ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

چگونه دعا کنیم؟

فهرست مطالب

۱- غنیمت شمردن وقتهای شریف مانند: روز عرفه، ماه رمضان، روز جمعه، هنگام سحر (زیرا پیغمبر(ص)</SPAN& gt; فرموده اند: در ثلث آخر هر شبی خداوند فرشته ای به آسمان دنیا می فرستد که فریاد میزند: کیست دعا کند تا مستجاب کنم؟کیست تقاضا کند تا عطا کنم؟ کیست آمرزش خواهد تا بیامرزم؟


۲- رعایت حالات مناسب چنانکه در حدیث است: درهای آسمان هنگام صف کشیدن در میدان جنگ – در راه خدا – و وقت بارش باران و موقع انجام نماز واجب باز است ؛ پس دعا در این اوقات را غنیمت شمارید. و پیغمبر فرموده: دعا بین اذان و اقامه رد نمیشود و دعای روزه دار نیز مردود نیست. و نیز فرموده اند: بنده در حال سجود از همه وقت به خدا نزدیک تر است پس در سجده زیاد دعا کنید.


۳- رو به قبله باشد و دستها را چنان بلند کند که زیر بغل نمودار گردد. سلمان میگوید پیغمبر(ص) فرمود:خدای شما کریم و با حیا است، اگر بنده اش دست به دعا بردارد حیا میکند که دستش را خالی برگرداند و درحدیث است که پیغمبر (ص) هر وقت دست به دعا بلند میکرد، در خاتمه به صورت میکشید.


۴- آرام دعا کند که درقرآن فرموده: ” پروردگارتان را با زاری و به طور خفا بخوانید “.


۵- حاجت خود را نام ببرید. امام صادق (ع) فرمود: خداوند از حاجت دعاکنندگان با خبر است اما دوست دارد خواسته های خود را ذکر کنند و نیز دعای دسته جمعی کنند که به اجابت نزدیک تر است.


۶- از روی بیم و امید دعا کنند. خداوند درباره ی حضرت ذکریا و یحیی فرماید: آنان در کارهای خیر سرعت داشتند و با امیدواری و ترس ما را میخواندند.


۷- هنگام دعا بلند همت باشد، درخواستهای عالی کند که هیچ چیز برای خدا سنگین نیست. با یقین به اجابت دعا کند و بداند که خدا دعای دل غافل را مستجاب نمیکند.


۸- اصرار کند و خواهش را ۳ بار تکرار کند. تعجیل نکنید و نگویید من دعا کردم و مستجاب نشد، بسیار دعا کنید که خداوند کریم را میخوانید.


۹- پیش از دعا ذکر خدا گویید و در حدیثی از پیامبر اکرم(ص) فرموده: هرگاه حاجتی از خدا خواستید اول بر من صلوات فرستید، خدا کریم تر از این است که دو حاجت از او بخواهند یکی را مستجاب کند و دیگری را رد نماید.(چون صلوات دعا را مستجاب میکند.)


۱۰- رعایت آداب باطنی دعا را بکند که پایه و اساس همان ها است. از قیبل: توبه ی گناه، پرداخت حقوق مردم، توجه کامل به ذات مقدس حق که اسباب نزدیک در اجابت دعا همین ها است.


منبع: برگرفته از کتاب نصایح استاد الفقهاء و المجتهدین میرزا جواد تبریزی (قدس سره)


http://fa.tabrizi.org

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید