ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

کی برویم پیش روان پزشک؟

نویسنده: دکتر مهران صالحیان


 


تغییر فرهنگی یا نیاز اجباری؟ معلوم نیست کدام یک از این دو، ما را بیشتر از گذشته به سوی کلینیک های مشاوره و روان پزشکی هدایت می کند…

اما یک چیز کاملا معل
وم است؛ جامعه پیچیده، خشن و نامهربان امروز، نیاز به مشاوره های روان پزشکی را بیشتر کرده است؛ نیازی که برای برآورده کردن درست آن باید با فرهنگ مشاوره، بیش از پیش آشنا شویم. گفتگوی ما با دکتر مریم رسولیان، روان پزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در همین رابطه است.

▪ «تو انگار حالت خوش نیست، یه سری به روان پزشک بزن!» حتما شما هم عبارت هایی مشابه این را در سطح جامعه ما زیاد شنیده اید. واقعا آیا همه کسانی که به شما مراجعه می کنند، حالشان خوش نیست؟ !

ـ اگر بخواهم دقیق به این سوال پاسخ دهم، باید بگویم که منظور از «واقعا حالشان خوش نیست» چیست؟ مسلما اگر کسی به روان پزشک یا هر پزشک دیگری مراجعه کند، حالش خوش نیست یا مشکلی دارد اما اینکه اگر کسی رفتار نادرستی انجام داد، به او بگویند به روان پزشک مراجعه کن یا با بیان جملاتی، کار او را به معنای جنون یا دیوانگی اش بدانند، مسلما نادرست است. معمولا افراد، وقتی با رفتار یا قضاوتی مخالف نظر خود روبه رو می شوند، از کوره در می روند و از این حرف ها می زنند. این گونه عبارت ها روشی برای نشان دادن خشم یا ناسزاگویی است و تحلیل آن در اینجا مناسبتی ندارد. اصولا طرح این نوع سوالات در ذهن مردم جامعه به دلیل برچسب (استیگما)ی خاصی است که به بیماران روان پزشکی زده می شود. اصولا کسی نمی پرسد مردم چه وقت به متخصص داخلی یا قلب مراجعه می کنند؛ چون حساسیتی بر این مراجعات وجود ندارد. اما واقعیت این است که افراد به دلایل بسیار متفاوتی به روان پزشک مراجعه دارند.

▪ اگر بخواهیم دسته بندی ساده ای در این زمینه داشته باشیم، باید بگوییم که در یک جامعه سالم، چه جور آدم هایی به روان پزشک مراجعه می کنند؟

ـ من ترجیح می دهم سوال را این گونه طرح کنم که اصولا مردم به چه دلایلی به روان پزشک مراجعه می کنند؛ نه اینکه «چه جور آدم هایی» به روان پزشک مراجعه می کنند؟! هر فردی ممکن است به روان پزشک مراجعه کند اما دلیل مراجعه افراد، بسیار متفاوت است. در یک طبقه بندی کلی مردم به دلایل زیر به روان پزشک مراجعه می کنند:

۱) گروه اول، مشکل را در درون خود می بینند؛ مانند فرد مضطربی که هر اتفاقی او را نگران می کند و او واکنش های شدید نشان می دهد یا اینکه همواره در مورد وقایع معمول زندگی خود دچار دل نگرانی شده و این دل نگرانی سبب ناراحتی خود و بستگانش می شود یا افراد مبتلا به وسواس که قادر به کنترل افکار مزاحم خود در زمینه های مختلف نیستند و به ناچار وقت زیادی را صرف شست وشو یا کنترل کردن یا نظافت می کنند و این امر باعث عذاب خود و نزدیکان شان می شود. افراد مبتلا به افسردگی هم که شاد نبوده و انگیزه انجام کارها را از دست داده اند، به دلیل ناخرسندی از علایم شان به روان پزشک مراجعه می کنند.

۲) گروه دوم، افرادی هستند که در روابط بین فردی دچار مشکل و نارضایتی می شوند. این افراد بیش از آنکه به مشکل خود توجه کنند در سازگاری با رفتارهای دیگران (که مطابق میلشان نباشد) دچار تنش و نارضایتی می شوند و علت مراجعه خود را نیاز به افزایش تحمل برای سازگاری با محیط و افراد مهم زندگی خود می دانند اما نگرش ها و رفتارهای غیرانطباقی خود را قبول ندارند.

۳) گروه سوم، افرادی هستند که اصولا علایم و مشکلات رفتاری خود را قبول نداشته و باوری به تاثیر مراجعه به روان پزشک هم ندارند. این افراد بیشتر در گروه اختلالات شخص
یت شدید یا بیماران روان پریش قرار می گیرند. بین مراجعان روان پزشکی سرپایی کمتر از
۱۰ درصد را این گروه تشکیل می دهد. این افراد به اصرار اطرافیان و گاهی با حکم پزشکی قانونی و به اجبار مراجعه می کنند.

۴) گروه چهارم، افرادی هستند که برای گرفتن تصمیم خاصی یا مدیریت مسایل معمول زندگی خود جهت مشاوره مراجعه می کنند. از طرفی زندگی پیچیده امروزی و امکانات و انتخابات متعددی که انسان ها دارند و از طرف دیگر میل به بهتر شدن و کمال طلبی انسان زمینه ای می شود تا افراد برای انتخاب برتر با فردی که در این زمینه تخصص دارد مشاوره کنند. مشاوره در زمینه چگونگی رفتار با فرزند نوجوان، ازدواج خود فرد یا فرزند و… انواع دلایلی است که مردم به ما مراجعه می کنند. مشاوره در زمینه انتخاب رشته تحصیلی، خرید خانه یا ماشین با افراد متخصص در این زمینه ها در جامعه رواج زیادی دارد که نشان دهنده رشد فکری و بررسی افراد برای تصمیمات مهم زندگی شان است. در این مشاوره ها، در واقع، نقشی که در گذشته ریش سفیدان فامیل اجرا می کردند، به عهده یک فرد متخصص گذاشته می شود.

▪ حالا وضعیت جامعه ما از نظر مراجعه به روان پزشک چطور است؟

ـ در جامعه ما همه دلایلی که ذکر کردم، علت مراجعه افراد به روان پزشک هستند. در
۱۰ سال اخیر به دلایل متعددی از جمله کاهش ارتباطات خانوادگی، تغییر و شکاف بزرگ بین نسلی، افزایش آگاهی مردم در زمینه مشکلات روان پزشکی و مشاوره ای (نقش برنامه های رسانه ها در این زمینه، پررنگ است) و پیچیدگی های جامعه امروزی، نیاز مراجعه به روان پزشک بیشتر احساس می شود و مردم بدون ترس از قضاوت دیگران بسیار آسان تر به روان پزشک مراجعه می کنند.

▪ آیا تا به حال، شده است کسی به شما مراجعه کند و بگوید می خواهم شغلم را عوض کنم و برای همین، آمده ام مشاوره روان پزشکی؟

ـ خب، وقتی کسی تصمیم به تغییر شغل بگیرد، اگر در این تصمیم دچار تردید شود یا دلیل این تصمیم مشکلات بین فردی و ارتباطی باشد، احتمال مراجعه اش به روان پزشک یا مشاور بیشتر می شود. مراجعه به دلیل تغییر شغل، تعیین رشته تحصیلی، تصمیم برای ادامه تحصیل یا کار و ازدواج و… همه اینها از مواردی هستند که می تواند علت مراجعه باشد.

▪ آیا آمار دقیقی در کشور ما وجود دارد که نشان بدهد افراد به تفکیک به چه دلیلی به روان پزشک مراجعه می کنند؟

ـ من اطلاعی در این زمینه ندارم اما در مورد مراجعه به خودم به عنوان یک روان پزشک باید بگویم که اختلالات روان پزشکی (مخصوصا افسردگی، اضطراب و وسواس) شایع ترین علت ها هستند و در درجه دوم، مشاوره ها هستند و در درجه بعدی، مبتلایان به بیماری های شدید روان پزشکی (روان پریشی) که در مجموع حدود
۵ درصد مراجعان سرپایی را تشکیل می دهد؛ یعنی۹۵ درصد مراجعان به روان پزشکان، افراد غیرروان پریش هستند.


منبع: روزنامه سلامت


http://www.mostatil.ir

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید