ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

چگونه با خنده استرس را کم کنیم/چگونه بخندیم؟

شما شاد هستید؟ شادی را دوست دارید؟ برای به دست آوردن آن تلاش می کنید؟ بی تردید همه ما شادی را دوست داریم، ولی نمی دانیم چگونه باید آن را به دست بیاوریم. شاید اگر بدانیم با شاد بودن چه امتیازاتی را به دست می آوریم و با آن سلامت خود را تضمین می کنیم مسلما راه رسیدن به آن را هم پیدا می کنیم.

 براساس تحقیقات دانشگاهی، مثبت اندیشی و شادی راه ورود بسیاری از بیماری ها را بر انسان می بندد. به عنوان مثال، می گویند شاد بودن بیش از هر عامل دیگری خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد. محققان دانشگاه کلمبیا در مطالعاتی مشاهده کردند افرادی که شادتر هستند کمتر از دیگران به بیماری های قلبی دچار می شوند لذا اگر شما به طور معمول فرد شادی نیستید، بهتر است شاد بودن را تمرین کنید چون این کار به قلب شما کمک می کند.


براساس این تحقیق، تاثیر شاد بودن به گونه ای است که هرچقدر درجه شاد بودن بیشتر باشد درصد خطر مشکلات قلبی نیز کاهش می یابد. در مقابل، استرس اغلب موجب آزاد شدن هورمون هایی می شود که می تواند به ماهیچه های قلب آسیب بزند.


 استرس همچنین موجب می شود رگ های خونی بیش از حد باز شود و فضا برای ایجاد پلاک هایی که رگ ها را مسدود می کند، فراهم می شود. به همین دلیل، پزشکان پـــــیشنهاد می کنند همیشه لبخند بزنید، چرا که لبخند زدن استرس را از بین می برد. وقتی استرس دارید، لبخند بزنید تا استرس تان کمتر شود.


از سوی دیگر، لبخند زدن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. وقتی عملکرد ایمنی بدن تقویت می شود شما احساس آرامش بیشتری می کنید. حتی می گویند لبخند زدن از ابتلا به آنفلوآنزا و سرماخوردگی جلوگیری می کند. لبخند زدن باعث کاهش فشارخون می شود. وقتی لبخند می زنید، فشارخون تان به طرز قابل توجهی پایین می آید. همچنین لبخند زدن اندورفین، سروتونین و مسکن های طبیعی بدن را آزاد می کند. تحقیقات نشان داده است لبخند زدن با تولید این سه ماده در بدن باعث بهبود روحیه می شود. می توان گفت لبخند زدن یک داروی مسکن طبیعی است.


 می گویند شادی روی کاهش آلرژی تاثیر دارد. سعی کنید خود را در موقعیت خندیدن قرار دهید. شرکت کنندگان در تحقیقی که
از سوی محققان ژاپنی انجام شده بود زمانی که به تماشای یک فیلم خنده دار نشسته بودند کمتر دچار حساسیت می شدند، اما همین افراد زمانی که به تماشای یک فیلم جدی نشستند، پیاپی عطسه می کردند. خلاقیت به خرج دهید. خلاقیت راه خوبی برای شادبودن است.


همچنین کسانی که برای امرار معاش یا سرگرمی دست به خلاقیت می زنند، انسان های شادی هستند. فعالیت های خلاقانه ای مثل طراحی، نقاشی، مجسمه سازی، صنایع دستی، پختن یک غذای جدید، سرودن شعر یا باغبانی تأثیرات شگرفی در شاد بودن شما دارد. دوستان و اعضای خانواده خود را هر زمان که از مساله ای ناراحت بودید، زیاد در آغوش بگیرید. این کار موجب انتقال موج شادی می شود.


 هر زمان که از مساله ای ناراحت شدید، اگر با خود بگویید: «این نیز بگذرد» و آینده روشن تری را تصور کنید. رفتاری همانند یک کودک داشته باشید تا احساس جوانی و نشاط کنید.


با مردم مهربانی کنید. شما می توانید با انجام کارهای کو
چکی مثل گفتن یک کلمه محبت آمیز یا دادن نوبت خود به دیگران، مردم را شاد کنید.


 قدرشناس باشید. قدرشناسی را تمرین کنید و تشکر از دیگران را از یاد نبرید. قدر داشته های خود را بدانید. این کار باعث می شود احساس شادی بیشتری کنید و زندگی را موهبتی بزرگ بدانید.


علیرضا خانی


گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی پرشین پرشیا www.persianpersia.com


منبع: جام جم آنلاین

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید