ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

علائم قیامت

قبل از وقوع قیامت که ناگهان رخ می‌دهد، حوادثی در آسمانها و زمین مسکونی ما رخ می‌دهد که بر دو قسمت هستند: حوادث طبیعی، حوادث اجتماعی- اخلاقی. عمده ترین حادثه‌ای که رخ خواهد داد و زمینه را برای قیامت فراهم خواهد آورد ظهور قائم آل محمد(ص) امام زمان است. در قرآن کریم بدون تصریح نام، درباره ظهور مهدی(عج) سخن گفته شده است. همین قدر می‌توان گفت که  شیعه و سنی بر آن اتفاق نظر دارند. </SPAN&gt ;


 علائم قیامت  


در پاسخ، سوال سلمان درباره علائم قیامت:


رسول خدا فرمودند: به درستی که علامات قیامت آن است که:


*مردم نماز را خراب می‌کنند و از شهوات پیروی میکنند و تمایلاتشان به سوی هوای نفسانی است. مال را بزرگ می‌شمرند و دین را به دنیا می‌فروشند.


*در آن هنگام زنان بر مردان حکومت می‌کنند و با کنیزان مشورت مینمایند (یعنی در امور سیاسی با کنیزانی که در خانه دارند مشورت می‌کنند) و بچه‌ها بر منبر‌ها بالا میروند و برای مردم سخنرانی می‌کنند (بچه‌ها، کنایه از افراد بی بصیرت و بی دانش است).


*مردم با پدر و مادر خود جفا می‌کنند و به آنها بی اعتنایی نموده و آنان را سبک می‌شمارند و از ادای حقوق واجبه آنها بر نمی‌آیند، در عوض با دوستان خود احسان و نیکی می‌کنند.


*در آن زمان با شوهرانشان در امور خارج از منزل مانند تجارت شرکت می‌کنند.


باران در تابستان می‌بارد و مردمان بزرگ و بزرگوار پیوسته در خشم و غضب و غیظ فرو می‌روند و مردم بی چیز و تنگدست مورد اهانت قرار می‌گیرند.


*در آن زمان همه به هم نزدیک می‌شوند و در صورتی که محل خرید و فروش بسیار می‌شود، همه مردم از کار و کسب خود گله و شکایت دارند و این در حالی است که همه در مقام گلایه از خدا و مذمت او هستند.


سلمان گفت: ای رسول خدا! این چنین اموری واقع می‌شود؟ رسول خدا فرمودند: به خدا سوگند که جان من در دست اوست. واقع می‌شود.


 


*در آن زمان کسانی بر مردم حکومت می‌کنند که اگر مردم برای دفاع از حقوق خود و برای حق اولیه خود، کوچکترین مطلبی که در آن شائبه سیادت و حریت و آزادی فکر باشد سخن بگویند، آنها را می‌کشند و اگر سکوت هم اختیار کنند آنها اموال و نفوس و اعراض ایشان را مباح می‌شمارند و برای استفاده از کار و زحمت و دسترنج آنها از خوردن  خون آنها دریغ نمی‌کنند و زنان و دختران ایشان را به بیگاری می‌برند و اعمال منافی عفت انجام می‌دهند و احترام آنها را پایمال می‌کنند.


*در آن زمان، مردها به مردها اکتفا می‌کنند و زنها به زنها، ور در آن مردها خود را شبیه زنان می‌کنند و زنان خود را شبیه مردان، و افرادی که دارای رحم هستند و برای تولید مثل آفریده شده‌اند(منظور زنها می‌باشند) سوار بر زینها می‌شوند. پس بر آن زنا
ن امت من لعنت خدا باد.


*در آن زمان مردم مساجد را زینت می‌کنند، همچنانکه معبد‌های نصاری و یهود را زینت می‌کنند و قرآن‌ها را به زیور و شکل‌ها آراسته می‌کنند و مناره‌های مساجد را بلند می‌سازند تا اشراف بر خانه‌های اطراف پیدا می‌کند و صف‌های نماز جماعت بسیار می‌شود و مردم در این نماز‌ها زیاد شرکت می‌کنند ولی با دلهایی پر از کینه و حسد و عداوت با یگدیگر، و با زبانهایی منافقانه و سخنهایی آلوده به نیت‌های فاسده.


*&l t;SPAN style=”LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: ‘Tahoma’,’sans-serif’; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman'” lang=AR-SA>ای سلمان! در آن زمان، مردان امت من خود را با طلا زینت می‌کنند و لباس حریر و دیبا می‌پوشند و پوست کفتار و پلنگ را برای خود جامه می‌کنند.


*رباخواری در بین مردم ظاهر و آشکار می‌گردد و مردم با یکدیگر با غیبت و رشوه معامله می‌کنند و دین در نزد مردم، ضعیف و به درجات نازلی پایین می‌آید و لیکن دنیا قوی و به درجات عالی در بین مردم بالا می‌رود.


*در آن زمان طلاق زیاد واقع می‌شود و حد الهی جاری نمی‌گردد و اینها ابداً به خداوند ضرری نمیِ‌رساند.<o:p&gt ;


*در آن زمان زنان آوازه‌خوان در بین مردم به هم می‌رسد و استعمال آلات موسیقی رواج پیدا می‌کند و بر مردم شریرترین افراد از امت من حکومت می‌کند.


*اغنیاء و ثروتمندان امت من به حج می‌روند، برای تفرج و تفریح. و متوسطین امت من برای تجارت و خرید و فروش به حج می‌روند. و فقرا از امت من برای خود‌نمایی و شهرت. در آن هنگام بسیاری از افراد مردم، قرآن را برای غیر خدا یاد می‌گیرند و قرآن را به صورت آهنگ موسیقی در مزمار و آلات موسیقی می‌نوازند.


*دستجات و گروههایی هستند که برای غیر خدا به دنبال علوم دینی و اسلامی می‌روند و برای فقاهت تلاش می‌کنند و اولا زنا در این بین زیاد می‌شود و قرآن را به صورت لهو و با صورت تغنی غیر مشروع می‌خوانند و همگی برای رسیدن به دنیا و شئون دنیا کوشش می‌کنند و مسابقه می‌دهند و سعی می‌کنند در امور دنیا از همدیگر پیشی بگیرند.


www.sahv.blogfa.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید