ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

کمک به یادگیری زبان در کودکان

نویسنده: هاجر بهرامی، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی کودک و نوجوان


یکی از مهمترین تغییراتی که در دوران نوپایی صورت می گیرد، در زمینه یادگیری زبان است. این تحول از ۱۲ ماهگی شروع می شود که کودک قادر به درک به طور متوسط حدود ۱۰ واژه است، و تا ۳ سالگی ادامه می یابد که این مقدار به ۸۰۰ تا ۹۰۰ لغت می رسد. هنگامی که کودک بیشترین جملات بزرگسالان را به خوبی درک می کند. در واقع این رشد زیاد و فوق العاده در استفاده از زبان، رابطه تنگاتنگی با رشد فکری و درک عمومی کودک نسبت به دنیای خود دارد. سرعت کودکان در یادگیری زبان و صحبت کردن و تعداد لغاتی که می دانند، تحت تاثیر تعامل و ارتباط آنان با والدین و سایر اعضای خانواده قرار دارد. کودکان در سرعت یادگیری زبان و صحبت کردن به طور چشمگیری با یکدیگر متفاوت هستند. بعضی از کودکان قادرند در ۳ سالگی قادرند جملات پیچیده ای بگویند، در حالیکه بعضی دیگر حتی به سختی می توانند صحبت کنند. اگر متوجه شدید که یادگیری زبان در کودک شما در مقایسه با سایر کودکان هم سنش خیلی به تاخیر افتاده است، حتما از متخصصان کمک بگیرید تا مشکل کودک کاملا برطرف شود. کارشناسان گفتاردرمانی و بعضی از روانشناسان کودک در تعیین مشکلات زبانی کودکان تخصص دارند و می توانند توصیه های خاصی برای رسیدگی به این مشکل ارائه دهند. در اینجا به ذکر نظراتی در خصوص نحوه کمک به رشد زبانی در کودکان می پردازیم.


& lt;SPAN style=”LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: ‘Tahoma’,’sans-serif’; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman'” lang=AR-SA>در دسترس کودکان باشید
در دسترس بودن به معنای وقت گذراندن با کودک نیست. در دسترس بودن یعنی هنگامی که کودک سعی می کند با شما ارتباط کلامی ایجاد کند، آماده شنیدن صحبت های او باشید.


با کودک صحبت کنید
هنگامی که والدین به طور مداوم با کودک صحبت می کنند، علاقه کودک به صحبت کردن بیشتر می شود. منظور این نیست سرتاسر روز را با کودک یک ساله خود گپ بزنید، بلکه باید به چیزهایی
که کودک نگاه می کند اشاره کنید و اسم آنها را به او بگویید. دقت کنید که به چه اشیایی علاقه نشان می دهد و نام هر یک را به او بگویید
.


هنگامی که کودک شروع به صحبت کردن می کند، به او پاسخ مثبت دهید
یاد بگیرید که هرگاه کودک تلاش می کند از زبان استفاده کند و حرف بزند، به او پاسخ مثبت دهید. یعنی به هر چه که می گوید گوش دهید، آن را تکرار کنید و اطلاعات بیشتری در مورد موضوع یا چیزی که نظرش را جلب کرده به او بدهید. بهترین زمان برای آموختن زبان هنگامی است که کودک شی را به طرف شما می آورد (مثلا جغجغه) و برای نامیدن آن کلمه ای اشتباه بر زبان می آورد. در این هنگام علاقه و توجه او متوجه شی شده است و به شما نزدیک شده تا نحوه کار ان را به شما نشان دهد. پاسخ مناسسب و خوب شما این است که در حال انجام دادن هر کاری که هستید، آن را کنار بگذارید، به کودک نگاه کنید و لبخند بزنید و به جای اینکه به او بگویید (این یک جغجغه است) با جمله (چی توی دستت گرفته ای؟) او را دعوت کنید تا در مورد جغجغه بیشتر صحبت کند. اگر با این کار نتوانستید حرف بیشتری از کودک بکشید، کافی است به او بگویید ( این یک جغجغه است، می توانی بگویی جغجغه؟) اگر کودک توانست لغت را به زبان بیاورد، او را تشویق و تحسین کنید. در غیر این صورت اصلا نگران نشوید، در آینده فرصت های دیگری برای اموختن وجود خواهد داشت. کودکان نوپا می توانند از این ارتباطات برای یادگیری زبان استفاده بسیار کنند، بویژه از ارتباطاتی که کوتاه و مختصر هستند و اغلب اتفاق می افتند.


الگوی زبانی مناسبی به کودک ارائه دهید
سعی کنید از کودکانه صحبت کرده بپرهیزید. با گفتن جملات کامل، و درست تلفظ کردن، الگوی زبانی خوب و مناسبی به کودک بدهید. اگر افراد بزرگسال از جملاتی استفاده می کنند که تا حدودی دشوار هستند و کودکان به سختی می توانند آنها را ادا کنند، کودکان می¬توانند سریعتر نحوه درست صحبت کردن از لحاظ دستوری را یاد بگیرند. همچنانکه کودکان بزرگتر می شوند، اغلب بعضی از لغاتی را که نمی دانند می پرسند و از این طریق بر میزان گنجینه لغات خود می افزایند. البته هرگز نباید از جملات بسیار پیچیده که لغات ناشناخته زیادی برای کودک دارد استفاده کنید.


برای کودک توضیح دهید به چه کاری مشغول هستید
کودکان اغلب از نگاه کرده به والدین خود هنگام انجام دادن کارهای مختلف، مثلا تمیز کردن اتومبیل و جارو کردن، لذت می برند. حتی اگر بتوانند به نحوی در کارهای آنان شرکت کنند و یا در حین کار با آنها صحبت کنند، لذتشان بیشتر می شود. با صرف وقت و توصیف کارهای خود می
توانید کودک را به صحبت کردن ترغیب کنید. توصیف اتفاقات عادی و روزمره، مانند کندن علف های هرز باغچه، آشپزی، خیاطی، مراقبت از یک نوزاد و یا ساختن چیزی، اغلب حس کنجکاوی کودک را تحریک می کند و کودک تشویق می شود سوالات بیشتری بکند.احساسات، نظرات و لذت های خود را با کودک تقسیم کنید
جنبه دیگری از توصیف کارها، شریک کردن کودک در احساسات و تجربه های خودتان است. برای کودک تعریف کنید که در روز چه اتفاقاتی برای شما رخ داده، چه چیزهایی شما را سرگرم کرده است یا در مسیر خانه تا محل کارتان چه چیزهایی دیده اید و با چه کسانی صحبت کرده اید. اطلاع رسانی در مورد خود مهارتی است که بعضی از والدین از آن برخوردار نیستند. افرادی که می توانند چنین کاری بکنند اغلب این مهارت را از والدین خود الگو گرفته اند. در ضمن با صحبت کردن در مورد خودتان می توانید علاقه کودک نسبت به دنیای لغات را برانگیزید.


برای کودک منبع اطلاعاتی باشید
بدیهی است که والدین بیش از کودکان دنیای پیرامون خود را می شناسند. آنها می توانند و باید مراکز اطلاعاتی کودکان خود باشند. با پاسخ به کودک، آن هم با زبان قابل فهم، می توانند او را به سوال کردن تشویق کنید. این کار صبر و حوصله فراوان می خواهد و در ضمن باید راغب باشید که هرگاه و هر بار کودک خواست. دست از کار خود بکشید و به او پاسخ دهید. والدینی که به کودک سه ساله خود می گویند (این  قدر سوال های احمقانه نکن)، اهمیت این مهارت در رشد کودک را درست درک نکرده اند. در ضمن کودکانی که از والدین خود سوال نمی کنند، رابطه بسیار ضعیفی با والدین خود دارند.


در مورد بازی کودک اظهارنظر کنید
بعضی از والدین قادرند بدون مسلط شدن یا اداره کردن، در بازی کودکان خود شرکت کنند. راز این کار حضور داشتن در کنار کودک و نظارت کردن است. هنگامی که کودک مشغول بازی است، به او نگاه کنید و طوری با او صحبت کنید که بدون دخالت کردنتان در بازی، علاقه او نسبت به آن فعالیت بیشتر شود. بهترین روش این است که درباره بازی یا فعالیت او سوالی بکنید. (عروسکت کجا خوابیده؟) (آن آبی ها دارند کجا می روند؟)


برای کودک کتاب بخوانید
کودکان نوپا عاشق این هستند که یک نفر با علاقه زیاد برایشان داستان بخواند و آنها به عکس های آن نگاه کنند، بخصوص هنگام خواب. از همان اوایل زندگی نوزادان و کودکان، باید برای آان کتاب بخوانید. دنیای لغات در کتاب ها جان می گیرند. والدین باید کتاب های خوبی در دسترس داشته باشند و به طور منظم دست کم یک بار در روز برای کودکان خود کتاب بخوانند. هم پدر و هم مادر باید در این کار شرکت کنند. اما اگر کودک مایل است کار دیگری انجام دهد، هرگز او را وادار نکنید تا به داستان شما گوش کند.


http://ravvan.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید