ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

ولایت حضرت علی مهرتأییداعمال

هرکس تمام عبادات و فرائض را بجای بیاورد با این حال اگر از حضرت علی پیروی نکند و ولایت او را نداشته باشد بوی بهشت برمشامش نمی رسد و داخل بهشت نمی شود.


خطیب خوارزومی درکتاب خویش حدیثی از پیامبر نقل کرده است


قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلّم)لعلی: یاعلی لو ان عبدا عبدالله عزوجل مثل ماقام نوح فی قومه ,وکان له مثل احد ذهب
ا فانفقهه فی سبیل الله ,ومد عمره حتی حج الف عام علی قدمیه ثم قتل بین الصفاوالمروه مظلوما ,ثم لم یوالک یاعلی لم یشم رائحه الجنه و لم یدخلها
.


خطیب خوارزمی حنفی نقل کرده که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم)خطاب به علی بن ابی طالب فرمود:


ای علی! اگر بنده ای از بندگان خدا به اندازه ی نوح نبی(علیه السّلام)عمرکند و درطول عمرش خدارابپرستد و نیز اگر به اندازه ی کوه احد طلا داشته باشد و تمام آن را در راه خدا ببخشد و نیزعمرش به قدری بلند و طولانی گردد که با پای پیاده هزار بارخانه ی خدا را زیارت کند, آنگاه با این همه عبادات و اعمال نیک بین صفا و مروه مظلومانه کشته شود, ولی ولایت تورانداشته باشد و از تو پیروی نکند بوی بهشت بر
مشامش نمی رسد و داخل بهشت نمی شود
.


(یعنی ولایت علی(علیه السّلام) مهر و امضای سایر اعمال است اگر این مهر باشد سایر اعمال قبول و اگر نباشد رداست.)


المناقب خوارزمی فصل ۶صفحه ی ۶۷ حدیث شماره ی ۴۰


ینابیع الموده جلد۲باب۵۶صفحه ی۲۹۳


تاریخ ابن عساکر جلد۵صفحه ی ۵۱باکمی اختلاف


همدانی درموده القربی


الکشفی الترمذی درکناقب المرتضویه


سیوطی درذیل اللئالی


ابن مردویه درمناقب


بدخشی درمفتاح النجاه


النسری درارجح المطالب


ابن حسنویه دربحرالمناقب


الدیلمی درفردوس الاخبار وغیره.


نکات قابل توجه:


نکته ی اول: چنانکه ملاحظه کردید رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم)آب پاکی را روی دست تمام مدّعیان سنّت نبوی ریخته و به صورت صریح و شفاف فرموده :قبول و عدم قبول اعمال دایرمدار پذیرش و عدم پذیرش ولایت علی بن أبی طالب«علیه السّلام» و خاندان نبوت است.


نکته ی دوم: اعمال بندگان درگرو پیروی از علی«علیه السّلام» است هرچندان عمل درنظرخودش و در مرأ و منظر مردم بزرگ ترین و نیکوترین اعمال باشد چنانکه تحت ولایت امری و فرمانرایی علی«علیه السّلام» صورت نگرفته باشد درنزدخداوند نه تنها بزرگ تر و نیکوترنیست بلکه به طور کلّی معدوم و منفورمحسوب می گردد.


نکته ی سوم
: کسی که ولایت امری مولای متّقیان«علیه السّلام» را نپذیرفته نباید انتظار پاداش و جزای خیر داشته باشد
.


نکته ی چهارم: این روایت و تمامی روایاتی که برهمین سیاق است جواب محکم و دندان شکنی است به کسانی که می گویند: ابوبکر بعد از اسلام آوردنش چندین بنده را آزاد کرده و مقداری ازمال و ثروتش را درراه اسلام صرف نمودوچه و چه کرد. چراکه هرکه ولایت علی«علیه السّلام» را نداشته باشد همانطورکه عرض کردیم اعمالش معدوم است.


سخنی با اهل تسنن:بنظرشما ابوبکروعمروعثمان ولایت علی راداشتند یاخیر؟


معاویه بن أبی سفیان که جنگ داخلی بین مسلمانا ن را به راه انداخت و هزاران نفر از صحابه ی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلّم) را به شهادت رساند، ولایت علی بن ابی طالب«علیه السّلام» را داشته است یاخیر؟


طلحه و زبیر و عایشه که برخلیفه ی وقت شورش و خروج کردند و جنگ خانمان سوز جمل را به راه انداختند ولایت أمری علی «علیه السّلام» را پذیرفته بودند؟ اگر پذیرفته بودند برکسی خروج کرده اند که ولایت أمری وی را پذیرفته بودند ! و اگر نپذیرفته اند حدیث که درگذشته آمد وضعیت و حال آن ها را مشخص کرده است!.حال شما و خدای خودتان .


منبع: سایت تحقیقاتی اسلام پرس، http://islam-press.net

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید