ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

پیام های مهدوی به زن!

توانايي به خاطر سپردن نامها، ويژگي بسيار ارزشمندي است که هم در زندگي کاري و هم زندگي اجتماعي بسيار مفيد مي باشد. اين توانايي به شما کمک ميکند با افراد جديد، سريع ارتباط خوب برقرار کنيد و از آنجا که خيلي از شرکت ها ارزش زيادي براي مهارت هاي رابطه اي و ميان فردي قائلند، اين ويژگي مي تواند تاثير بسيار خوبي بر کارفرماي شما داشته باشد.

تکنيک هاي زير به شما کمک مي کند اسم هر کس را که ملاقات مي کنيد، به خاطر بسپاريد.

1. علاقه نشان دهيد: خيلي از ما حتي وقتي طرف مقابل را به ما معرفي مي کنند، توجهي به اسم او نمي کنيم و همه حواسمان به خودمان است. پس اولين قدم براي به خاطر سپردن يک اسم اين است که وقتي فرد به شما معرفي مي شود، توجه و علاقه نشان دهيد.

2. بررسي کنيد: وقتي فرد به شما معرفي مي شود، همان موقع مشخص کنيد که دوست دارد به چه نام خوانده شود. مثلاً در يک کنفرانس يا سمينار، ممکن است نام اشتباهاً چاپ شده باشد يا ممکن است فرد بخواهد نام او را رسمي تر يا غيررسمي تر صدا کنيد.

يا ممکن است کسي شما را به هم معرفي کرده باشد که طرف مقابلتان را خوب نمي شناخته است. وقتي خودتان از او بپرسيد که دوست دارد به چه نامي خوانده شود، هم اسم او در ذهنتان تکرار خواهد شد و هم خاطرتان جمع مي شود که از اسمي استفاده خواهيد کرد که خوشايندشان باشد.

3. تصور کنيد روي پيشانيشان حک شده است: فرانکلين روزولت همه کارکنانش را متعجب کرده بود که نام تقريباً تمام آنها را از بر بود. راز اين کارش در چه بود؟ او سعي مي کرد پيش خود تصور کند که اسم فرد روي پيشاني او حک شده است. اين تکنيکي بسيار قدرتمند است که تجسم کنيد نام فرد با رنگ ماژيک دلخواهتان روي پيشاني او نوشته شده است.

4. نوشتن آن نام را تجسم کنيد: براي پيش بردن قدم سوم، متخصصين برنامه ريزي زبانشناسي وابسته به اعصاب عقيده دارند که وقتي پيش خود تجسم مي کنيد که نوشتن اسم فرد مقابلتان به چه صورت مي
تواند باشد و آن را با نوک انگشتتان در هوا بنويسيد، در به خاطرسپاري آن به شما کمک مي کند.

5. از هم پيوند هاي آن اسم استفاده کنيد: مي توانيد اسم طرف مقابلتان را با يا تصوير آشنا يا يک فرد معروف ارتباط دهيد. مثلاً اگر اسم خانمي ژاکلين است، او را به شکل ژاکلين کندي در يک لباس صورتي و کلاه تجسم کنيد. اگر اسم مردي آرنولد است، فيلم ترميناتور يا هيکل يک بدنساز و پرورش اندامي را به ذهن بسپاريد.

6. بارها از آن استفاده کنيد: سعي کنيد نام فرد را سه تا چهار مرتبه طي گفتگويتان تکرار کنيد. اول وقتي تازه با هم آشنا مي شويد، بعد وقتي سوالي از او مي پرسيد، و در زمان خداحافظي و غيره.

7. آن نام را در فايل “ارتباطات جديد” ذخيره کنيد: خوب است که نام فردي که با او ملاقات کرده ايد، و محل و اطلاعات مربوط به آن ملاقات را در جايي ذخيره و يادداشت کنيد. هر از گاهي نگاهي به اين اسامي بيندازيد، مخصوصاً وقتي مي خواهيد در کنفرانسي يا جلسه اي شرکت کنيد که چند نمونه از آن افراد در آن شرکت دارند.


بااستفاده از اين تکنيک ها قدرت به خاطر سپاردن اسامي در شما تقويت مي شود اما هميشه اين امکان وجود دارد که اين اسم ناگهان از ذهنتان بيرون رود و فراموشش کنيد. اگر خواستيد با شخصي ملاقات کنيد که قبلاً يکبار ملاقات کرده باشيد و نامش را مي دانستيد، اما نتوانستيد نام او را به خاطر بياوريد، دو انتخاب پيش روي شماست:

اول اينکه با آغوش باز با او روبه رو شويد و با خيره شدن به چشمانش بگوييد، “از ملاقات دوباره با شما خيلي خوشوقتم” و بعد اسم او را از کس ديگري يا ليست اسامي ميهمانان پيدا کنيد.

و يا کمي صادقانه تر برخورد کنيد، يعني با همان گرمي از او استقبال کنيد اما بگوييد، “من خيلي خوب شما را به خاطر مي آورم اما متاسفانه نامتان را فراموش کرده ام…”


http://tehrankids.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید