ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟

کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟

فهرست مطالب

کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟

 

تنها عبادت و دستوری که خداوند رسما تاکید کرده که مبادا از آن غفلت کنید، ذکر است.

کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟

از ویژگی‌ها و خصوصیات انسان مومن دائم الذکر بودن اوست آن هم نه تنها به زبان که در حین ذکر زبانی تفکر در این کلمات دارد و همواره خدا را در کنار خود و همراه خود می‌داند، لذا مراقب رفتار، کردار و گفتار خویش است.

واقعا ما به عنوان یک مسلمان روزانه چقدر در حین کار و فعالیت یا اصلا در خلوت خود ذکر می‌گوییم؟ چقدر سرگرمی ما ذکر گفتن و یاد خدا حتی در حال استراحت و یا در حین انجام کار روزمره است؟ با این که همه می‌دانیم خیر و اثرات مثبت فراوانی در آن وجود دارد.

پیامبر خدا(ص) در حدیث زیبایی فرمودند: “هر لحظه‏‌ای که بر فرزند آدم بگذرد و او در آن لحظه به یاد خدا نباشد، در روز رستاخیز برای آن لحظه افسوس می‌خورد”.

امام صادق(ع) نیز در این باره در حدیث قدسی از خداوند متعال فرمودند: ” ای پسر آدم! در درون خود به یاد من باش، تا من نیز در جانم به یاد تو باشم؛ ای پسر آدم! در خلوت به یاد من باش تا در خلوت به یاد تو باشم؛ ای پسر آدم! در میان جمع مرا یاد کن، تا تو را در میان جمعی بهتر از جمع تو یاد کنم2″.


کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟
امام صادق(ع) با تذکر به مومنانی که از ذکر یاد خدا غافل می‌شوند فرمودند: “گاه فردی از شیعیان ما کار خود را با بسم اللّه‏ الرحمن الرحیم آغاز نمی‌کند و بدان سبب خدای او را به گرفتاری و امری ناخوشایند مبتلا می‌کند، تا او را به ذکر سپاس و ستایش خداوند تبارک و تعالی متنبه سازد3”.

کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟

آن حضرت همچنین می‌فرمایند: “ذکر تسبیح فاطمه زهراء علیهاالسلام از جمله همان ذکر کثیر است که خداوند عز و جل فرموده است(و خدا را بسیار یاد کنید)4”.

 

منبع: خبرگزاری قسم http://ghasam.ir

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

 

کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟. کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟. کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟. کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟. کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟. کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟. کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟. کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟. کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟. کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟. کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟. کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟. کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟. کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟. کدام ذکرها را نباید فراموش کرد؟
به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید