ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

پیله تنهایی خود را پاره کنید

پیله تنهایی خود را پاره کنید!


معمولاً گفته می‌شود که برون‏گرایی، بیشتر از آن‏که رفتاری اکتسابی باشد، خصیصه‏ای است که با آن به دنیا می‌آیید و خودتان نقشی در انتخاب، کاهش یا افزایش آن ندارید.


حتی اگر این موضوع درست باشد و شما فردی کاملاً درون‌گرا هم باشید، اما باز هم امیدی برای کسب برخی خصوصیات افراد برون‏گرا وجود دارد.


برای ایجاد تغییر و تحول در خودتان، باید همیشه سه اصل را رعایت کنید:


1ـ با گروه‏های مختلف مردم راحت باشید.


2ـ ملاقات با دیگران را زیاد بر خودتان سخت نگیرید.


3ـ بدون نگرانی از اینکه چه باید بگویید، باب گفت و گو را باز کنید.به دنبال فعالیت‌های گروهی مورد علاقه خود بگردید


یکی از موانعی که راه اجتماعی شدن را بر بسیاری از افراد درون‌گرا سد می‌کند، این است که نمی‌توانند فعالیت‌های اجتماعی مورد علاقه‌ی خود را به درستی پیدا کنند. شما می‌توانید افرادی را شناسایی کنید که از بودن در کنار آن‌ها لذت می‌برید و همراه آن‌ها به انجام فعالیت‌های دسته جمعی بپردازید. قرار نیست که شما با هر تیپ آدمی در ارتباط باشید و معاشرت کنید، چرا که سنگ بزرگ علامت نزدن است. قدم به قدم و آهسته آهسته، خود را با وضعیت جدید وفق دهید. این روش نقطه‌ی شروع مناسبی خواهد بود.</P&g t;

هنر خوب صحبت کردن را یاد بگیرید


درست است که خوب گوش دادن مهارت بسیار مهمی است و شاید در بیشتر مواقع، مهم‌تر از خوب صحبت کردن باشد، اما به هر حال، خوب صحبت کردن خصیصه‏ای است که در بین تمام افراد برون‏گرا مشترک است.


پس اگر می‌خواهید خود را در این گروه جای دهید، باید زره
و کلاه‏خود به تن کرده و به جنگ سکوت بروید و بتوانید بی وقفه حرف بزنید. اما خوب، می‌دانید که در عمل توانایی چنین کاری را ندارید، شاید تمام درون‌گراها بر این عقیده‌اند که بهترین گفت‏وگوها آن‌هایی هستند که به عنوان متکلم، نقش کمی در آن داشته باشند و به عنوان یک درون‌گرا خوب می‌دانند که از بودن در یک جمع دوستانه و تنها شنونده‌ی سخنان آن‌ها بودن، چه احساس خوبی در آن‏ها ایجاد می‌کند، اما بهتر است که از همین امروز رویه‌ی خود را تغییر دهند
.


برای شروع تنها چند کلمه هم کفایت می‌کند. لازم نیست که مثل یک برون‏گرای حرفه‏ای، مسلسل‏وار حرف بزنید. همین که بتوانید در حد چند کلمه نظرات و احساسات خود را بیان کنید، اعتماد به نفس شما برای برخورد با موقعیت‌های اجتماعی افزایش می‌یابد.


شما می‌توانید بدون اینکه دست به تغییر شخصیت خود بزنید و فقط با برداشتن چند گام ساده، مهارت‌های برون‏گرایی را در درونتان ایجاد کرده و تقویت کنید. برای شروع و در اولین گام باید سعی کنید که بیشتر وقت خود را با دیگران بگذرانید& lt;SPAN style=”FONT-FAMILY: ‘Tahoma’,’sans-serif’; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman'” dir=ltr>.


در اینجا وقت آن شده که فوت کوزه‏گری افراد برون‏گرا را به شما یاد دهیم. این افراد بدون اینکه مطمئن باشند درباره‌ی چه موضوعی می‌خواهند صحبت کنند، باب گفت‏وگو را باز کرده و همچنان به حرف زدن ادامه می‌دهند. پس شما هم فقط حرف بزنید، تا حرف زده باشید. شاید باز هم برای شما که به چنین روش‌های نه چندان دلچسبی عادت ندارید، انجام چنین اعمالی کمی سخت باشد. اما به هر حال، در همین حد که برای صحبت تلاش کنید پیشرفت خوبی محسوب می‌شود. بالاخره روزی می‌رسد که شما هم مثل یک برون‏گرای واقعی، بی‏وقفه حرف بزنید.


برون‏گرایی را در خود تقویت کنید


شما می‌توانید بدون اینکه دست به تغییر شخصیت خود بزنید و فقط با برداشتن چند گام ساده، مهارت‌های برون‏گرایی را در درونتان ایجاد کرده و تقویت کنید.


برای شروع و در اولین گام باید سعی کنید که بیشتر وقت خود را با دیگران بگذرانید. اگر احساس می‌کنید با قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که به معاشرت با تعداد زیادی از افراد نیاز دارد، تحت فشار قرار می‌گیرید و
معذب می‌شوید، مطمئن باشید
که این موضوع، ارتباطی به ساختار شخصیتی شما ندارد و تنها به این دلیل است که تجربه حضور در چنین موقعیت‌هایی را نداشته‌اید.


برای برداشتن گام اول، ابتدا به یک پیش‏گام احتیاج دارید. به دلیل اینکه شما تا به حال فردی برون‏گرا نبودید، برای ملاقات و معاشرت با دیگران، انگیزه‌ی لازم را نداشتید و تا زمانی که این انگیزه در شما ایجاد نشود، نمی‌توانید برون‏گرا شوید. اگر در چنین حلقه‌ی انزوا طلبانه‏ای گرفتار شوید، برای خلاص شدن و شکستن آن دو راه بیشتر ندارید: به دنبال فعالیت‌های گروهی مورد علاقه‌ی خود بگردید و پیله‌ی تنهایی را هم که به دور خود تنیده‌اید، پاره کنید.


پیله تنهایی خود را پاره کنید


در درون تمام افراد درون‌گرا ،ترسی ناخودآگاه نسبت به قرار گرفتن در محیط‌های اجتماعی وجود دارد. راهکار دومی که به شما پیشنهاد می‌کنیم این است که این ترس‌ها را دور بریزید.


همه‌ی افراد برای خود یک حریم خصوصی دارند که در مورد افرادی که به شدت برون‏گرا هستند، این حریم محدود شده و زیاد به چشم نمی‌آید؛ اما افراد درون‌گرا برای خود حریم خصوصی گسترده‏تری قائل هستند. پس در نتیجه، برای اینکه فردی اجتم
اعی باشید، باید این حریم خصوصی را محدود کنید و خود را در پیله‌ی تنهایی‌تان محصور نکنید
.


اگر یک بار دست به این کار بزنید، تکرار آن برایتان راحت‌تر خواهد شد. مثلاً تازه به یک ساختمان نقل مکان کرده‌اید و مواجهه با همسایه‏های جدید چندان کار ساده‏ای به نظر نمی‌آید. برای غلبه بر این ترس می‌توانید هر روز صبح، شما برای سلام کردن پیش قدم شوید. البته لازم به ذکر است که لازم نیست از همان شروع کار، گام‌های بیش از حد بلندی بردارید. همیشه مسیرهای جدید را با گام‌های کوتاه شروع کنید، تا رفته رفته به شرایط جدید عادت کنید.


لذت درون‌گرایی


در آخر اگر از حق نگذریم. گاهی در درون‌گرایی لذتی هست که در برون‏گرایی نیست. شما به عنوان یک فرد درون‌گرا می‌توانید از کارایی خود حداکثر استفاده را ببرید. همچنین خلوت تنهایی، بهترین فضا برای تفکر و کارهای خلاقانه است. پس این درون‌گرا بودن چندان هم بد نیست و باعث افزایش و ارتقای مهارت‌های دیگر شما می‌شود، اما همیشه باید مراقب باشید که در درون‏گرایی، زیاده‏روی نکنید!


ایده‏آل‏ترین روش برای به کار بستن در زندگی، تلفیق
ی از درون‌گرایی و برون‏گرایی است. می‌توانید به کمک مهارت‌های اجتماعی افراد برون‏گرا، و آرامش ذهن و نظم و ترتیب افراد درون‌گرا، از زندگی خود لذت برده و حداکثر استفاده را از توانایی‌های خود ببرید
.


برون‏گراها و درون‌گراها


برون‏گرایی و درون‌گرایی اصطلاحاتی است که «یونگ» وضع کرده و حاکی از دو نوع شخصیت متناقض است. فعالیت کلی با شوق و کشش در شخص برون‏گرا آفاقی (یعنی متوجه دنیای خارج) و در درون‌گرا انفسی (یعنی متوجه درون شخص است).


هر فردی، به این دو متمایل است، اما همواره بر اثر محیط و خصوصیات خلقی، یکی بر دیگری چیرگی دارد و به نحو بارزی آشکار می‌شود. برون‏گرایی حاد، فرار نامعقول و غیرمنطقی از نفس و نمایش دادن احساسات در جمع است.


 


tebyan.net

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید