ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

تاریخ آفریقا از سال ۵۰۰ میلادی تا ۱۹۰۰ (بخش چهارم)

پایان تجارت برده <o:p&gt ;


در آغاز قرن نوزدهم در  بریتانیا و ایالات متحده جنبش هایی برای پایان دادن به تجارت برده شکل گرفت. برده ها اغلب شورش می کردند اما برده داران نیرومند و مجهز بودند و اکثر قیامها به آسانی سرکوب می شد شدیدترین اعتراضات و مخالفتها از ناحیه برخی از فرقه های مسیحی،
نظیر
کویکر ها، صورت پذیرفت. سرانجام بریتانیا در سال ۱۸۰۷، میلادی، تحت فشار ویلبر فورس برده داری را ممنوع اعلام نمود. کشورهای دیگر نیز یکی پس از دیگری به این اقدام دست زدند.1671م
یک گروه پروتستان به نام کویکرها برده داری را عنوان علمی ضد بشری و ضد مسیحیت محکوم می نمایند.

۱۷۷۲
گرانویل شارپ، یک مبارز ضد برده داری در آزاد نمودن یک برده که به بریتانیا آورده شده بود، کمک می کند. دادگاه ملی اعلام نمود که هر سیاهپوست به محض قدم گذاشتن در قلمروی  انگلستان آزاد است.

۱۸۰۴-۱۷۷۷
رهبران انقلابی ایالات متحده نظیر توماس جفرسون و بنیامین فرانکلین، برده داری را محکوم می کنند. تا سال ۱۸۰۲ در اکثر ایالتهای شمالی مریلند برده داری از بین می رود.

۱۷۸۵
سیاستمدار انگلیسی، ویلیام ویلبر فورس، جان نیوتن ناخدای یک کشتی حامل بردگان را که به ضد بشری بودن خرید و فروش دیگر انسانها پی برده بود ملاقات نمود ویلبر فورس که از شنیدن داستانهای وی به خشم آمده بود مبارزات خود را علیه تجارت برده آغاز می نماید.

۱۷۸۸
انجمن دوستان سیاهپوستان در فرانسه تاسیس می گردد.

۱۷۹۱
یک برده آزاد شده به نام تووسن لووتور شورش موفقیت آمیز بردگان در هاتی تی در کارائیب را رهبری می نماید، در سال ۱۸۰۲ پادشاه فرانسه، ناپلئون بناپارت مجدداً برده داری را در آنجا رواج داد.

۱۸۰۷
پارلمان بریتانیا قانونی را مبنی بر ممنوعیت تجارت برده در مستعمره های این کشور به تصویب می رساند، ایالات متحده واردات برده از آفریقا را ممنوع اعلام می کند.

۳۸-۱۸۰۸
کشورهای آمریکای جنوبی و مرکزی از  اسپانیا استقلال یافته و اکثر آنها بلافاصله برده داری را لغو می کند.

۱۸۳۳
برده داری در تمام مستعمرات بریتانیا از بین می رود در طی ۷ سال آینده ۷۵۰۰۰۰ برده آزاد می گردد ویلیام لاید گریسن در ایالات متحده، انجمن ضد برده داری&l t;SPAN dir=ltr> آمریکا را تاسیس می نماید.

۱۸۴۸
فرانسه برده ها را در مستعمرات باقیمانده خود در جزایر غربی آزاد می سازد.

۱۸۶۵
در آمریکا شمالیها در جنگ داخلی که بر سر برده داری بود پیروز می گردند. سیزدهمین اصلاحیه قانون اساسی بردگان سر تا سر ایالات متحده را آزاد اعلام می کند.

۱۸۷۳
اسپانیا برده داری در پورتوریکو را پایان می دهد<SPAN dir=ltr& gt;.

1886
اسپانیا برده داری در کوبا را پایان می دهد.

۱۸۸۸
برزیل برده داری را از بین می برد.

۱۹۲۶
جامعه ملل کنوانسیون، بین المللی برده داری را تصویب می نماید.

۱۹۴۸
مجتمع سازمان ملل، بیانیه جهانی حقوق بشر را مبنی بر اینکه هیچ کس نیاید به بردگی یا گرفته شود و تجارت برده و برده داری با تمام اشکال خود باید از بین برود. را تصویب می کند.


حقایق ثبت شده


در قرن هفدهم بسیاری از بردگان جامائیکایی به دهکده های دور افتاده در ارتفاعات کوهستانها پناه می برند. آنها با سربازانی که آنها را دنبال می کردند جنگیدند. بسیاری از برده های آزاد شده به آنها پیوستند در اواخر قرن هفدهم و اوایل قرن هیجدهم نسلهای بعدی آنها موسوم، به مارونها نبردهای چریکی دراز مدتی را علیه بریتانیا انجام دادند.


 


زولو ها


تا اوایل قرن نوزدهم میلادی،زولوها افراد قبیله کوچکی را تشکیل می دادند. و در جنوب آفریقا زندگی می کردند سپس پادشاهی مقتدر به نام شاکا، آنان را به قومی جنگجو و قدرتمند مبدل ساخت زولوها که در قالب گروههایی موسوم به ایمپی سازمان یافته بودند، طی توسعه طلبی خشونت باری که مفکانه نام گرفت بسیاری از فبایل همسایه را قلع و قمع کردند. در اواخر قرن نوزدهم زولو ها با مهاجرین بوئر و ارتش بریتانیا جنگیدند و سرانجام در سال ۱۸۷۹، شکست را در مقابل بریتانیایی ها پذیرا شدند.


لباس رزم
جنگجویان زولو با آسگای (نیزه های کوتاه) و نوبکری ( چماق چوبی) می جنگیدند1816م
شاکا (۱۸۲۸-۱۷۸۷) پس از یک سال حکومت شراکتی با برادر ناتنی اش کنترل قبیله
زولو را بدست می گیرد و دوره فتوحاتش آغاز می شود.

۱۸۱۹
شاکا رقبای اصلی اش، ندواندی را شکست می دهد وی سپس قسمت اعظم ناتال امروزی را فتح می کند.

۱۸۲۴
بازدید کنندگان اروپایی از دربار شاکا از دیدن قساوت
شاه زولو تکان می خورد او بدون هیچ دلیلی تعدادی از درباریان خود را به قتل می رساند و به نظر می رسد از تماشای اعدام آنها لذت می برد.

۱۸۲۷
ناندی، مادر شاکا می میرد. شاکا بر اثر اندوه زیاد دچار جنون آنی شده و فرمان به قتل عام می دهد تا دیگران نیز در اندوه او سهیم شوند تعداد کشته شده گان بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ نفر است.

۱۸۲۸&lt ;/B>
شاه شاکا، که روز به روز دیوانه تر می شد بدست دینگانه و مهلا نگنا، برادران ناتنی اش به قتل می رسد اندکی بعد دینگانه مهلانگاه را کشته و تاج پادشاهی زولو را به سر می گذارد.

۴۰-۱۸۳۸
بوئر ها مهاجرین هلندی از
کیپ کلنی در آفریقای جنوبی به سمت
شمال و بداخل زمینهای مورد ادعای زولو ها پیشروی می کنند آنها در نبرد رود خون شکست سختی به زولو ها وارد می کنند دینگانه به قتل رسیده و منصب پادشاهی اش به مپانده یکی از رقبای اصلی اش می رسد.

۱۸۷۲
شاه مپانده از دنیا می رود و ستوایا که قدرت زولو ها را بهبود می بخشد جایش را می گیرد.

۱۸۷۸
انگلیسی ها که حالا کنترل آفریقای جنوبی را در دست دارند، درگیر مخاصمات مرزی با زولوها می شوند.

۱۸۷۹
زولو ها قسمتی از نیروهای انگلیسی را در نبرد ایساندهلوانا نابود می کنند هرچند که گروه کوچکی از سربازان انگلیسی ارتش زولو را در راکرز دریفت متوقف می نمایند انگلیسی ها با استفاده از نیروی کمکی زولو ها را در نبرد اولوندی قاطعانه شکست می دهند قدرت زولو ها در هم شکسته می شوند و قلمروی زولو ها به آفریقای جنوبی ملحق می گردد.حقایق ثبت شده


راز پیروزی زولوها در نبرد در سازماندهی و تاکتیک برترشان نهفته است. جنگجویان زولو که از سنین کودکی به نحوی تربیت می شوند که بتوانند در برابر سختیهای میدان جنگ مقاومت کنند قادرند ۸۰ کیلومتر (۵۰ مایل) در روز راهپیمایی کنند. ارتش زولو به سه قسمت تقسیم شده بود. قسمت سینه که نیروی دشمن را به عقب می راند و دو شاخ در دو طرف جبهه که کناره های بدون دفاع ارتش دشمن را مورد حمله قرار می داد.


 


آفریقا در قرن نوزدهم میلادی


در اوایل قرن نوزدهم، آفریقا در حال دگرگونی بود. محمد علی در مصر ارتشی را تشکیل داد و<SPAN style="LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: 'Tahoma','sans-serif'; COLOR: black; FONT-SIZE: 9pt" dir=ltr lang=AR-SA& gt; آنرا به سودان فرستاد. در غرب آفریقا، دولت لیبریا توسط بردگان آزاد شده آمریکایی بنا نهاده شده بود و عثمان دان فودیو سلطنت عظیم فولانی را تشکیل داده بود. قیام قبیله زولو موجب بروز تغییرات ناگهانی در جنوب شد. تجار عرب، در جستجوی برده و عاج، موجبات آزار و اذیت مردمان نواحی مرکزی و شرقی آفریقا را فراهم کرده بودند.1776
م

شروع دولت مسلمانان فولانی در غرب آفریقا

۱۸۰۰
ظهور پادشاهی بوگاندا در شرق آفریقا

۱۸۰۴
قبیله فولانی به رهبری عثمان دان فودیو، رهبر مسلمانان قبیله، به حکومتهای هائوسا در شمال نیجریه حمله می کنند.

۱۴-۱۸۰۶
جنگ بین آشانتی در غرب آفریقا و مردم سرزمین همسایه، فانتی ها شکست می خورند و امپراتوری آشانتی به اوج وسعت خود می رسد.

۱۸۱۱
محمد علی، حاکم مصر اقدام به نوسازی کشور می نماید. برنامه های وی منجر به شکست سودان و بسط سلطه مصر، تا سرزمینهای بین دریاچه های ویکتوریا و تانگانیکا، می گردد.

۱۸۱۶
شاکا رهبر زولوهای جنوب آفریقا شده و در مدت ده سال زولو را از یک قبیله بی اهمیت تبدیل به قبیله ای قوی و جنگجو می کند.

۱۸۲۲
دولت لیبریا در غرب آفریقا به عنوان پناهگاهی برای بردگان آزاد شده آمریکایی، ایجاد می شود.

۱۸۴۰
امام سید سعید، حاکم عمان، پایتخت کشور خود را به زنگبار منتقل می کند.

۱۸۵۴
امپراتوری توکولور بوسیله عمربن سعید تال در غرب آفریقا ا
یجاد می شود.


۶۸-۱۸۵۵
امپراتوری تئودور، تحت فرمانروایی خود موفق به اتحاد دوباره پادشاهی اتیوپی می گردد. اصلاحات وی مردم اتیوپی را قادر می سازد که بعدها در برابر تلاش اروپاییان برای اشغال سرزمین انها و تبدیل انجا به یک مستعمره، بتوانند از خود مقاومت نشان دهند.


حقایق ثبت شده


در اوایل قرن نوزدهم میلادی، گرایشی جدید به دین اسلام در آفریقا هویدا شد. جنبش مردم در غرب آفریقا و سواحل شرق آفریقا قوی تر<SPAN dir=ltr&gt ; بود و بوسیله رهبران مسلمان آفریقایییی اداره می شد نه مسلمانان عرب، در سال ۱۹۱۴،حدود هفتاد میلیون نفر از مردم آفریقا مسلمان شدند، در حالیکه تنها هفت میلیون نفر از مردم این سرزمین مسیحی بودند. این جنبش به احیاء اسلام معروف گشت.


 


کشمکش برای آفریقا


در اواخر سالهای ۱۸۰۰م کشورهای اروپایی آفریقا را به تصرف خود دراورده و آنرا بین خود تقسیم نمودند بعنوان مثال،بریتانیا کنترل مصر و نیجریه، فرانسه کنترل سنگال و</SPAN& gt; مالی و بلژیک کنترل کنگو را در اختیار خود گرفتند برخی از کشورهای آفریقایی از خود مقاومت نشان دادند ولی اسلحه های اروپایی قویتر از آنان بودند در سال ۱۹۱۳م تقسیم آفریقا کامل و تمام شده بود فقط اتیوپی و لیبریا به عنوان کشورهای مستقل باقی مانده بودند.


تقسیم کنگو


فرانسویها و آلمانیها در مورد سرزمین کنگو بخث می کنند این تصویر در سال ۱۹۱۳م کشیده شده است.


 


1830
فرانسه دست به اشغال الجزایر در شمال آفریقا می زند.

۱۸۷۴
بریتانیا پادشاهی آشانتی را شکست داده و پایتخت این کشور کوماسی را اشغال می کند.

۱۸۷۹
بریتانیا موفق به شکست دادن قبیله زولو می شود و سلطنت پنجاه ساله آنرا از بین می برد.

۱۸۸۱
فرانسه کشور تونس را تسخیر می کند این کشور در شمال غربی آفریقا واقع است.

۱۸۸۲
نیروهای بریتانیایی به منظور حقاظت از کانال سوئز مصر را اشغال می کنند این کانال مدیترانه را به اقیانوس هند متصل کرده و باعث تسریع کشتیرانی از اروپا به سوی مشرق زمین می گردد.

۸۵-۱۸۸۴
کنفرانس برلین: قدرتهای اروپایی در زمینه تقسیم اکثر نواحی آفریقا در بین خود به توافق می رسد کنگو (زئیر) تحت سلطه پادشاه بلژیک، لئوپولد دوم قرار می گیرد.

۱۸۸۵
ژنرال گردن حاکم بریتانیایی سودان توسط حامیان رهبر مذهبی این کشور مهدی به قتل می رسد این قتل در خارطوم اتقاق افتاد.

۱۸۹۶
نیروهای اتیوپی در جنگ آدوا موفق به شکست ایتالیائیها می شوند در نتیجه این کشور مستقل باقی می ماند.

۱۸۹۷
در یک روز در دو کشور زیمباوه و زامبیا مردم قبایل شونا و اندلبه (ندبله) بوسیله مزدوران کمپانی بریتانیایی آفریقای جنوبی متعلق به سسیل رودز قتل عام می شوند این ناحیه اکنون به رودزیا معروف است.

۱۸۹۸
یک ارتش بریتانیایی به رهبری ژنرال هربرت کیچر نیروهای مهدی را در نبرد امدوران در سودان شکست می دهد.

۱۹۰۴
کشور کنگو از سلطه شخصی پادشاه بلژیک خارج و به دولت این کشور منتقل می شود این امر بعد از اعتراض مردم در خصوص بد رفتاری عمال شاه در این کشور آفریقایی صورت می گیرد.

۱۹۱۲
ایتالیا، کشور لیبی را اشغال نظامی می کند این کشور در شمال آفریقا قرار دارد.

تلاش برای رفتن به آفریقا که در دهه ۱۸۸۰م به اوج رسیده بود دلایل متعددی داشت.کاشفانی چون دیوید لی
وینگستون
(۷۳-۱۸۱۳) که مبلغ مذهبی اهل اسکاتلند & lt;SPAN style=”LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: ‘Tahoma’,’sans-serif’; COLOR: black; FONT-SIZE: 9pt” lang=AR-SA>بود اروپا را متوجه ذخائر و منابع غنی آفریقا نمودند دولتهایی نظیر فرانسه و آلمان درصدد گسترش قلمرو حکومت خود بودند صنایع جدید ناشی از  انقلاب صنعتی (که در نیمه قرن هجدهم شروع شد) به مواد خام ارزان قیمت احتیاج داشتند که در آفریقا به راحتی در دسترس بود کشتیهای بخار جدید نیز سفر به بنادر آفریقا را بسیار آسان نمودند.


تاثیر اروپایی ها


سیطره اروپایی ها تاثیر شدیدی بر زندگی آفریقایی ها گذارد. عده زیادی از آنها مجبور بودند در مزارع اروپاییان که به کشت محصولاتی چون پنبه و صباره (گیاه گوش خر) اختصاص داشت و یا در معادن که از آنها مواد معدنی نظیر طلا، قلع و مس استخراج می شد مشغول به کار شدند آنان باید کار می کردند تا بتوانند مالیاتهایی را که اروپاییها بر آنان تحمیل می کردند بپردازند اغلب اوقات آنها را به کارهای بدون دستمزد وا می داشتند این کارگران اجباری بیشتر در ساختن راه آهن و جاده به کار گرفته می شدند.زمینهای برخی از آفریقاییان توسط اروپایی ها غصب می شد.


حکومت اقلیت


تعداد اروپایی ها در اکثر نقاط آفریقا بسیار ناچیز بود.مثلاً در سال ۱۹۰۰ در نیجریه شمالی ۱۲۰ افسر و۶ غیر نظامی بریتانیایی برده میلیون نفر آفریقایی حکومت می کردند. اروپاییها از افراد بومی به عنوان سرباز و پلیس محلی استفاده می کردند بطور مثال گاهی اوقات رئیس قبیله مجبور بود که تعداد معینی کارگر از میان افرادش جهت کار اجباری فراهم کند. در مناطق زیادی از آفریقا شورشهایی به وقوع پیوست اما از آنجا که اروپاییها اسلحه های بهتری داشتند هیچ یک از این شورشها به ثمر نرسید.


بهداشت و آموزش


حکومت اروپایی ها مطلقاً هم بد نبود سرانجام اکثر مردم آفریقا از مراقبتهای پیشترفته پزشکی برخوردار شدند و خیلی ها حداقل از آموزش مقدماتی به شیوه اروپایی بهرهمند گشتند نزاعهای قومی بین آفریقایی ها متوقف شد و تجارت برده در داخل آفریقا ممنوع گردید اما مردم آفریقا از حقوق سیاسی ناچیزی برخوردار بودند و در کشورهای خودشان شهروندان طبقه دوم اجتماعی محسوب می شدند.


 


م
بلغان و کاشفان


قبل از سال ۱۸۰۰م، اروپائیان به جز سواحل آفریقا که از لحاظ تجارت برده حائز اهمیت بودند، چیز زیادی در مورد این قاره نمی دانستند. اولین اروپائیانی که دست به جستجو در اعماق سرزمین آفریقا زدند، کاشفان و مبلغان مذهبی بودند که از این میان، معروف ترین آنها دیوید لیوینگستون می باشد. این کاشفان و مبلغان بر این گمان بودند که آفریقایی ها از دانش و نیز از تجارت اروپائیان، سود خواهند برد.


 


1788م
سر جوزف بنکس، گیاه شناس بریتانیایی، انجمن آفریقا را تاسیس می کند تا اطلاعات بیشتری را در مورد این قاره کسب کند. اعضای این انجمن، بی خبری مردم اروپا را از وضعیت آفریقا، مایه شرمساری عصر خود می دانند.

۹۷-۱۷۹۵
مانگو پارک اسکاتلندی برای کشف رود نیجر به نخستین سفر اکتشافی خود دست می</SPAN&g t; زند، ولی بزودی ناگزیر از بازگشت می گردد.

۶-۱۸۰۵
مانگو پارک طی دومین سفر اکتشافی خود مسیر رود نیجر را مشخص می کند، ولی تقریباَ در انتهای سفر خود بر اثر حمله بومیان آفریقایی در این رود غرق می شود.

۲۷-۱۸۲۲
یک اسکاتلندی به نام هیوکلاپرتون، طی دو سفر <SPAN style="LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: 'Tahoma','sans-serif'; COLOR: black; FONT-SIZE: 9pt" lang=AR-SA&g t;اکتشافی از صحرای آفریقا می گذرد
.

۱۸۲۸
مکتشف فرانسوی، رنه کلیه، از صحرای آفریقا عبور می کند و طی سفرش از مراکش به بندری به نام فری تاون واقع در غرب آفریقا، می رسد.

۵۶-۱۸۴۰
در این سالها، دیوید لیوینگستون، کشیش و مبلغ اسکاتلندی، به اکتشاف و تبلیغ مسیحیت در آفریقا می پردازد. وی در ۱۸۵۲ سفر حماسی خود از بندر کیپ تاون آغاز می کند و پس از گذشتن از آفریقایی مرکزی، د
ر ۱۸۵۶ به مصب
رود زامبزی می رسد.

۵۹-۱۸۵۷
دو کاشف بریتانیایی به نامهای ریچارد برتون و جان هانینگ اسپک، دریاچه تانگانیکا را به هنگام جستجوی سرچشمه رود نیل،&lt ;/SPAN> کشف می کنند.

۷۴-۱۸۶۹
گوستاو ناختیگال، کاشف المانی، از شمال صحرای آفریقا به جنوب آن سفر می کند و به دریاچه چاد می رسد. سپس در جهت شرق به سفر خود ادامه می دهد و در نزدیکی خارطوم به رود نیل می رسد
.

۱۸۷۱
هنری مورتون استنلی، روزنامه نگار بریتانیایی تبار، توسط یک روزنامه آمریکایی ماموریت می یابد به دنبال دیوید لیوینگستون، که دو سال پیش مفقود شده است، برود استنلی، دیوید لیوینگستون را در اوجی جی، نزدیک دریاچه تانگانیکا می یابد و ان دو به کمک یکدیگر مکانی را کشف می کنند که بعدها استنلی از آن بعنوان حوضه رود کنگو یاد می کند.

کاشفان و مبلغان مذهبی
اولین کسانی بودند که موجبات نفوذ
اروپائیان از آفریقا به عنوان قاره سیاه یاد می کردند و تنها از وضع سواحل آن باخبر بودند. در سال ۱۷۹۵م، مکتشف اسکاتلندی مانگو پارک (۱۸۰۶-۱۷۷۱) اولین سفر اکتشافی خود را در مسیر رودخانه نیجر در غرب آفریقا آغاز کرد. از آن زمان به بعد، اروپائیان گروههای منظمی را به این قاره فرستادند. در حولی سالهای ۱۸۲۰، یک اسکاتلندی دیگر بنام هاگ کلاپرتون (۱۸۲۷-۱۷۸۸) از شمال به سمت جنوب آفریقا و از ناحیه دشت صحرا عبور کرد و به مناطقی بنام هاسا رسید که امروزه شمال کشور نیجریه را تشکیل می دهد.


در جستجوی نیل


کشف و جستجوی مناطق مرکزی آفریقا آسان نبود، زیرا که قسمت اعظم این مناطق شامل بیابان، جنگل و نواحی با تلاقی بود. اروپائیان تاب مقاومت در برابر بیماریهای مخصوص این مناطق نظیر مالاریا را نداشتند و نرخ مرگ و میر در میان مبلغان مذهبی و کاشفان، بسیار بالا بود. مکتشفان اولیه در صدد بودند جستجویشان را در امتداد رودهای بزرگ این قاره ادامه دهند. فکر یافتن سرچشمه رود نیل، این کاشفان و اروپئیان را شیفته و مجذوب خود کرده بود. در سال ۱۸۵۷م، دو انگلیسی بنامهای ریچارد بارتون و جان هانینگ اسپیک، در جهت یافتن سرچشمه رود نیل دست به جستجو زدند و د
ر یاچه تانگانیکا که یکی از دریاچه های بزرگ
دره ریفت در آفریقا بود را کشف کردند. در سال ۱۸۵۸م، اسپیک دریاچه بزرگتری را کشف کرد که نامش دریاچه آکریو بود و وی آنرا ویکتوریا نیانزا نامید. وی بر این اعتقاد بود که این دریاچه سرچشمه رود نیل است و در سال۱۸۶۰م و در یک ماموریت دیگر این امر را تایید کرد.


عبور از صحرای آفریقا


در خلال سالهای ۱۸۶۰ و ۱۸۷۰ و در طی ماموریت های گروههای اعزامی در صحرا آفریقا، نقشه بسیاری از مناطق دوردست بر روی کاغذ پیاده شد و سفرهای اکتشافی پر خطری در ا
ین بیابان انجام گرفت. دو کاشف شجاع و دلیر آلمانی
به نامهای گرهارد رولفس و گوستاوناختیگال دست به سفرهای وسیعی در بیابان صحرا زدند.


تصاحب کامل


تا پایان دهه هفتاد قرن نوزدهم، مکتشفین بسیاری، اکثر نواحی آفریقا را بر روی نقشه آورد
ند و این کار آنان در سالهایی موجب سلطه نظامی و
اقتصادی اروپائیان بر قاره آفریقا گشت تا سال ۱۹۱۴، تقریباَ تمامی سرزمین آفریقا تحت نفوذ و کنترل خارجیان بود.


مسیر حرکت لیوینگستون


در&l t;SPAN style=”LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: ‘Tahoma’,’sans-serif’; COLOR: black; FONT-SIZE: 9pt” dir=ltr lang=AR-SA> فاصله بین ۱۸۴۱-۱۸۷۳م، دیوید لیوینگستن چهار سفر اکتشافی به آفریقا انجام داد. او اغلب با یک گاری که یک گاو نر آنرا می کشید سفر می کرد و با قایق کوچکی از رودخانه ها می گذشت اما سرزمینهای وحشی و مناظر رودخانه آن او را مجبور می کرد که برای شناسایی بیشتر پیاده روی نماید.


حقایق ثبت شده


نواحی ناهموار و صعب العبور، تنها مشکلی نبود که کاشفان اروپایی در آفریقا با آن روبرو بودند، بیماریهای حاره ای، بسیاری از آنها را از پای در آورد. در سال۱۸۵۴م، یکی از معجزه های پزشکی کشف داروی کوینین بود که این ماده از پوست درخت سینکونا در جنوب آمریکا استخراج می گردید. این دارو از مالاریا ـ یکی از بیماریهایی که بسیاری از کاشفان اولیه اولیه اروپایی را کشت جلوگیری می کرد.


http://daneshnameh.roshd.ir

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید