ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

گفته ها و نوشته ها

در گذشت سلمان


صبحگاهی امیرالمؤمنین وارد مسجد شد و فرمود: در خواب پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را دیدم بمن فرمود، سلمان از دنیا رفت او را غسل بدهم و کفن کنم، نماز بر بدنش بخوانم و دفن نمایم اینک من برای تجهیز سلمان عازم مدائن هستم. هنوز ظهر نشده بود برگشت، فرمود: او را دفن کردم اما بیشتر مردم این حرف را باور نمی کردند تا اینکه نامه ای از مدائن رسید که سلمان در فلان روز از دنیا رفت مرد عربی آمد او را غسل داد و کفن کرد و نماز خواند و رفت همه مردم از این جریان تعجب کردند.(دارالسلام، ج1، ص 62)


رباخوار


پیامبر فرمودند: در شب معراج گروهی را دیدم که جثه آنان به گونه ای ورم کرده که قدرت حرکت نداشتند از جبرئیل راز آن را پرسیدم. پاسخ داد اینان ربا خوارانند و با آل فرعون محشور هستند و صبح و شام آتش بر آنان زبانه می کشد. (مستدرک الوسائل، ج 13 ، ص 332 و 333)


منشأ خنده در انسان


راوی گوید: خدمت امام محمد باقر علیه السلام بودم ایشان با اشاره به امام صادق علیه السلام او را به عنوان امام بعد از خود معرفی کردند و فرمودند پیروان او در دنیا و آخرت پیروز و دشمنانش مغلوبند، امام صادق خندید و صورتش قرمز شد. امام پنجم علیه السلام از من خواست سؤالی کنم من پرسیدم منشأ خنده در انسان کجاست؟ فرمود: عقل از قلب، حزن و اندوه از کبد، نفس از ریه و خنده از طحال برخاسته است.(بحار، ج 47، ص 15)


خنده رسولخدا صلی الله علیه و آله


امام رضا علیه السلام فرمودند: عربی بیابانی نزد رسول خدا می آمد و چیزی به عنوان هدیه تقدیم می کرد و همان جا می گفت بهای هدیه ما را بده رسول خدا صلی الله علیه و آله خندید و چون غمگین می شد می فرمود: آن عرب بیابانی چه شد، کاش نزد ما می آمد. (بحار،ج 16،ص 259)


پاداش هر روز


روزی پیامبر به طرف آسمان نگاه کرده و خندید، شخصی علت را پرسید؟ پیامبر فرمود: به آسمان نگاه کردم دیدم دو فرشته به زمین آمدند تا پاداش عبادت شبانه روزی بنده با ایمانی را که هر روز در محل نماز خود مشغول است بنویسند که او را نیافتند و در بستر بیماری یافتند به آسمان رفته و کسب تکلیف کردند خداوند فرمود: تا او در بستر بیماری است همان پاداش را که هر روز برای او می نوشتید بنویسید.(بحار، ج 22، ص 83)


خواب ام ایمن


امام صادق علیه السلام فرمودند: همسایه های ام ایمن خدمت پیامبر رسیدند و گفتند: آقا ام ایمن دیشب تا صبح نخوابید و پیوسته گریه می کرد پیغمبر از پی او فرستاد وقتی علت را جویا شد. ام ایمن گفت: خوابی دیده ام می ترسم به زبان آورم، پیامبر فرمود: آن طور که تو خیال کردی تعبیر نمی شود. بگو ببینم چه بود. گفت: دیشب در خواب دیدم که یک قسمت از بدن شما در خانه من است. فرمود: ام ایمن خوشحال باش فاطمه فرزندی می آورد که تو پرستاری او را می کنی وقتی امام حسین علیه السلام متولد شد، پیامبر فرمودند این تعبیر و تفسیر خوابی است که دیده بودی. (دارالسلام، ج 1، ص 206)


درخواست انگشتر


حضرت فاطمه از پیامبر درخواست انگشتری کرد، پیامبر فرمود وقتی نماز صبح خواندی از خداوند تقاضای انگشتری کن، برآورده می شود. حضرت زهرا(س) نیز چنین کردند و درخواست خود را ابراز نمودند صدایی شنیدند که آنچه از من خواستی در زیر جانماز است ، بلند کرد دید انگشتری یاقوت و با ارزش است. آن را در انگشت کرد شب در خواب دید وارد بهشت شده سه قصر دید که در بهشت مانند نداشتند، پرسید این قصرها مال کیست؟ گفتند مال فاطمه دختر پیغمبر صلی الله علیه و آله وارد یکی از قصرها شد دید که در آنجا تختی است که دارای سه پایه است پرسید چرا سه پایه دارد این تخت؟ گفتند: چون صاحب آن انگشتری از خداوند درخواست کرده یکی از پایه ها را برای او انگشتر ساخته اند. صبح جریان خواب خود را برای پیامبر نقل کرد: پیامبر فرمودند: دنیا مال شما نیست، آخرت متعلق به شماست.(دارالسلام، ج 1، ص 68)


بخشیدن هزینه سفر حج&l t;/SPAN>


عبداللّه بن مسعود گفت: سالی در روز عرفه هنگام حج در گوشه ای به خواب رفتم. پس شنیدم که گفتند امسال حج هیچ کس مقبول نیست، مگر شیخ موفق. بعد از انجام مراسم حج به دیدار شیخ موفق رفتم و گفتم چه کرده ای که چنین است. گفت: من مردی کفش دوزم و درآمد سالانه خود را به سه قسم می کنم. سهمی برای مخارج ضروری و سهمی برای فقرا و یک سهم را برای حج کنار می گذارم. چون تصمیم به حج گرفتم همسرم که حامله بود از خانه همسایه بوی کباب شنید پس به خانه همسایه رفتم تا مقداری بگیرم ولی همسایه گفت: آنچه بر من حلال است بر تو حرام است چون این کباب از گوشت الاغی مرده از خرابه است چون ناچار بودم آن را کباب کردم پس هزینه حج خود را به او دادم.(دارالسلام، ج 1، ص 160)


www.hawzah.net

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید