ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

گناه یقین و نور را از انسان می‌گیرد

نماز عید فطر

فهرست مطالب

گناه یقین و نور را از انسان می‌گیرد

در مسیر کسب رضایت خداوند باشیم تردید نتیجه بی تقوایی است. گناه، یقین و نور را از انسان می‌گیرد و او را گرفتار تردید می‌کند؛ لذا وقتی گناه در وجود آدمی انباشته شد، تردید تبدیل به انکار می‌شود.


نماز شب وجود انسان را رشد و اعمال او را آباد می‌کند و از آن جهت که کلاس نماز یکی از برترین کلاس‌هاست، باید نمازمان را بسازیم.


خداوند ظرفیت شهود را با خواندن نماز شب به انسان می‌دهد، نماز شب، نور برزخ است، نه اینکه برزخ ما در زمان دیگری و پس از مرگ خواهد بود، بلکه در حال حاضر نیز ما در برزخ بوده و کور هستیم و این نماز عامل روشنایی برزخ ماست.


خداوند در مورد اهل نماز شب می‌فرماید «اگر بنده‌ای در دل شب با من راز و نیاز و صفا کرد من هم چیزی برایش ذخیره می‌کنم که از آن خبر ندارد و وقتی پیش من می‌آید آن را در اختیارش قرار می‌دهم که از دیدن آن اشک شوق می‌ریزد».


یکی از مهمترین امتحان‌های سخت و کلاس‌های سازنده، نماز است
. نماز قرةالعین الرسول، معشوق پیامبر(ص) و ائمه(ع) بوده است به گونه‌ای که نبی مکرم(ص) در روایتی می‌فرمایند «من از دنیای شما سه چیز را که عطر، ‌همسر و نماز است را دوست دارم».


گناه یقین و نور را از انسان می‌گیرد
بندگی به شرط مزد نکنید

استعمال عطر فضای نماز را پرجاذبه کرده و همگان از آن استقبال می‌کنند، ازدواج هم به نماز محتوا می‌دهد، زیرا همسر خوب مایه آرامش بوده و کمک به بندگی انسان است، لذا اسلام را تجربه کنید و بندگی خدا را از انبیا یاد بگیرد و به شرط مزد بندگی نکنید.


امام صادق(ع) در روایتی می‌فرمایند «نماز شب، استغناء از مردم و قبول ولایت امامی از اهل بیت پیامبر(ص) سه امریست که سبب کسب امتیاز برای مومن در دنیا و آخرت شده، او را جزء مفاخر قرار داده و انسان را از نظر وجودی عزیز می‌کند تا در برابر نفس شکست نخورد، بنابراین اگر می‌خواهید همواره پیروز باشید خود را در این سه سنگر قرار دهید».

گناه یقین و نور را از انسان می‌گیرد
کسی که اهل نماز باشد تنها خدا معبود اوست و عبادت هوی و هوس خود را نمی‌کند. اگر خطایی مرتکب شدید دو رکعت نماز بخوانید و آن را ساده نگیرید تا از اثرات این آلودگی رها شوید.


شدیدترین گناه آن است که قبح آن از بین رفته و جدی گرفته نشود. به فرموده امام صادق(ع) وقتی گناهی از انسان سر می‌زند سراغ سرچشمه توبه رفته و بلافاصله خود را شستشو دهد، وضو گرفته و دو رکعت نماز بخواند، 70 مرتبه استغفار کند، سر در سجده گذارده و الهی العفو بگوید و خود را مجرم و خدا را قدرتمند بداند و از درگاه پروردگار طلب مغفرت کند تا از آثار گناه پاک شود.

گناه یقین و نور را از انسان می‌گیرد


جوانان اهل علم و معرفت فرماندهان جبهه جنگ نرم در برابر کژی‌ها و ظلمات هستند. خداوند این عالم را آفریده و ما را نقاشی کرده لذا ما ملک او بوده و افتخار می‌کنیم که بنده او هستیم.


آیات آخر سوره حشر را که 12 اسم از اسماء الحسنی خداوند در آن بیان شده را قدر بدانید، زیرا او خالق و مصور است و چه زیبا صورتگری کرده است.

گناه یقین و نور را از انسان می‌گیرد
از آن جهت که ما مخلوق خداوند هستیم پس مالک داریم و ملک هر کسی باید در اختیار مالکش باشد. مالک از ملک خود هیچ نفعی نمی برد، همان‌گونه که امیر مومنان(ع) در نهج البلاغه خطبه حمام می‌فرمایند: خداوند بندگان را آفریده و از طاعت آنها غنی است و ظلم ظالمان و فجور فاسقان هیچ زیانی به حاکمیت، جلال و جبروت او وارد نمی‌کند.

گناه یقین و نور را از انسان می‌گیرد

در مسیر کسب رضایت خداوند باشیم
از طرفی اگر تمام عالم بندگی خدا را کرده و عابد، عارف و نور شوند که قرار هم همین است، چیزی بر او افزوده نمی‌شود، بنابراین خالقی داریم که بی‌نیاز و غنی است و این ما هستیم که باید در مسیر کسب رضایت او باشیم.

خداوند در زندگی از ما چیزی جز عبودیت نخواسته است. اگر انسان این یک کلمه را در زندگی باور داشته باشد که آزاد نیست، مالک دارد و باید در اختیار او باشد، دیگر به اختیار خود عمل نخواهد کرد؛ لذا کسانی که دم از آزادی زده و هنجارشکنی می‌کنند به معنای واقعی جاهل هستند و خبر ندارند که یک قدرت قاهری بر آنها اشراف دارد و آنها را با این آزادی امتحان می‌کند.

گناه یقین و نور را از انسان می‌گیرد
خداوند مرگ و حیات را برای امتحان انسان آفریده. هر امتحانی دو ابزار آزادی و آگاهی را لازم دارند و از همین روست که خداوند برای ما معلم، الگو، مربی و مزکی قرار داده تا با زمینه‌ای که خودمان درست می‌کنیم او در وجودمان تصرف کرده و انگیزه و وجودمان بر او منعطف شود تا در نهایت ما از این امتحان سربلند بیرون آییم.


انسان یک مهره از کارگاه عظیم کائنات و خلقت خداوند است. اگر این مهره خراب باشد، کار کل کارگاه خراب می‌شود، مگر می‌شود ما بد عمل کنیم و جهانی که خوب عمل می‌کند و بنده است با ما همراه شود؛ در واقع وقتی ما بنده نباشیم، مخالف جریان طبیعت و عالم خدامحور حرکت می‌کنیم.

گناه یقین و نور را از انسان می‌گیرد
امروز دانشگاه‌های ما پایگاه امام زمان(عج) است و دانشجو سرباز و خادم ویژه ایشان است. طلبگی جزء حواریون حضرت مهدی(عج) شدن و طلبه ملک اختصاصی امام زمان(ع) است، لذا اگر می‌خواهید طلبگی شما ریشه‌دار شود نماز شب بخوانید.

گناه یقین و نور را از انسان می‌گیرد

اساس طلبگی کسب معرفت به خاطر بندگی است
اساس طلبگی کسب معرفت به خاطر بندگی است و انسان آمده تا آدرس خداوند را پیدا کند، این درس‌ها در هیچ کتابی نیامده، بلکه در دل است و انسان باید دل خود را پاک کند، زیرا دل حرم خداوند است و حجاب هایی چون گناه سبب خارج شدن یاد خدا از این خانه می شود.
وجود برزخی حضرت مهدی(عج) همه عالم را پر کرده و ایشان در همه جا حضور دارند و ناظر بر ما هستند، لذا از آن جهت که عالم محضر خدا،  رسول خدا(ص) و ائمه(ع) است، حضرت مهدی(عج) همه عالم را می‌بینند و چون دل ما نیز جزیی از این عالم است توسط ایشان دیده می‌شود، لذا نمازهایمان را باید کلاس تزکیه بدانیم.
ثمره علوم انسانی ره‌آورد غرب برای ما، ظلمت است، دانشگاه‌های ما از این جهت در خسرانند، زیرا زیربنای آنها نور نیست، بلکه دنیا و مادیات آن است.

گناه یقین و نور را از انسان می‌گیرد

عبادت بی‌ولایت مورد قبول خداوند نیست

همه مسائل اخلاقی بار سیاسی، اقتصادی و تربیتی نیز دارد تا انسان امیدی به دیگری نداشته و از توانایی‌های ویژه خود که خداوند به او داده استفاده کند. آدمی با ولایت ائمه(ع) است که می‌تواند خود را رها کند زیرا عبادت بی‌ولایت مورد قبول خداوند نیست و حاکمیت خدا تشکیل حکومتی است که دستورات پروردگار در آن مورد عمل قرار گیرد.

‌ولایت مورد قبول خداوند نیست

انسان مومن مسلمان نباید لحظه‌ای از تلاش برای برقراری حکومت حق دست بردارد و از همین روست که انتظار افضل اعمال امت شمرده شده، لذا انتظار یعنی تلاش بی وقفه کردن برای برقراری حکومت الهی در جامعه که حکومت امام مهدی(عج) است.

‌ولایت مورد قبول خداوند نیست

گناه یقین و نور را از انسان می‌گیرد

ولایت فقیه را از لوازمات و حقایق انتظار است. آنها که می‌خواهند حکومت اسلامی را نفی کنند، نمی‌دانند تا حکومت نباشد قدرتی وجود ندارد بنابراین دین، خون شهدا و ولایت به جامعه عزت می‌دهد.
خداوند در آیه شش سوره الحمد «اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ ما را به راه راست هدایت فرما» یک دعا را گنجانده است، بر اساس این دعا که در متن نماز گنجانده شده از خداوند می‌خواهیم ما را به صراطی هدایت کند که در نهایت سر سفره نعمت او قرار گرفته و او خود پذیرای ما باشد، لذا دعا کردن برای رفاقت و همراهی با چهار گروه نبیئین، صدیقین، شهدا و صالحین بهترین دعا جهت دست یافتن به سعادت دنیا و آخرت و گم نکردن راه است.

گناه یقین و نور را از انسان می‌گیرد

سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی در دانشگاه فردوسی مشهد، با تصرف و تلخیص

 

http://zaerin.ir

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

 

گناه یقین و نور را از انسان می‌گیرد. گناه یقین و نور را از انسان می‌گیرد. گناه یقین و نور را از انسان می‌گیرد. گناه یقین و نور را از انسان می‌گیرد. گناه یقین و نور را از انسان می‌گیرد. گناه یقین و نور را از انسان می‌گیرد. گناه یقین و نور را از انسان می‌گیرد
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید