ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

کمردرد در محل کار: علت و پیشگیری و درمان

نویسنده: پروفسور بیژن فروغ


با وجود تماسهای تلفنی مکرر و کارهای متعددی که یک فرد شاغل باید در طول روز انجام بدهد واقعا” فرصتی برای درست نشستن باقی نمی ماند. از آنجایی که هر روز ۸ ساعت را در محل کارتان سپری می کنید و در طول این هشت ساعت دائما” سرتان پایین است و خمیده پشت میز می نشینید به احتمال زیاد محل کار، منشاء اصلی کمردرد های شما است. شما ۵ روز از هفته را با همین روش و بدون انجام حرکات کششی سپری می کنید و همین موضوع باعث می شود که به کمرتان آسیب وارد شود. در واقع وقتی از ماهیچه های کمرتان استفاده نکنید آنها ضعیف تر می شوند و مفاصل غیر فعال نیز خاصیت طبیعی شان را از دست می دهند و زودتر پیر می شوند.


 پیشگیری از کمردرد در محل کار 


·                     با زاویه ۱۳۵ درجه بنشینید


در این حالت دیسکهای ستون فقرات شما کمتر تحت فشار قرار می گیرند بنا براین هر چند وقت یکبار به پشتی صندلی خود تکیه دهید و خودتان را به عقب بکشید. می توانید در هنگام صحبت کردن با تلفن و یا با هم
کارتان در این حالت بنشینید.


 


·                     از یک صندلی مناسب استفاده کنید


شاید باور نکنید که صندلی نامناسب می تواند منشاء اصلی کمردرد شما باشد اما این حقیقت دارد.صندلی مناسب باید طوری طراحی شده باشد که از قسمت پایین ستون فقرات محافظت کند و وقتی به صفحه کامپیوترتان نگاه می کنید، سرتان به طرف جلو خم نشود.


 


·                     پاهایتان را روی هم نیندازید


حتی شاید به این موضوع فکر هم نکرده باشید اما هر روز در سر کارتان مرتبا” این کار را انجام می دهید. گاهی بصورت ناخودآگاه در این حالت می نشینیم و گاهی بخاطر اینکه بیشتر احساس راحتی می کنیم این حالت نشستن را انتخاب می کنیم اما در هر دو صورت این روش نشستن باعث می شود به پاهایتان فشار وارد شود و علاوه براین یکی از دلایل اصلی کمردردها، این نوع نشستن است.


 


·&am p;nbsp;                    بایستید


این ساده ترین راه برای جلوگیری از کمردرد است. هر نیم ساعت یکبار بلند شوید و چند دقیقه قدم بزنید. اگر با همکارتان کاری دارید به جای فرستادن ایمیل پیش او بروید، از مدیرتان بخواهید به جای اینکه در اتاق کنفرانس جلسات را برگزار کند در حال قدم زدن و بیرون از ساختمان محل کار این جلسات را برگزار کند، در هنگام پایین آمدن از پله ها نیز سعی کنید به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید.این کارها به فعال شدن و آزاد شدن انرژی موجود در ماهیچه های شما کمک می کند و باعث می شود کمتر دچار کمردرد شوید و چشمانتان کمی استراحت کنند.


 


علت شایع کمردرد ودرد ناحیه پشت هنگام کار


 درد پشت چه مبهم و چه تیز وتیر کشنده باشد، باعث می شود که تمرکز بر کار مختل و دشوار شود. متاسفانه بسیاری از مشاغل مانند پرستاری، مشاغل ساختمان سازی و کار در کارخانه فشار زیادی به ناحیه پشت وارد می کنند. حتی کارهای روزمره مانند نشستن پشت میز وکار دفتری می تواند درد پشت وکمر را بدتر کند.


از علت های شایع کمردرد در محل کار می توان به موارد زیر اشاره کرد که با دانستن این موارد از کمردرد در محل
کار پیشگیری میکنیم :


 


·                     کمردرد و نیرواعمال نیروی زیاد به ناحیه کمر مانند بلند کردن وجابجا کردن وسایل سنگین باعث ایجاد کمردرد و آسیب به کمر می شود.


 


·                     کمردرد و کارهای تکراری


انجام دادن کارهای تکراری بعضی از حرکات باعث خستگی عضلانی وآسیب به کمر واندام ها می شود.


 


·                     کمردرد و وضعیت قامت


قوز کردن باعث تشدید انحنای طبیعی ستون فقرات در ناحیه کمر وپشت شده، در نتیجه علت شایع کمردرد ودرد ناحیه پشت هنگام کار خستگی عضلات وآسیب ایجاد می گردد.


 


·         &nbs
p;          
کمردرد و سایر عوامل


روشن است که عوامل وشرایط دیگری هم باعث کمردرد می گردد. چاقی وداشتن وزن اضافی، وضعیت خوابیدن، وضعیت بدنی نامناسب، سیگار و دخانیات و البته استرس و فشار روانی همگی به بدتر شدن کمردرد و درد ناحیه پشت کمک می کند.


 


درمان کمردرد در محل کار


اگر کمردرد ودرد در ناحیه پشت شما بخاطر نشستن پشت میزاست ممکن است نیاز باشد که صندلی کار خود را تنطیم کنید تا حمایت بهتری از ناحیه پشت وستون فقرات بعمل آورد یا حتی ممکن است نیاز به صندلی جدیدی داشته باشید که برای کاهش درد پشت و کمر طراحی شده باشد. اگر ارگونومیک محل کار را رعایت کنید میتواند به راحتی شما در محل کار کمک کند. ارگونومی مناسب شامل تنظیم بلندی صندلی،فضای کافی برای وسایل و وضعیت وشکل و میز کاری مناسب می باشد. بعلاوه می توانید کشش های بدنی مناسب را در فواصلی هنگام کار انجام دهید کشش ها مانند کششهای گردنی،کشش ساعد؛کششهای در هنگام ایستادن ونشستن وکشش پشت میز است.


بهتر است در منزل از توپ بدنسازی (fitness ball) آن استفاده کنید. برای اینکه بدن شما هنگام نشستن روی توپ بدنسازی صاف ومستقیم باشد، نیاز دارید که اندکی تنش عضلات و توزیع وزن خود را بر روی توپ تنظیم کنید، تاثیر اینکار به شما کمک می کند که از مزایای ورزشهای تقویت کننده عضلات مرکزی بوسیله fitness ball (توپ بدنسازی) بهره مند شوید. با وجود این تلاش برای حفظ تعادل بمدت طولانی بر روی توپ بدنسازی می تواند باعث افزایش خستگی و ناراحتی در ناحیه پشت وکمر شود.


 http://bijanfr.blogfa.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید