ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

وقوع قیامت

اي مردم از پروردگارتان بترسيدكه همانا زلزله رستاخيز امري با عظمت و هول انگيز است. روزي كه ميبينيد زنان شيرده از شدت هول آن، شيرخوار خود را از ياد مي‌برند و زنان باردار بار خود را بياندازند و مردم را مست بيني، ولي مست نيستند وليكن عذاب خدا سخت است. (كه ايشان را آنچنان بيخود كرده است.)  سوره حج آيه 1-2


پس از آشنایی با قسمتی از علایم قیامت اینک در آستانه زلزله عظیم آفرینش قرار گرفته و سیمای عالم دیگر (قیامت) در مقابل ما قرار میگیرد. وقتی قیامت بپا می شود که مردم سرگرم کارو زندگی خود هستند. بساط کارو کسب خودشان را چیدند و قبل از اینکه بساط را جمع کنند قیامت برپا می شود. در زمان برداشتن لقمه و به سمت دهان بردن. قیامت در این زمان برپا می شود.


برای پی بردن به اوضاع و احوال دنیا و جهان در این لحظه بهترین گزارشگر قرآن کریم است که با آوردن بیش از هفتاد نام و صفت درباره قیامت و صدها آیه درباره چگونگی این تحول عظیم و ناگهانیُ تصویر روشنی به ما می دهد. در اینجا فقط به چند آیه درباره این واقعه اشاره میکنم:


اذا السماء فرجت (مرسلات- ۱۰)


آنگاه که آسمان با تمام استحکام خود شکاف بر می دارد.


وانشقت السماء فهی یومئذ واهیه (حاقه – ۱۶)


آسمان سست و بی استحکام شده و از هم گسسته می شود.


یوم تکون السماء کالمهمل (معارج – ۹)


روزی که آسمان همچون مس گداخته شود.


فدکتا دکه واحده (حاقه- ۱۵)


روزی که کوهها به شدت به یکدیگر برخورد نموده و قطعه قطعه می شوند.


و اذا النجوم انکدرت (تکویر – ۲)


و هنگامی که ستارگان نورشان از بین برود


 و سیرت الجبال (نباء – ۲۱)


تمام کوهها به حرکت در می آیند


و در روزی که در صور دمیده می شود. تمام کسانی که در آسمانها و کسانی که در زمین هستند به «فزع» و هراس و ترس می افتند مگر افرادی که خداوند بخواهد و همه با حال ذلت و انکسار بر خداوند وارد می شوند. سوره نمل آیه ۸۸


 


اما ببینیم که در هنگام این حادثه عظیم بر سر انسان و حیوان و تمام موجودات . جن و ملک چه می اید.!


واضح است که با قبل از وقوع قیامت عده ای از انسانها در عالم برزخند، و عده ای دیگر در دنیا. با وقوع قیامت زندگان دنیا در یک آن می میرند و به برزخیان می پیوندند.  برزخی که حیوانات هم در آن هستند که در قرآن آمده ( و اذا الوحوش حشرت).


در آیه بالا به صور اشاره شده است. «صور» در لغت به معنای دمیدن در شیپور (بوق) است اما این تعبیر یک اصطلاح سمبلیک نیست. در قدیم معمول بوده که یک فرد قوی هیکل که دارای حنجره قوی بوده… شاخ گاوی را که یک طرف آن سوراخ بوده برای خبر کردن مردم یا آماده کردن لشکریان برای حرکت به شدت در آن میدمیده و صدای شدیدی تولید میکرده. حالا دمیده شدن در صور کنایه از خبر کردن مردم برای رسیدگی به حساب می باشد. البته توضیح درباره نفخ صور زیاد است… حالا قیامت برپا شده. تمامی موجودات برای حسابرسی یک جا جمع میشن اونجا همون« صحرای محشر» است …


در اين روز، در صحراي محشر، فرد فرد شما با اعمال و مكتسبات فردي خود نزد ما آمديد همانگونه كه اول‌بار شما را فرد فرد خلق كرديم. و آنچه كه به شما داده بوديم پشت سر گذاشتيد… سوره انعام، آيه ۹۴


 


هر انساني ناگهان خود را در جايي مي‌بيند كه نه كوهي و نه دره و دريايي دارد. نه درختي و گياهي و نه خانه و آشياني. صحرايي بيكران كه از وجود انسان و حيوان و… موج مي‌زند و تا چشم كار مي‌كند موجود زنده علي‌الخصوص انسان است. ببينيد قرآن درباره اين صحراي عجيب چه تصويري كشيده:


 


روزي كه  اين زمين؛ غير از اين زمين و آسمان خواهد شد و همه در پيشگاه خداي واحد قهار، حاضر شوند


سوره ابراهيم، آيه ۴۸


 


روزي كه هر نفسي با خودش )بخاطر كارهايي كه كرده( مجادله مي‌كند و هر نفسي هر آنچه كرده است پاداش يا كيفر آن را بتمامه دريافت مي‌كند و هيچ ستمي بر او نمي‌رود.


سوره نحل، آيه ۱۱۱


 


روزي كه تمام مردم گروه گروه، از قبرهايشان بر انگيخته شوند تا اعمالشان را ببينند.


سوره زلزله، آيه ۶


 


در اين روز انسان ميگويد : كجاست گريزگاه… خطاب ميرسد كه نه … امروز راه فراري نيست، محل استقرار، بسوي پروردگار توست.


سوره قيامة، ايه ۱۰-۱۲


 


در برسي اين آيات و آيات مشابه ديگري و همچنين روايات، اين حقيقت بدست مي‌آيد كه انسان‌ها و حيوانات و هم چنين طائفه جن و ملائك، همه در صحرائي كه به آن (وادي محشر) (ساهرة) (ارض القيامة) گفته مي‌شود، بدون استثناء جمع مي‌شوند و به انتظار سرنوشت مي‌ايستند در همين جاست كه انسانها پس از طي پنجاه هزار سال (معادل شمسي و قمري) پنجاه صحنه و موقف را طي نموده و عاقبت به بهشت يا جهنم مي‌روند. حالا ببينيم توصيف اين صحرا از نظر موقعيت طبيعي، چگونه است.


 


اين وادي بدون كوه و پستي و بلندي است.


امام سجاد فرمود: سرزميني كه بر آن كوهي نيست. هيچ جاي فراري ندارد.


 


جنس اين صحرا از چيست؟


&lt ;SPAN style=”LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: ‘Tahoma’,’sans-serif’; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman'” lang=AR-SA>امام صادق فرمود: زمين قيامت آتش است بجز سايه مؤمنين (و محلي كه مؤمن ايستاده است).


 


اين صحرا روشن است يا تاريك؟


امام صادق فرمود: هنگامي كه روز قيامت فرا مي‌رسد، خداوند اولين و آخرين را در صحرايي گرد مي‌آورند و به تاريكي شديدي آنها را مي‌پوشاند. آنها بسوي خداوند گريه و ناله مي‌كنند و ميگويند: خداوندا اين ظلمت را از ما دور كن. آنگاه حضرت فرمود: قومي روي مي‌آورند كه نوري در پيشاپيش آنها حركت مي‌كند بطوري كه زمين قيامت از آن نور روشن مي‌شود.


با توجه به اينكه جنس صحراي قيامت از آتش است حرارت شديد موجب ريزش عرق و در نتيجه عذاب و شكنجه حاضران در محشر مي‌شود. به فرموده امام باقر (ع) در آنجا نفس كشيدن دشوار مي‌شود.


مردي زنديق (بي دين) از اما صادق(ع) سوال كرد: درباره  مردم در روز قيامت به من خبر بده آيا آنها عريانند؟ حضرت فرمودند: بله آنها بوسيه كفن‌هايشان محشور مي‌شوند. مرد گفت: در جايي كه كفنها پوسيده چطور چنين چيزي ممكن است؟ حضرت فرمودند: همان كسي كه بدنهايشان را زنده نمود، كفنهايشان را نو مي‌سازد. البته به فرموده حضرت محمد فقط  مؤمنين هستند كه عورتشان پوشيده مي‌شود ولي كفار برهنه و عريان هستند. البته همه انسانها در لحظه خروج از قبر برهنه هستند فقط مؤمنين با نوري داراي تلالؤ و پرتو پوشيده ميشوند كه از شدت نور اجساد آنها ديده نمي‌شود.


  


و ما جعلناهم جسداْ لا یاکلون الطعام 


« ما برای آنها جسدی خلق نکردیم که طالب طعام نباشد »


از آنجاکه معاد جسمانی است یعنی در محشر انسان با بدن جسمانی محشور میشود برای آنها طعام خوردنی قرار دادیم.


 


شاید برای شما سوال باشه… اونجا تو اون موقعیت انسان گرسنه میشه؟! تشنه میشه؟!


خوب جواب در آیه بالا اومده.


 


روایات هم به کمک ما اومده و چنین گزارش می دهد:


از امام باقر سوال شد مردم در محشر چه میخورند و چه می نوشند؟ حضرت فرمود: مردم بر چیزی مانند بیابانی صاف (بدون هیچ آلودگی) که در آن نهرهایی جوشیده جریان دارد محشور میشوند و در همانجا میخورند و می آشامند تا خلایق از حساب فراغت یابند.


از مطالب بالا چنین بدست می آید که خداوند زمین محشر را طوری خلق کرده که خاکش غذاست. گویی همه انسانها بروی نانی به وسعت تمام آفرینش زندگی می کنند. هر کجا هستند همان غذاست و آب است. نظیر چنین صحنه ای در قرآن کریم درباره قوم موسی در وادی طور- که به مدت چهل سال گرد آن سرگردان بودند- چنین می فرماید: وضللنا علیکم الغمام و انزلنا... ای قوم موسی یاد آورید آنگاه که در بیابان طور سرگردان و تشنه و گرسنه بودید- ابر را برای خنک شدن شما سایبان قرار دادیم و ( ترنجبین یا شیر خشک) و (عسل یا مرغ بریان) برای شما فرود آوردیم و گفتیم بخورید از این روزی های پاک و پاکیزه.


 


و صد البته وضع همه انسانها (کافر و مومن) یکی نیست در صحرای محشر . خدا در قرآن می فرماید: درد عذاب آتش آنها را از خواستن غذا باز نمی دارد. بیچاره ها… (زقوم) بدترین غذای جهنم را طلب می کنند و آشامیدنی می خواهند و آب متعفن جوشان (حمیم) به آنها نوشانده می شود.


http://www.sahv.blogfa.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید