ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

چرا امام حسین (ع) خلافت پسر معاویه (یزید) را قبول نکرد اما خلافت معاویه را قبول کردند؟

پاسخ:


مسئله یزید با معاویه خیلی فرق داشت:


اولاً یزید به طور صراحت به فرماندارش در
مدینه نوشت که باید یا از امام حسین (ع) برای من بیعت بگیرید ویا سر او را برای من بفرستید(۱)، پس مسئله صلح در کار نبوده است .


 ثانیاً معاویه برای حفظ مقام و ریاست خود حفظ ظاهر شئونات اسلامی را در مجامع عمومی و در بین انظار می نمود ولی یزید علناً مرتکب اعمال خلاف شرع مثل قمار بازی و شراب خوری و… می گردید(۲). چگونه چنین کسی با این هتاکی نسبت به مقدسات اسلام، صلاحیت رهبری اسلام و جانشینی رسول الله (ص) را دارا هست و این مسائل چیزی است که در تواریخ متعدد از مورخین اهل سنت و شیعه نقل شده است.


امام حسین(ع) خود در باره این موضوع می فرماید:ُ إِنَّا أَهْلُ بَیْتِ النُّبُوَّهِ وَ مَعْدِنُ الرِّسَالَهِ وَ مُخْتَلَفُ الْمَلَائِکَهِ وَ بِنَا فَتَحَ اللَّهُ وَ بِنَا خَتَمَ اللَّهُ وَ یَزِیدُ رَجُلٌ فَاسِقٌ شَارِبُ الْخَمْرِ قَاتِلُ النَّفْسِ الْمُحَرَّمَهِ مُعْلِنٌ بِالْفِسْقِ وَ مِثْلِی لَا یُبَایِعُ مِثْلَهُ(۳).


نکته مهم اینست که امام حسین (ع) تا زمانیکه معاویه زنده بود همان رویه برادرش امام حسن (ع) که صلح بود را در پیش گرفت و پس از معاویه که موقعیت و شرایط فرق کرد  روش دیگری را اتخاذ نمود و لذا می بینیم روش امامان یکسان است و اگر مثلاً امام حسین (ع) جای امام علی (ع) بود همان روش امام علی (ع) را در پیش می گرفت و اگر امام حسن (ع) به جای امام حسین (ع) بود همان روش امام حسین (ع) را در پیش می گرفت.


مخالفان بیعت با یزید


یزیدبن معاویه و والیان او ، پس از مرگ معاویه از مردم و شخصیتها بیعت می گرفتند . اما کسانی هم زیر بار بیعت نرفتند . از جمله کسانی که علنا بیعت با یزید را رد کردند و زیر بار حکومت او نرفتند و از او انتقاد کردند ، اینان بودند : حسین بن علی علیهما السلام ، عبدالرحمن بن ابی بکر ، عبدالله بن زبیر ، منذربن زبیر ، عبدالرحمن بن سعید ، عابس
بن سعید و عبدالله بن حنظله.(۴) سیدالشهداء (ع) دعوت ولید ، والی مدینه را برای بیعت رد کرد و ضمن سخنی که فضایل دودمان رسالت را بر شمرد و به ننگهای یزید اشاره داشت ، فرمود: « … وَ مِثْلی لایبایعُ لِمِثْلِهِ»(۵)  و به مروان نیز که آن حضرت را می خواست به بیعت وا دارد ، فرمود: «وَیحَک ! اَتَأمُرُنی بِبِیعَهِ یزید وَ هُوَ رَجُلٌ فاسِقٌ ؟»(۶) آیا مرا به بیعت مردی فاسق چون یزید فرا می خوانی؟) سیدالشهداء (ع) بیعت با یزید را به معنای قبول سلطه جور و رضا دادن به هدم اسلام می دید . از این رو و برای نجات اسلام و امت از حکومت فاسقان ، بیعت نکرد و سفر مکه ، سپس راه کربلا را در پیش گرفت.


(1) بحارالأنوار، ج۴۴، ص۳۲۴، باب ۳۷ ما جری علیه بعد بیعه الناس…


(2) بحارالأنوار،ج ۴۴، ص ۲۱۴، باب ۲۷ احتجاجه صلوات الله علیه علی‏…-  بحارالأنوار،ج ۴۴، ص۳۲۴، باب ۳۷ ما جری علیه بعد بیعه الناس …- رجال‏الکشی، ص ۵۱، عمرو بن الحمق …..  –  اللهوف، ص ۲۲، المسلک الأول فی الأمور المتقدمه علی‏…- مثیرالأحزان،ص ۲۴، أخبار الحسین ع بموت معاویه و منامه‏

&#x 0D;

(3) همان.


(4) حیاه الامام الحسین ، ج ۲ ، ص ۲۰۹


(5) بحارالانوار ج ۴۴ ، ص ۳۲۵


(6) موسوعه کلمات الامام الحسین ، ص ۲۸۴


www.hawzah.net

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید