ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

ويژگيهاى حسين(ع) از برترين پيامبر خدا

فهرست مطالب

حسین شاهدخطیبی


حسين عليه السلام عصاره فضائل پيام آوران الهى است و مسئوليّت او نيز عصاره مسئوليّتهاى تاريخى آن تاريخ ‌سازان و افتخارآفرينان بشريّت است.


بنابراین سخن در اين است كه حسين عليه السلام عصاره فضايل و ارزشهاى وجودى برترين پيام آور خدا، محمّد صلى الله عليه و آله است و به دوش كشنده بار مسئوليّت حراست و حفاظت از دين و كتاب و راه و رسم زندگى ساز او است.


محمّد صلى الله عليه و آله برترين مخلوق خداست و برتر از حسن و حسين عليهما السلام است و اين برترين مخلوق خودش فرمود كه: من از حسين هستم و حسين از من.


محمّد صلى الله عليه و آله سالار پيام آوران خداست و حسين عليه السلام سالارشهيدان راه حق.


محمّد صلى الله عليه و آله آخرين پيامبر و زينت پيامبران خداست و حسين عليه السلام زينت و زيور شهيدان و صدّيقان.


محمّد صلى الله عليه و آله رحمت الهى براى جهانيان است و حسين عليه السلام نيز اينگونه است.


محمّد صلى الله عليه و آله گواه امّت و مژده رسان است و حسين عليه السلام در روز رستاخيز گواه زائران و سوگوارانش و بشارت دهنده از سمت راست عرش خداست كه به سوگواران و زائران خالص و عارف كويش، بشارت نجات مى دهد.


محمّد صلى الله عليه و آله پيام آور بزرگى است كه خداوند فرمود:


اِنّا اَعْطَيْناكَ الْكَوْثَرَ


ما به تو كوثر ارزانى داشتيم.


و به حسين عليه السلام نيز كوثرى ارزانى شد كه سوگواران هدفدار و رهروان راه توحيديش از آن خواهند نوشيد و شادمان خواهند گشت.


به محمّد صلى الله عليه و آله از جانب خداوند، وسيله نجات انسانها ارزانى شد و اين يكى از مقامات شفاعت است و به حسين عليه السلام نيز خداوند وسيله نجات قرار داد.


خداوند به محمّد صلى الله عليه و آله فرمود:


عَسى اَنْ يَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقاماً مَحْمُوداً


اميد است كه پروردگارت تو را به مقام پسنديده بر
ساند
.


و اين مقام از مقامات والاى شفاعت است.


حسين عليه السلام از پرشكوه ترين وسايل شفاعت و نجات براى امّت پيامبر گرامى و فرزند اوست.</P& gt;

در روايت است كه: فرشته وحى ضمن آگاه ساختن پيامبر از شهادت حسين عليه السلام گفت: مى توانى شهادت فرزند گرانمايه ات در جهاد بر ضد كفر، شرك و ارتجاع و هدايت و نجات امّت خويش را بپذيرى، يا خدا را فرا خوانى تا او را برايت حفظ كند.
خداوند براى هر عضوى از اعضاى وجود پيامبر، كرامتى آشكار قرار داد از جمله آنها: گلوگاه و پيشانى مقدّس حسين عليه السلام است كه به خاطر بوسه باران شدن از سوى پيامبر، بسان خورشيد نورافشان بود و نيز پيامبر گرامى فراتر از شكم او را مى بوسيد كه رمز آن، پس از فرود آمدن تير سه شعبه در آن نقطه، براى همه آشكار شد و اين از معجزات پيامبر صلى الله عليه و آله بود.


پيامبر با شرايط ويژه اى به سفر آسمانى معراج رفت و حسين عليه السلام نيز معراج خاصّى داشت، هم معراج جسمانى در روز شهادتش و هم معراج معنوى و روحانى.


محمّد صلى الله عليه و آله دستور يافت كه آنچه را از جانب خدا دريافت كرده است با صراحت و با صداى رسا، به گوش قرنها و نسلها برساند:


فَاصْدَعْ بِما تُؤْمَرُ


به هر چه مأمور شده اى صريح و بلند بگو و از مشركان روى گردان.


و آن گرامى يك تنه در برابر جاهليّت ايستاد و پيام خدا را به گوشها رساند و همه مشكلات و درد و رنجهاى اين پيكار مقدّس فرهنگى و تربيتى را، از پيكار مقدّس بدر گرفته تا احد، حنين، احزاب و… همه را به جان خريد.


حسين عليه السلام نيز همانگونه آنچه را فرمان يافته بود با همه وجود، قهرمانانه ايستاد و به گوش عصرها و نسلها رساند و يك تنه بار سنگين مشكلات و درد و رنج دفاع از حقّ و پيكار در راه عدل را به جان خريد.


كوتاه سخن اينكه خود پيامبر فرمود:


حسين منّى و انا من حسين


و ما به جاى ادامه سخن، به
همين بيان ظريف بسنده مى كنيم، چرا كه اين سخن
دربردارنده هزاران راز و نكته و پيام است و ما را از مقايسه ميان ارزشهاى والا و آزمايشهاى تاريخى و فداكارى اين دو پيشواى بزرگ انسانيّت، بى نياز مى سازد.


www.lailatolgadr.ir

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید