ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

وقتی که فاطمه آمد

 


انا اعطیناک الکوثر فصل لربک و انحر ان شانئک هو الابتر


بیستم جمادی الثانی سالروز پر افتخار ولادت زنی است که از معجزات تاریخ و افتخارات عالم وجود است زنی که عالم به او افتخار دارد، زنی که افتخار خاندان وحی و چون خورشیدی بر تارک اسلام می درخشد .


او آمده تا به زنان آبرو بخشد ، او آمده تا به جهان نور پاشد تا جایی از زمین از روشنایی و گرمای او تهی نماند و عقل ها و ذهن ها شکوفا شود .


فاطمه جان ، کیست که به دامانت بیاویزد و دستانش از مائده های آسمانی لبریز نشود؟ کیست که نامت را ببرد و بر نهال دلش شکوفه آرامش ننشیند.


آری! ژرفای سیمای معنوی ات را تنها در آینه ملکوت باید دید و مقام ناپیدایت را تنها در جهانی دیگر می توان به نظاره نشست.


سلام بر تو ای محدثه ، ای زهرا اطهر و ای خیر کثیر و سلام بر فرزند بزرگوارت روح الله (ره) معمار بزرگ انقلاب که ولادتش با میلادت همزمان شده است و چه تقارن بسیار زیبایی است و این روز به روز زن و روز مادر زینت گرفته است.


این روز فرخنده و بزرگ را به همه رهروان عترت و دوستداران ولایت تبریک عرض کرده و روز زن را گرامی می داریم.


من عمل صالحاً من ذکر او انثی فهو مومن                             قرآن کریم


<SPAN style="FONT-FAMILY: 'Tahoma','sans-serif'; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'" lang=AR-SA& gt;ما مفتخریم که پیرو آیینی هستیم که در سیر به سوی کمال هیچ تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد ، زن آماده رشد و کمال است ، چنان که مرد چنین است ، مرد توان سیر به سوی کمالات معنوی را دارد چنان که زن چنین است آیات روشن قرآن کریم این مسئله را دقیقاً بیان می دارد و می فرماید به یقین خداوند برای همه مردان مسلمان و زنان مسلمان ، مردان با ایمان و زنان با ایمان ، مردان راستگو و زنان راستگو، مردان شکیبا و زنان شکیبا، مردان انفاق کننده و زنان انفاق کننده، مردان روزه دار و زنان روزه دار، مردان پاکدامن و زنان پاکدامن، مردان ذکر گوی و زنان ذکر گوی، مغفرت و پاداش عظیمی فراهم ساخته است.


ایرانیان با توجه به اهمیت جایگاه زن در خانواده بعنوان همسر و مادر و به پاس گرامیداشت روز تولد یگانه دختر پیامبر اعظم(ص) حضرت زهرا(س) این روز را به عنوان روز زن اعلام می دارند .


بدون تردید ، روز بین المللی زن یکی از روزهای مهم در تاریخ سده های اخیر جامعه بشری بوده است که در تلاش جهت کسب حقوق، دسترسی و استفاده عادلانه از امکانات مادی و معنوی جهان به شمار می رود. 


تا قبل از ظهور اسلام ، در بیشتر ملل دنیا، زن، موجودی ضعیف و ناچیز به شمار می رفت که فاقد هر گونه ارزش و شخصیت انسانی پنداشته می­شد وجود زن تنها برای خدمت به مردان بود و این وضع تاسف بار تا آنجا پیش رفته بود که خود زنان نیز پنداری جز این برای خود نداشتند .


و امروز هم که دنیا از نظر علم و تکنیک و غیره فریادش بلند است و به خود می بالد و قله هایی را فتح کرده از نظر اخلاقی سقوط کرده و موجودی که آن همه ارزش دارد مورد بی مهری و آزار و اذیت قرارش می دهد بسیار جای تاسف است که این موجود قابل احترام ، با انواع مختلف خشونت ، زجر ، شکنجه ، بدل، خرید و فروش، سوزاندن، ازدواج اجباری، قطع اعضای بدن، روی سیاه شده، طلاق، سقط جنین، در معرض تبادل جنسی و بالاتر از آن تبادل با حیوانات از قبیل گاو و گوسفند و حتی تبادل با سگ جنگی و غیره قرار گرفته است و افزون بر اینها مورد بی توجهی، توهین، تحقیر، خشم ، قهر و غضب می باشد.


فرهنگ زن ستیزی و خشونت علیه زنان در بسیاری از کشورهای به ظاهر متمدن ریشه های عمیقی دارد و مولفه های اساسی آن را می توان سنت های قومی، تعصب مذهبی، اندیشه های مرد سالای مبتنی بر باورهای غلط و فرهنگ زن ستیزی دانست.


شگفتی خلقت


زن مبدا همه سعادت ها باید باشد . زن روشن ترین افق پیروزی است، پرشکوه ترین اوج موفقیت است ، بلندترین قله ظفرمندی است، اگر در جایگاه واقعی خود باشد ، اگر در اوج غرور مهر و مهربانی جاری کند ، اگر در کشاکش رنج ها خود را خسته نسازد ، خود را ترک نگوید، خود را همان گونه که هست باور کند و بداند که شگفتی خلقت است، روشن ترین افق پیروزی است. امید است که تبلیغات زهرآگین و شعارهای فریبنده دشمنان ، این گوهرهای پاک را بر سر بازارها نبرند و این جواهرات زیبا را بر در خانه چشم ها ننمایانند و مرواریدهای غلطان را آشکارا بر کف شن های رودخانه نیفشانند، که اگر خدای نکرده چنان شود آن موقع ، تیغ چشم ها با آنها چه خواهند کرد؟ سمّ نگاه زهرآلود چند افسونگر به یغمایش خواهند برد و اگر این گوهر زیبا را از پرده عفاف بیرون نهند، به تاراج چند طوفان نفس خواهند رفت و خدا نکند عفاف کم فروش ترین جنس بازار خُلق و خوی ما گردد . که اگر چنین شود مانند عروسک هر روز به دست یکی از هوسبازان قرار خواهند گرفت و عفاف و حیا و پاکدامنی و عزت و افتخار او به تیرهای پولادین دشمن خراش خواهد خورد و این خراش کم کم موجب مرگ معنوی او خواهد شد.


امروزه زنان ما را با شعار و سرود آزادی می فریبند، باید زنان ما خوب بفهمند که آزادی بهانه طمع خودکامگان است و سراب تساوی زن و مرد را مطرح می کنند تا به مقاصد شوم خود برسند. آنها زن را مایه انحطاط آفرینش و تجسم شیطان و اصل منفی خلقت خوانده اند .


طلوع خورشید اسلام


پس از ظهور اسلام از پس ابرهای تاریک عربستان، شخصیت و ارزش واقعی زن به جامعه بازگردانده شد و وجود مقدس پیامبر اکرم(س) بعنوان اولین شخص جامعه اسلامی ، نگاه محترمانه ای به زنان و دختران داشت . آن حضرت طبق دستور قرآن کریم با زنان جدا جدا بیعت کرد و احترام ویژه ایشان به دخترشان حضرت زهرا(س) زبانزد بود ، نگاه ارزشمند اسلام به زن ، او را از منجلاب حقارت بیرون کشید و بانوان نمونه و ارجمندی را به دنیا عرضه داشت، از آن جمله: حضرت خدیجه کبری (س) که کمتر مردی به پایه او می رسد و حضرت زهرا(س) که هیچ مردی جز پیامبر (ص) و علی(ع) هم رتبه او نیست و نیز حضرت زینب کبری که عقیله بنی هاشم و منادی پیام کربلا بود . سمیه که نخستین شهید زن در اسلام است، ام حارث که در جنگ ح
نین خود را سپر بلای پیامبر (ص) کرد و بسیاری زنان نمونه که در تاریخ اسلام سیمای درخشان یافتند.


زن ریحانه هستی و مظهر جمال الهی است، زن ، بخش زیبا ، لطیف و مستور آفرینش است. باران محبتش ، شکوفه های عشق و همدلی در خانه می رویاند و لطافت بی مانند روحش، طراوت و نشاط را در قلب زندگ می پراکند. نیک که بنگری هر مورد کامیابی و رسیدن به عزت و افتخاری را مدیون مادری خواهی یافت که دامان نجیب و پاک و صفا و صداقت و صبرش او را شایسته واژه مقدس مادری ساخته است .


در جاده زندگی هر دانشمند صاحب نام یا مصلح جهانی ردپای روشن زنی را خواهی دید که مادری فداکار است یا همسری شایسته و یا خواهری غمخوار ، آری زن همان است که حضرت امام خمینی (ره) می فرماید : زن مربی جامعه و پرورش دهنده زنان و مردان ارجمند است ، هشت سال دفاع مقدس ، یکی از جلوه های پر فروغ زن مسلمان ایرانی است.


و آن عزیزی که روز ولادتش مصادف شده با سالروز ولادت مادر ارجمندش حضرت فاطمه زهرا(س) در جای دیگر می فرماید:
نقش زن در جامعه بالاتر از نقش مرد است ، برای اینکه زنان و بانوان علاوه بر اینکه خودشان یک قشر فعال در همه ابعاد هستند قشرهای فعّال را در دامن خویش تربیت می کنند .


در رژیم سابق شأن و منزلت زن، عبارت از آرایش های تند و تیز و لباس های مهیج و بدن نما و حضور در رقاص خانه ها و کاباره ها و قمارخانه بود ولی امروز ارزش زن ارزش انسانی است ، ارزش اخلاقی است . دیگر آنهایی که با آرایش های فاسد و لباس های فاخر می خواستند فخر فروشی کنند در بین جامعه نسوان ما محکومند و خجالت زده اند ، این تحول بالاترین تحول است و سعی نمائید این تحول را نگه دارید و توجه کنید که دست های فاسد و قلم های فاسد و گفتارهای فاسد شما را به اغفال نکشاند و شما را برنگرداند به حال سابق.


روز زن ، روز نور گرفتن از خورشید هدایت است


روز زن، روز آموختن باغبانی گل های خوشبوی یاس و نرگس ، روز جاری کردن زلال ترین مهر فاطمی در جای جای بوستان پر غنچه خانه ها، روز باز کردن دریچه دل به سوی آسمان ولایت و
روز پوشیدن زیباترین جامه عفت و حیا بر تن مرواریدهای دریای معرفت است، روز زن روز نور گرفتن از درخشان ترین خورشید هدایت است.


گوهر خلقت


افتخار زنان همین بس که روز میلاد برترین گوهر خلقت ، بانوی بهشت ، فاطمه زهرا(س) روز زن نامیده شده است سرمشق گرفتن از مظهر کاملترین مکارم اخلاقی و اسوه بلندترین کمالات انسانی ، نشان افتخاری است برای همه زنان مسلمان ، در آویختن به ریسمان مهر خدا ، محبت فاطمه زهرا(س) تنها راه نجات از غرقاب ظلمانی دنیای امروز است . فرخنده باد این روز گرامی بر همه زنان مسلمان که دل به عشق ام الائمه صدیقه کبری(س) سپرده اند.


بیستم جمادی الثانی


بیستم جمادی الثانی روزی است که آفتاب عفاف و تقوی از افق وجود سر بر می آورد و چشمه حیا و عفت بر عالم وجود جاری می شود . برنامه رشد و تعالی انسان ، چه زن و چه مرد ، امضا می شود ، فاطمه زهرا(س) بانویی که با عمری کوتاه برترین سرمشق شد و بهترین اسوه رستگاری انسان ها شد ، این مهر افتخار برای همیشه بر پیشانی جامعه زنان باقی ماند که بلندترین کمالات انسانی در یک زن به تجلی آمده است.


و بیستم جمادی الثانی روزی است که زمین از خیر کثیر کوثر پیامبر (ص) سرشار شد تا تو به میمنت این میلاد گرامی دوباره زاده شوی ، پیکرت را بیرون بکشی از ستم تاریخ جهل و از طمع سیری ناپذیر جاهلیت مدرن،  اعتبار بگیری از نجابت آسمانی فاطمه(س) و درخشش نگین بی همتای مادری اش.


قلب هایمان ستاره سپاس به دامانت می پاشند، به ارجمندی حریم بلند عفتی که تو را در خلقت آن بی همتا، بی نظیر ساخته است، لبخند شادمانه کودکی مان را با شکوفه بوسه بر دستانت می آمیزیم ، به شکر آن همه محب
ت و عشقی که آن رحیم ودود ، در وجود لطیف مادرانه ات به ودیعه نهاده است، وجود تو علت خلقت بشری است که خداوند به آفرینش آن مباهات می کند .


مقدمات ولادت را بشنوید


روزی حضرت رسول اکرم(ص) با عده ای از اصحاب در محلی به نام (ابطح) نشسته بودند که ناگهان جبرئیل فرود آمد و بال های خود را گشود به طوری که شرق و غرب را فرا گرفت و سپس رسول خدا (ص) را صدا زد که یا محمد خدای تعالی تو را سلام می رساند و امر می فرماید که از خدیجه چهل روز کناره بگیر، بنابه دستور الهی آن حضرت از حضرت خدیجه فاصله گرفت روزها روزه می گرفت و شبها به عبادت مشغول بود، وجود نازنین پیامبر (ص) عمار یاسر را خدمت خدیجه فرستاد که به او بگوید ای خدیجه چنین مپندار که دوری من از تو به علت ناراحتی یا خشم من از توست، این فرمان خدای متعال است. خوشحال باش چرا که خدای تعالی هر روز چندین مرتبه در برابر ملائکه اش به وجود تو مباهات می کند ولیکن حضرت خدیجه (س) از دوری رسول خدا(ص) غصه دار بود تا سرانجام پس از چهل روز جبرئیل نازل شد و گفت : ای محمد (ص) خدایت سلام می رساند و می گوید برای تحفه ای از جانبش آماده باش، رسول خدا (ص) فرمود: ای جبرئیل تحفه خدای سبحان چیست؟


عرض کرد : نمی دانم ، ناگهان میکائیل با طبقی پوشیده با سندس (استبرق) فرود آمد و آن را پیش روی مبارک حضرت گذاشت و جبرئیل آمد و عرض کرد : خدا فرمان داده است که امشب افطار خود را از این طعام قرار دهی . آن حضرت تناول فرمودند و آنچه از غذا مانده بود به آسمان بالا رفت.


رسول خدا برای نماز نافله برخاست که جبرئیل پیش آمد و عرض کرد اکنون وقت آن است که به نزد خدیجه بروی و خداوند می خواهد از صلب تو ، نسلی پاک بیافریند.


رسول خدا برخاست و به طرف منزل رفت و درب زد. خدیجه پرسید کیست کوبنده در؟ رسول خدا(ص) با لحن لطیف همیشگی اش فرمود: بازکن خدیجه ، منم محمد. با شادی تمام بلند شد و در را باز کرد و رسول خدا وارد شد و همان شب نطفه حضرت زهرا(س) به رحم خدیجه منتقل شد.


ولادت آن بزرگوار


حضرت امام جعفر صادق(ع) فرمود: وقتی حضرت خدیجه (س) با رسول خدا (ص) ازدواج کرد زنان مکه از او دوری کردند و رفت و آمدهای خود را قطع کردند تا جایی که حتی به او سلام هم دیگر نمی کردند . و حضرت خدیجه(س) بسیار تنها بود تا زمانی که به حضرت فاطمه (س) باردار شد. از آن به بعد فاطمه (س) در شکم مادر با مادرش خدیجه سخن می گفت و او را دلداری می داد .


روزی پیامبر اکرم(ص) داخل خانه شد و شنید که خدیجه با کسی سخن می گوید: پرسید : با چه کسی صحبت می کنی؟ خدیجه (س) عرض کرد. با این طفلی که در شکم دارم هم صحبت و مونس من است . پیامبر (ص) فرمود : ای خدیجه هم اکنون جبرئیل به من خبر می دهد که این طفل دختری است پاک و مبارک که خدای تعالی نسل مرا از او قرار می دهد و فرزندان او را امامان و پیشوایان امت و خلیفه های خودش در روی زمین می گرداند.


حضرت امام صادق (ع) می فرماید : در هنگام ولادت حضرت فاطمه (س) خدیجه (س) شخصی را به نزد زنان قریش فرستاد و از آنها خواست تا به خانه او بیایند و در هنگام وضع حمل به او کمک کنند، اما زنان مکه برای خدیجه (س) پیغام دادند چون تو حرف ما را گوش ندادی و با یتیم ابوطالب که هیچ مال و ثروتی نداشت ازدواج کردی ما هم به تو کمک نخواهیم کرد .


حضرت خدیجه(س) از این پیغام بسیار غمگین شد و در حال اندوه به سر می­برد که ناگهان چهار زن بلند قامت، گندمگون که گویی از زنان بنی هاشم بودند وارد شدند . حضرت خدیجه (س) با دیدن آنها نگران شد و ترسید . یکی از آن چهار زن به سخن آمد و گفت: ای خدیجه ! نترس و محزون نباش که پروردگار تو،  ما را فرستاده است و ما خواهران تو هستیم، من ساره ام ، این آسیه همسر فرعون است که همدم تو در بهشت خواهد بود، آن دیگری مریم دختر عمران و چهارمی کلثوم خواهر حضرت موسی است ، خداوند ما را نزد تو فرستاده تا در هنگام وضع حمل به تو کمک کنیم.


نوری ز خدیجه چون قمر پیدا شد                  از مکه ستاره سحر پیدا شد&lt ;/SPAN>


در بیستــــم جمادی الثــــانی                   گنجینه یـازده گهر پیدا شد


زنان چهار طرف حضرت خدیجه (س) نشستند، ناگاه حضرت فاطمه (س) با بدنی پاک و مطهر به دنیا قدم نهاد و چنان نوری از آن وجود مطهر ساطع شد که همه خانه های مکه را روشن کرد.


ناگهان تعداد ۱۰ حورالعین با طشت های پر از آب کوثر و پارچه های بهشتی وارد شدند و آن کوثر قرآن را با آب کوثر شستشو دادند و در پارچه سفید بهشتی که از مشک و عنبر خوشبوتر بود پیچیدند سپس عرض کردند اکنون سخن بگو.


حضرت فاطمه (س) زبان گشود و گفت : اشهد ان لا اله الا الله و ان ابی رسول الله سیّد الانبیاء و ان بعلی سید الاوصیاء و ولدی ساده الاسباط) گواهی می دهم که معبودی جز الله نیست و پدرم رسول خدا و آقای همه پیامبران است و شوهرم علی(ع) بزرگ همه اوصیاء و فرزندانم بزرگ همه خانواده های پیغمبرانند، سپس بر آن چهار زن سلام کرد و نام آنها را یکایک بر زبان آورد و زنان با لبخند ملیح خود که شوق زده شده بودند پاسخ می دادند و فرشتگان به یکدیگر بشارت می­دادند و نور وجود فاطمه آسمان را روشن کرد آن چنان نوری که تا آن زمان ملائکه ندیده بودند. آن چهار زن حضرت فاطمه (س) را به دست خدیجه سپردند و گفتند: او را بگیر که طاهر است و مطهر و پاک و مبارک.


تفکر جاهلیت


حضرت زهرا(س) در شرایطی از تاریخ قدم به عرصه وجود نهاد که هنوز ابرهای تیره تفکر جاهلیت بر سرزمین حجاز سایه افکن بود و زن در نظر اعراب موجودی پست و بی ارزش بلکه مایه خجلت و سرافکندگی به شمار می آمد تا آنجا که هر گاه به یکی از آنان خبر تولد نوزاد دختری را می دادند چهره اش از خشم سیاه می شد و خود را برای دفن او در زیر خاک آماده می ساخت.


با وجود این، رسول خدا (ص) بر خلاف این رسم و اندیشه جاهلانه از تولد زهرای مرضیه بسیار خوشحال شد و با اظهار شادی همواره در تکریم این دختر و بزرگداشت شخصیت او می کوشید و در جلو پای او بلندمی شد و تمام قامت می ایستاد و به رسم ادب و محبت بر دستان وی بوسه می زد .


ای روی تو جلوه گاه سرمد زهرا              وی سینه تـو بهشت احمــد زهرا


عید تو بود ببخش عیدی مــا را               زان دست که بوسیده محمد، زهرا


گوهر ناشناخته


حقیقت آن است که شخصیت والا و مقام و موقعیت شگفت انگیز این بانوی بزرگ جهان اسلام از ابتدای ولادت تاکنون که چهارده قرن از آن می گذرد آنچنان که باید و شاید حتی در میان خود ما شیعیان شناخته نشده است.


سخنان مقام معظم رهبری (مدظله العالی)


مقام معظم رهبری در سخنانی که در بعد (گوهر ناشناخته) ایراد داشته­اند می­فرمایند وقتی انسان به روایاتی که مربوط به حضرت فاطمه(س) می&
shy;باشد و از زبان ائمه علیهم­السلام صادر شده است مراجعه می­کند می­بیند زبان معصومین(علیهم السلام) نسبت به این بزرگوار، آن چنان زبان ستایش و خضوع و خشوع است که برای کسی که مقام والای حضرت فاطمه (س) را ندانسته باشد، ممکن است مایه تعجب باشد ، از خود پیامبر اکرم(ص) که پدر و مربی این مخدره بزرگوار بود تا حضرت امیرالمومنین علی(ع) که همسر او بود و تا فرزندان او یعنی ائمه اطهار(علیهم السلام) هر کدام راجع به زهرای اطهر(س) جمله ای گفته اند و آن را با زبان تعظیم و ستایش بیان کرده اند ، این نشان دهنده آن مقام والا و توصیف ناشدنی است که حقیقتاً برای ذهن قاصر ما آن علو درجه معنوی و ملکوتی ام الائمه النجباء سلام الله علیها قابل درک نیست.


خانه حضرت فاطمه (س) پناه مستمندان بود


خانه کوچک حضرت فاطمه (س) در مدینه ، خانه ایثار و کمک به محرومان بود و دردمندان و مستمندان این شهر آنگاه که از همه جا درمانده و ناامید می­شدند رو به خانه کوچک، اما پر خیر و برکت فاطمه (س)می­آوردند و نزول سوره هل اتی در شأن و منزلت حضرت فاطمه(س) و اهل بیت پیغمبر (ص) است.


پناه عالمی درگاه زهـــراست           بشر حیران ز قدر و جاه زهراست


صراط او صراط مستقیم است           که راه رستگـــاری راه زهراست


حضرت فاطمه (س) پیشگام در عبادت


نقش دعا، عبادت و نیایش در زندگی حضرت زهرا(س) بسیار برجسته و چشم گیر است و آن گونه که
از روایات و گزاره های تاریخی بر می آید آن حضرت علیرغم وظایف سخت و طاقت فرسایی که در داخل خانه بر عهده داشت در عبادت و راز و نیاز با خداوند متعال نیز بسیار کوشا بود و بخش مهمی از اوقات خویش را به اقامه نماز، تلاوت قرآن و دعا به درگاه ایزد منان اختصاص می داد، تا آنجا که یکی از بزرگان اهل سنت به نام(حسن بصری) می گوید: در میان این امت هیچ کس عابدتر از فاطمه (س) نبود ، زیرا آن حضرت در مقام عبادت آن قدر روی پاهای خود ایستاد که قدم هایش ورم کرد.


در حدیثی دیگر آمده : که پیامبر اکرم (ص) خطاب به سلمان می فرماید:


ای سلمان! خدای تبارک و تعالی چنان دل و جان و اعضاء و جوارح دخترم فاطمه را به عبادت پر کرده که یکسره برای عبادت و فرمانبرداری حق تعالی خود را از همه چیز فارغ ساخته است.


حضرت فاطمه (س) الگوی کامل انسانی است


حضرت زهرا (س) با همه عظمت و شکوه دست نایافتنی و فضایل و خصایص توصیف ناپذیرش ، الگوی کامل برای بشر معاصر و نسل های آینده است و آشنایی با اخلاق خانوادگی و رفتارهای اجتماعی اش ، سرآغاز گام نهادن به سمت روشنایی و معنویت و دوری از انحطاط و تاریکی هاست.


آری آن ستاره درخشان هدایت، حاصل انوار الهی و جامع صفات برجسته انسانی است و زندگی کوتاه و پر فراز و نشیب اش آکنده از رمز و رازهای شگفت انگیز عبودیت و بندگی است .


آن حضرت زمانی که در محراب عبادت ، نماز بر پا می دارد ، فرشتگان آسمان را به تعجب وا می دارد و آن گاه که با دستان کوچکش گرد و خاشاک را از چهره مادر می زداید ، قلب رنج کشیده پیامبر (س) را تسکین می بخشد و آن موقع که در منزل همسر، رنج آسیاب و زحمت حمل مشک آب را متحمل میشود تحسین امیرمومنان را بر می انگیزد و در آن ساعت که قطعه نان افطاری خویش را به مسکین و یتیم و اسیری درمانده هدیه می کند فرشته وحی را برای تقدیر و ستایش از این حرکت و نزول گل
بانگ آیات قرآنی به جنبش و حرکت در می آورد . در آن لحظات که در هجران پدر، کوهی از مصائب و شداید بر او فرود می آید، صبر جمیل را پیشینه خود می­سازد و در همه این حالات پیشانی عبودیت و سپاس بر درگاه ایزد منان به زمین می ساید ، آری حضرت فاطمه (س) ستاره ای درخشان و الگویی بزرگ و اسوه کامل برای همه عصرها و نسل هاست.


اسوه چیست؟


اسوه در بردارنده نکته ایست و آن اینکه شیئی یا فردی که الگو و نمونه قرار می گیرد باید دارای ویژگیهای خاصی باشد که نزد پیروان ، مطلوبیت داشته باشد، هر نوعی از الگو دارای ویژگی و صفات خاص خویش است و هر کس شیئی یا فردی را بدان جهت الگو قرار می دهد که می خواهد مانند او باشد و به صفات و کمالات برجسته ای که در او مشاهده می­شود آراسته گردد الگو قرار گرفتن یک موجود گاهی از یک جهت است و گاهی از چند جهت و گاهی در تمامی ابعاد، هر شخص بر اساس انگیزه و هدفی که در حیات خویش دارد الگو و پیشوایی را بر می­گزیند تا خود را از روی او بسازد.


فردی که اسلام را به عنوان مکتب حیات بخش (که به تمام ابعاد وجودی انسان توجه دارد) انتخاب می کند به هدفی روی می آورد که اسلام بر اساس فطرت انسانی پیشنهاد می کند لذا متوجه اسوه ای می شود که ویژگیهای خاص مکتب توحیدی را در تمامی ابعاد داشته باشد تا بتواند در تمام جهت به او اقتدا کند و خود را مانند او بسازد و بدین وسیله به صفات و کمالات انسانی مزین و به مطلوب شایسته برسد.


قرآن کریم شخص پیامبر(ص) را اسوه حسنه و کامل معرفی می کند و می فرماید: مسلماً برای شما در زندگی رسول خدا (ص) سرمشق نیکویی بود، برای آنها که امید به رحمت خدا و روز رستاخیز دارند و خدا را بسیار یاد می کنند .


هنگامی که به لحظه لحظه زندگانی فاطمه زهرا(س) می­نگریم، در می­یابیم که فاطمه (س) دارای شخصیت والای الهی و انسانی و شبیه رسول خدا (ص) در تمام جهات است و مانند بودن او در اصل وجود، حقیقتی است که با توجه به بیانات پدر بزرگوارش جایی برای ابهام و تردید نیست.


راوی می گوید که پیامبر (ص) از خانه بیرون آمده و دست فاطمه (س) را گرفته بود فرمود : «کسی که او را نمی شناسد او فاطمه دختر محمد است، او پاره تن و قلب من است ، او روح من است که در بین دو پهلوی من قرار دارد، پس کسی که او را اذیت نماید ، به راستی من را اذیت کرده است و کسی که مرا آزار دهد به راستی خدا را آزار داده است».


اضافه بر مانند بودن او به رسول خدا (ص) که خود قرینه ای کامل و تام بر اسوه بودن اوست قرائن دیگری وجود دارد که تایید بر الگو بودن او می نماید به عنوان نمونه:


عایشه و دیگران از پیامبر (ص) روایت کرده اند که آن حضرت فرمود : ای فاطمه بر تو بشارت باد که خدای متعال تو را بر زنان جهان و بر زنان اسلام که بهترین دین است برگزیده است.


خداوند سبحان ، پیامبر اسلام(ص) و ائمه اطهار(علیهم السلام) را بر مردا
ن عالم اختیار نمود و آنها را انسان های کامل و الگو و حجت بر همه قرار داد . به همین نحو فاطمه (س) را الگو و حجت بر تمام مردم جهان اعم از زن و مرد، قرار داد ، اقتدای به او ، اقتدا به رسول خدا (ص) و ائمه معصومین (علیهم السلام) می باشد.


عفاف و حجاب


پیامبر اکرم(ص) روزی از مردم پرسید بهترین چیز برای زنان چیست؟ امیرالمومنین (ع) این سوال را در منزل از حضرت زهرا(س) پرسید و آن حضرت پاسخ داد : اینکه مردان را نبینند و مردان نیز ایشان را نبینند و هنگامیکه این پاسخ به پیامبر (ص) عرض شد ، حضرت ایشان را تحسین و تصدیق فرمود در تقسیم کارهای زندگی وقتی رسول خدا کارهای بیرونی منزل را به علی (ع) و کارهای داخل منزل را به فاطمه (س) سپردند حضرت زهرا فرمود جز خدا کسی نمی داند که چقدر خوشحال شدم که رسول خدا(ص) مرا از مواجهه با مردان معاف داشت.


در منطق حضرت زهرا(س) ویژگیهای جسمانی زن، فقط و فقط محدود در زندگی زناشویی اوست تا آنجا که حضرت زهرا(س) از اینکه در تشییع جنازه پارچه ای روی بدنش افکنده باشد و حجم بدن مبارکش نمایان باشد ابراز ناراحتی کرد.


اما همه اینها به معنی انزوا و گوشه گیری زنان نیست، بلکه در مقام ضرورت زن می تواند بلکه باید میدان دار تلاش های اجتماعی و فرهنگی و دینی باشد . چنانکه حضرت زهرا(س) خود را در احقاق حق امیرالمومنین علی(ع) از هیچ کوششی دریغ نفرمود.


حضرت فاطمه(س) در جبهه فرهنگی و سیاسی


ایمان و اعتقاد حضرت زهرا (س) به حفظ عفت و حجاب مانع از همراهی ها و مجاهدت در عرصه های گوناگون دفاع از اسلام و حق نمی شد . حضور در منطقه نبرد و مداوای زخم ها و شستن شمشیرها ، حضور در مسجد برای دفاع از حق و ول
ایت، ایراد خطبه در جمع مردان و زنان و سرکوب کردن دشمنان با استدلال های متقن و محکم حضور شبانه در منزل گروههای زیادی از مهاجرین و انصار و گوشزد کردن ظلمی که بر علی (ع) رفته و تذکر وظیفه آنها و در نهایت آن گاه که دست استدلال و برهان و کلام کوتاه شد ، اشک های هر روزه و جهاد فرهنگی آشکار در برابر دشمن همه و همه نمونه هایی از فعالیت های فرهنگی و سیاسی فاطمه زهرا (س) در کنار حفظ عفت و تقوا و بندگی خداست.


پاسخ به شبهات


از جمله تلاش های فرهنگی حضرت پاسخگویی به سوالات و شبهات زنان و مردان بود، چنانکه نقل شده برخی از زنان خدمت ایشان رسیده ، پرسش های شرعی خود را مطرح و پاسخ دریافت کردند و آنگاه که پرسش گر از بسیاری پرسش های خود شرمگین می شد ، حضرت با ذکر روایتی که اشاره به فضیلت این گفت و گوهای علمی داشت از شرمساری می کاست و زمینه طرح پرسشهای بیشتر را فراهم می کرد.


یکی از اصحاب می گوید : پس از درگذشت رسول خدا (ص) فاطمه را در کنار تربت شهدای احد دیدم که اشک می ریخت. نزدیک رفته و از او اجازه خواستم . حضرت از گریه ساکت شد، گفتم ای سرور زنان از شما سوالی دارم که در سینه ام آشوب کرده ! حضرت فرمود: بپرس گفتم: آیا رسول خدا(ص) پیش از وفاتش بر امامت حضرت علی تصریح کرده بود ؟ حضرت فرمود عجیب است ، آیا روز عید غدیر خم را فراموش کردید؟ پرسیدم پس چرا حضرت علی(ع) از حق خود دست کشیده قیام نکرد؟


حضرت فرمود: از رسول خدا (ص) شنیدم که فرمود امام همانند کعبه است که افراد به سوی او می روند و او به سوی مردم نمی رود .


خلاصه


خلاصه اینکه فاطمه زهرا (س) موجود ملکوتی است که در عالم انسان ظاهر شده است ، بلکه موجود الهی
جبروتی در صورت یک زن ظاهر شده است ، معنویات ، جلوه های ملکوتی ، جلوه های الهی، جلوه های جبروتی، جلوه های ملکی و ناسوتی همه در این موجود است.


امید است که همه ما از این همه لطف و عطای الهی بهره مند گردیم و فردای قیامت از شفاعت آن بزرگوار و فرزندانش محروم نمانیم .


* در زاد روز این پسر و مــادر              شمس و قمر قرینه یکدیگــــر


مادر، بزرگ بانوی دین، زهراست            فرزند او ، خمینی روح الله است


مــادر چراغ روشن ایمان است               فرزند، روشنایی ایـــران است


از مهر مادر و خط این فــرزند                یارب به ما جدائی از آن مپسند


میلاد دختر نبوت، همسر ولایت ، مادر امامت ، بر شما مبارک باد 


پی نوشتها


<P style="TEXT-ALIGN: right; LINE-HEIGHT: normal; MARGIN: 0in 0in 10pt; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl; BACKGROUND: white; mso-margin-top-alt: auto; mso-margin-bottom-alt: auto" dir=rtl class=MsoNormal&gt ;1-    بحار، ج ۱۱ ، ص ۲۰۵ ، ج ۴۳ ، ص ۱ و ۲


2-    غایه المرام ، ج ۱ ، ص ۳۲۶


3-    در مکتب فاطمه ، علی قائمی


4-    الاستیعاب ، ص ۷۵۱


5-    وسائل الشیعه ، ج ۱۴ ، ص ۱۲۲</P&g t;

6-    منتهی الامال، ج ۱ ، ص ۱۳۳


7-    نهج الفصاحه، ص ۴۰۱


8-    تفسیر نور، ج ۶ ، ص ۲۸۳


9-    فاطمه کیست؟


10-نظام حقوق زن در اسلام (شهید مطهری)


11-زن در آیینه جلال و جمال (جوادی آملی)


12-میزان الحکمه، ج ۲، ح ۵۷۴۸


13-دایره المعارف تشیع، ص ۴۹۵


14-صحیفه نور ، ج ۵، ص ۱۵۳


15-سخنرانی مقام معظم رهبری ، تیرماه ۸۶


سایت ها


16-سایت رشد


17-پایگاه اطلاع رسانی شیعی رشد


18-پایگاه اطلاع رسانی جامع دفاع مقدس


19-بانک اطلاعات نشریات کشور


 www.ido.ir


 

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید