ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

کنترل چشم و گوش مهم ترین عامل در خودسازی

فهرست مطالب

 آیت الله محمد تقی مصباح یزدی


تلاش جهت کسب معرفت و شناخت صحیح و تقویت اراده دو برنامه مهم در مسیر خودسازی است و رفتارهای ما در این راستا به دو صورت ایجابی و سلبی است.


دیدنی ها و شنیدنی ها بیشترین تاثیر را بر روی اراده انسان می گذارند. برخی کتاب خدا که زیبا ترین کلام است را سال به سال مطالعه نمی کنند ولی سخنان دیگران را به روز پیگیری می کنند؛ امروزه با وجود سایتهای متعدد و ابزارهای گوناگون باید مراقب وسوسه های شیاطین باشید زیرا آنها شبهات و اعمال زشت را زیبا جلوه می دهند تا ما را بفریبند.


گوش کردن به منحرفان انسان را به نفاق می کشاند


قرآن می فرماید «إِذَا سَمِعْتُمْ آیَاتِ اللَّهِ یُکْفَرُ بِهَا وَ یُسْتَهْزَأُ بِهَا فَلاَ تَقْعُدُوا مَعَهُمْ حَتَّى یَخُوضُوا فِی حَدِیثٍ غَیْرِهِ إِنَّکُمْ إِذاً مِثْلُهُمْ إِنَّ اللَّهَ جَامِعُ الْمُنَافِقِینَ وَ الْکَافِرِینَ فِی جَهَنَّمَ جَمِیعاً» اگر دیدید عده ای حرف هایی چرندی می زنند به آنها گوش ندهید چرا که خداوند می فرماید در این صورت شما هم قطعا مثل آنها خواهید شد و این راه شما را به نفاق می کشاند.


نباید گذاشت ذهن ما با این افکار فاسد درگیر شود، شبهه را باید با عالم در میان گذاشت تا حل شود و گرنه کم کم با آن انس گرفته و نهایتا آن را می پذیرید؛ همانطور که در مسابقات ورزشی هم وزن ها رقابت می کنند، در مباحث اعتقادی نیز باید کسی که علم کافی دارد وارد شود.


در آیه 112 سوره انعام خداوند می فرماید سنت ما اینگونه است که برای امتحان بشر در مقابل عوامل خیر، عوامل شر را قرار دادیم که اینها با سخنان آراسته دیگران را منحرف می کنند تا جایی که عده ای به آنان دل می دهند.


آسان ترین راه تقویت اراده کنترل چشم است


یکی از راه های تقویت اراده را انجام کارها از آسان به سخت است. انسان با انجام کارهای ساده تر توانایی برای اعمال مشکل تر پیدا می کند، یکی از این کارهای آسانی که زمینه ساز رشد معنوی است کنترل چشم است؛ این امر جلوی صدها باب گناه را می گیرد.


چشم را باید کنترل کرد حتی در موارد حلال نیز نباید خیره شد، گاهی نگاه انسان به جایی می افتد که دیگر نمی تواند چشم از او بردارد و اگر هم بتواند تا مدت ها آن تصویر ذهن را به خود مشغول می کند؛ خداوند می فرماید « قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ » به مومنین بگو چشم خود را پایین بیندازد.


قرآن و اهل بیت تنها راه شناخت حقیقت است


کسب شناخت و معرفت پس از عقل تنها از طریق قرآن و اهل بیت علیهم السلام برای ما ممکن است. ما خیلی مسائل را می دانیم ولی در هنگام عمل یادمان نمی آید؛ علم داریم ولی زنده و فعال نیست.


تنها راه زنده نگه داشتن شناخت یادآوری است. آدمی طوری آفریده شده که اگر مطلبی را تکرار نکند از یادش می رود و توجهش نسبت به آن موضوع کم می شود و چیزهای دیگر توجهش را جلب می نماید؛ تکرار پنج باره نماز درشبانه روز و توصیه به قرائت مداوم قرآن به همین دلیل است.


باید حداقل سالی یک بار قرآن را دوره کرد حتی کسانی که حافظ قرآن هستند نیز باید آن مرتب بخوانند تا فراموششان نشود.


راه ورود شیاطین به دل را با کنترل چشم و گوش خود ببندید


راه های نفوذ به دل چشم و گوش است، اجازه ندهید شیاطین بدون اجازه و اختیار شما در دلتان راه پیدا کنند؛ بگردید و حرف های خوب را پیدا کنید و کتابهای خوب را بخوانید؛ انسان با عمر محدود خود فرصت نخواهد داشت تمام نظریات موجود در عالم را بشنود و از بین آنها بهترین را انتخاب کند.


نصرت الهی را مشمول تمام انسان ها است و خداوند کسانی را که راه غلط را انتخاب می کنند کمک می کند تا در مسیر خود بیش از پیش در گمراهی غرق شوند، البته آنهایی که راه را درست را می روند خداوند ده برابر یاری شان می کند.


www.sahebzaman.org  به نقل از خبرگزاری رسا

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید