ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

پرتوى از سیره و سیماى امام مهدى

پرتوى از سيره و سيماى امام مهدى

پرتوى از سیره و سیماى امام مهدى

حضرت مهدى(علیه السلام) در نیمه شعبان سال ۲۵۵ هجرى در شهر سامرّا متولّد گردید.
نام مشهور مادر آن حضرت، نرجس [نرگس] است.
پنج سال از زندگانى او در حیات پدر بزرگوارش امام حسن عسکرى گذشت.
در آن مدّت، فعّالیّت مهمّ و اساسى امام عسکرى بر دو امر مهمّ متمرکز بود:۱ـ احتیاط کامل از دستگاه حاکم،۲ـ آشنا کردن او با یاران نزدیک خود.
امام مهدى(علیه السلام) پس از پدر، مسئولیت امامت را در سال ۲۶۰ هجرى در پنج سالگى به عهده گرفت.
خردسالى امام پدیده اى شگفت آور نیست، همان طور که حضرت یحیى در کودکى صاحب حکم نبوّت شد، چنان که خداوند در سوره مریم، آیه ۱۲ می فرماید: «یا یَحْیى خُذِ الْکِتابَ بِقُوَّه وَ آتَیْناهُ الْحُکْمَ صَبِیًّا»اى یحیى! کتاب آسمانى را با نیرو بگیر. و این گونه او را در کودکى حکم نبوّت دادیم.
امام حسن عسکرى(علیه السلام) چند روز پیش از وفات، به دوستان خود، در مجلسى که چهل تن از یاران وفادارش حضور داشتند و از جمله آنان محمّد بن عثمان و معاویه بن حکیم و محمّد بن ایّوب بودند، چنین فرمود:

 

«او بعد از من صاحب و خلیفه شماست، او قائمی  است، که گردن ها منتظرانه، به سوى او کشیده می شود.
هنگامی  که زمین از ستم و ناروا پر شد، خروج می کند، و زمین را از قسط و عدل سرشار می سازد.»

 

غیبت صغرى از سال ۲۶۰ هجرى تا سال ۳۲۹ هجرى به طول انجامید.
امام مهدى(علیه السلام) با بعضى از یاران نزدیک خود به طور مستقیم تماس می گرفت و به آنان توصیه می فرمود که مشاهدات خود را در میان مردم تبلیغ کنند و سفارش می کرد که مکان و سایر خصوصیّاتى را که راه وصول به سوى او را براى مقامات دولتى آسان می ساخت، پنهان دارند.
آن حضرت به مسائل گوناگون مردم از طریق وکیلان و سفیران خود، که مورد اعتماد او بودند، پاسخ می داد; فقط با کسانى که اخلاصشان محرز و مورد اطمینان کامل بودند و راز را افشا نمی کردند تماس می گرفت.
تلاش هاى پیگیر معتمد، خلیفه عبّاسى و پس از او معتضد، براى دستگیرى حضرت مهدى(علیه السلام) بى نتیجه ماند.
مأموران براى چندمین بار در سامرّا خانه امام حسن عسکرى را محاصره کردند، همه جاى خانه را بازرسى نمودند، وقتى وارد خانه شدند از سرداب، بانگ تلاوت قرآن به گوش رسید. بر در سرداب فراهم آمدند و آنجا را محاصره کردند تا کسى نه در آنجا به درون رود و نه از آنجا بیرون آید. فرمانده سربازان بر در ایس
تاد تا همه سربازان به او پیوستند. امام(علیه السلام) از در سرداب بیرون آمد و از مقابلشان گذشت، وقتى از چشم ناپدید شد، فرمانده گفت: پایین بروید. گفتند آیا او نبود که از برابر تو گذشت؟ جواب داد: من کسى را ندیدم.
پس چرا او را رها کردید؟ گفتند ما پنداشتیم که تو او را دیده اى.
اموال و حقوق شرعىاى که از طرف شیعیان به امام(علیه السلام) می رسید، توسّط نمایندگان و وکیلان توزیع می شد و به مصرف واقعى خود می رسید.
قسمتى از اموال به طور مستقیم به دست امام(علیه السلام) می رسید و قسمتى را نایب، بر وفق قواعد و احکام اسلامی  در صرفِ حقوق، مصرف می کرد.
وظایف نوّاب آن حضرت، علاوه بر رسیدگى به امور مالى، گرفتن سؤالات و رساندن آن به امام و رساندن پاسخ امام به مردم بود.

 

نوّاب چهارگانه

 

نوّاب چهارگانه کسانى بودند که در غیبت صغرى از طرف امام(علیه السلام)داراى وکالت خاصّه بودند.
آنان به ترتیب و بنا به تسلسل تاریخى عبارت بودند از:۱ـ عثمان بن سعید العمرى، مدّت نیابت پنج سال،۲ـ محمّد بن عثمان العمرى، مدت نیابت حدود چهل سال،۳ـ حسین بن روح نوبختى، مدّت نیابت حدود بیست و یک سال،۴ـ و على بن محمّد سمرى، مدّت نیابت سه سال.
و با پایان زندگى این چهار نفر، دوران غیبت صغرى در سال ۳۲۹ هجرى به پایان ر
سید و سپس دوران غیبت کبرى آغاز گردید.
تحرّکات و تلاش هاى آنان – بدون این که مأمورین را به خود جلب کنند – بسیار سرّى بود.
از جمله کوشش هاى آنها حلّ مشکلات علمی  و شرکت در بحث ها و مناظرات عقیدتى بود که براى راهنمایى پایگاههاى مردمی  یا براى پاسخگویى به شبهه ها و دفاع از اسلام انجام می شد.
نیابت و نمایندگى خاصّ از طرف امام مهدى(علیه السلام) ۶۹ سال و شش ماه و پانزده روز ادامه داشت و این مدّت، غیبت صغرى نام دارد.
غیبت صغرى در سال ۳۲۹ پایان یافت.
در آن وقت، عمر امام مهدى(علیه السلام)۷۴ سال بود.
آن گاه غیبت کبرى آغاز گردید تا خداوند حکیم در زمان و شرایط مساعد به آن حضرت اجازه ظهور دهد تا زمین را پر از عدل و داد کند و حکومت واحد جهانى را تشکیل دهد و آرزوى بشریّت را، که همان تحقّق مدینه فاضله است، محقّق گرداند.
به امید آن روز.

 

www.erfan.ir

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

 

پرتوى از سیره و سیماى امام مهدى. پرتوى از سیره و سیماى امام مهدى. پرتوى از سیره و سیماى امام مهدى. پرتوى از سیره و سیماى امام مهدى. پرتوى از سیره و سیماى امام مهدى. پرتوى از سیره و سیماى امام مهدى. پرتوى از سیره و سیماى امام مهدى. پرتوى از سیره و سیماى امام مهدى. پرتوى از سیره و سیماى امام مهدى. پرتوى از سیره و سیماى امام مهدى. پرتوى از سیره و سیماى امام مهدى. پرتوى از سیره و سیماى امام مهدى. پرتوى از سیره و سیماى امام مهدى. پرتوى از سیره و سیماى امام مهدى.
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید