ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

کار منهای استرس!

بخشی از ساعات ما در محیط كاری سپری می شود ومطمئنا این محیط، خالی از استرس و تنش نخواهد بود و از آنجایی که مدیریت این استرس ها و ایجاد فضای شغلی سالم در سلامت ما تاثیر گذار است ،روان شناسان توصیه می کنند برای ارتقاء سلامت روحی و روانی افراد بایستی توجه ویژه ای را نسبت به محیط کاری مبذول داشت.


وجود استرس امری طبیعی است و هرگز نمی‌توان آن را به طور كا
مل از زندگی بالاخص محیط كار حذف کرد اما می‌توان با اتخاذ تدابیری از شدت آن کاست. در این مقاله، سعی شده است به راهكارهایی اشاره گردد که می‌توانند تا حدودی از استرسهای شغلی شما در محیط کار بكاهند
.


آرامش خود را حفظ کنید


در انجام وظایف شغلی تان شتاب نکنید و در نهایت آرامش و در کمال امنیت خاطر به انجام امورات لازم بپردازید. درست است که می گویند هر کس با جدیت و پشتکار كار كند، نتایج بهتری عایدش می شود؛ اما شما از نتیجه برتری بهره مند خواهید شد، اگر با آرامش و آگاهی بیشتر در به انجام رساندن کارهایتان گام بردارید.


در انجام امور شغلی تان و وظایف مربوطه بهتر است برای خود حد و مرزمشخص كنید


بسیاری از افراد در قبال خواسته های همکاران خود در معذوریت می مانند و خود را مجبور به پذیرش درخواست مساعدت و كمك آنان می بینند که در نتیجه، متحمل فشار و استرس فراوان می شوند. بدین ترتیب، برای امتناع از استرس های مفرط، بهتر است سعی كنید در کمال احترام و ادب، به این درخواست ها به راحتی” نه بگویید و اجازه ندهید آنها به حریم خصوصی و حد و مرز شما پا بگذارند.


نفس عمیق بكشید


نتایج تحقیقات نشان داده است، اکثر كسانی که احساس استرس و تنش می کنند کمتر نفس عمیق می کشند و غالبا تنفس سطحی دارند. لذا بهتر است تصمیم بگیرید در طول روز چند باری ،حداقل 10 بار، نفس عمیق بكشید. هر بار که سعی می کنید نفس عمیق بكشید شما به طور طبیعی اكسیژن بیشتری را به بدن خود وارد می‌كنید. این کار فقط یك دقیقه طول می‌كشد اما تاثیر مثبت طولانی مدت و چندین برابری خواهد داشت.


بعد از فارغ شدن از شغلتان، سعی کنید بدون بر‌نامه نباشید.در كلاسهای دلخواه خود شركت كنید، دوش بگیرید و یا خود را با خواندن كتاب و روزنامه، تماشا
ی تلویزیون و… سرگرم كنید


به فضای محیط کارتان توجه کنید


پرده های اتاق کارتان را کنار بزنید و پنجره ها را باز کنید تا نور و هوای تازه وارد محیط كارتان شود. با گلهای زیبا و رنگارنگ محیط کارتان را تزئین کنید. همین تزئینات ساده اثرات مثبت شگرفی بر مغز دارند و باعث كاهش استرس می‌شوند.


برای خودتان وقت بگذارید


انگار بسیاری از مردم هنوز یاد نگرفته اند زمان استراحت فقط زمان استراحت است نه چیز دیگر، چرا که اغلب افراد حتی در زمان استراحت نیز مشغول به كارند و به كارشان فکر می کنند و برنامه ریزی؛گویی که كارشان تمامی ‌ندارد. به این افراد باید بگوییم که حتی یك ماشین هم نیاز به استراحت دارد چه برسد به شما که انسانید! لذا بهتر است به هنگام ظهرچند دقیقه استراحت کنید و حتی اگر نیاز به خواب دارید، بخوابید و یا اگر فرصت کمی دارید برای لحظاتی هر چند کوتاه چشمان خود را روی هم بگذارید، همین استراحت چند لحظه ای برای کاهش استرس شما بسیار مفید است.


فعال باشید تا سرحال و شادمان باشید

&# x0D;

فعالیت بدنی و جنب و جوش باعث تحریك سیستم عصبی مركزی و فعالیت ذهن شده و متعاقب آن با ایجاد توازن در تبادلات شیمیایی بدن باعث كاهش استرس در فرد می‌شود.


چند توصیه مهم


* به هنگام استراحت بهتر است از چای به جای قهوه استفاده نمایید و یا نوشیدنی ها‌یی همچون عشقه، اوكالیپتوس یا زنجبیل كه باعث بالا رفتن انرژی می شوند، مصرف کنید .


* سعی کنید در طول روز فعالیت بدنی داشته باشید و تا حد امکان از روشهایی استفاده كنید که باعث افزایش انرژی در شما شود .


*برای سرحالی و شادمانی بیشتر بهتر است در هر ساعت یک لیوان آب خنك بنوشید.


* همانطور که می دانید استشمام هوای تازه و قدم زنی می تواند یك روز كاری پر انرژی را برای شما به دنبال داشته باشد. از کوچکترین بهانه برای کسب این انرژی استفاده کنید؛مثلا، ناهارتان در محوطه باز محل کارتان صرف كنید.


* برای تامین انرژی و جلوگیری از كاهش قند خونتان سعی كنید در بین روز از میان وعده‌های مقوی مثل خشكبار،غلات و میوه یا پروتئین استقاده كنید.


* برای خود اوقات فراغتی را در نظر گرفته و برنامه ریزی کنید.


* بعد از فارغ شدن از شغلتان، سعی کنید بدون بر‌نامه نباشید.در كلاسهای دلخواه خود شركت كنید، دوش بگیرید و یا خود را با خواندن كتاب و روزنامه، تماشای تلویزیون و… سرگرم كنید، شما بدین طریق خواهید توانست انرژی لازم را برای روز کاری فردایتان فراهم آورید.


نسرین صفری


تبیان


http://mohsenazizi.blogfa.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید