ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

چشم زخم

 


 


“و ان یکاد الذین کفروا لیزلقونک بابصارهم لما سمعوا الذکر و یقولون انه لمجنون(۵۱/ قلم)”


بسیاری از مردم معتقدند که در بعضی از چشم ها اثر مخصوصی است که وقتی از روی اعجاب به چیزی بنگرند،‌ ممکن است آن را از بین ببرند یا درهم بشکنند و انسان را بیمار یا دیوانه کنند.
این باور از نظر عقلی امر محالی نیست. امروزه بسیاری از دانشمندان معتقدند که در بعضی از چشم ها نیروی مغناطیسی خاصی نهفته شده که کارایی زیادی دارد و حتی با تمرین و ممارست می توان آن را پرورش داد.
خواب مغناطیسی،‌ از طریق همین نیروی مغناطیسی چشم ها انجام شدنی است. در دنیایی که اشعه لیزر که نامرئی است،‌
می تواند کاری کند که از هیچ سلاح مخرب دیگری ساخته نیست،‌ پذیرش وجود نیرویی در بعضی از چشم ها که از طریق امواج مخصوصی در طرف مقابل اثر بگذارد،‌ چیز عجیبی نیست.
بسیاری نقل می کنند که با چشم خود افرادی را دیده اند که دارای این نیروی مرموز چشم بوده اند و افراد یا حیوانات یا اشیائی را از طریق چشم زدن از کار انداخته اند.
پس نه تنها نباید اصراری در انکار این امور داشت،‌ بلکه باید امکان وجود آن را از نظر عقل و علم نیز پذیرفت. در روایات اسلامی نیز تعبیرات گوناگونی دیده می شود که وجود چنین امری را تأیید می کنند.
در حدیثی می خوانیم که اسماء بنت عمیس خدمت پیامبر عرض کرد که گاه فرزندان جعفر چشم می زنند آیا رقیه ای برای آنها بگیریم؟‌(رقیه:‌دعایی است که می نویسند و افراد برای جلوگیری از چشم زخم با خود نگه می دارند آن را تعویذ نیز می نامند)‌پیامبر فرمود:
اگر چیزی میتوانست بر قضا و قدر پیش گیرد،‌چشم زد نبود.
ذکر این نکته نیز لازم است که هیچ مانعی ندارد که این دعاها و توسلها به فرمان خداوند،‌جلوی تأثیرنیروی مرموز چشمها را بگیرد؛‌همانگونه که دعاها بر بسیاری از عوامل مخرب دیگر اثر می گذارد و آنها را به فرمان خدا خنثی می کند.
این نکته نیز سزاوار یادآوری است که قبول تأثیر چشم زخم به این معنا نیست که به کارهای خرافی و اعمال عوامانه در این گونه موارد پناه برده شود که هم بر خلاف دستور شرع است و هم سبب شک و تر
دید افراد ناآگاه به اصل موضوع می شود،‌ همان گونه که آلوده شدن بسیاری از حقایق با خرافات،‌ این تأثیر نامطلوب را در اذهان گذارده است.


http://www.fatehnet.net

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید