ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

پیشینه قربانی در دوران باستان و ادیان

نویسنده :  سید حامد شریعت مداری


لفظ قربانی در عربی از قرب گرفته شده و به معنای چیزی است که باعث نزدیکی به خدا می شود[۱]. ودر اصطلاح تقرب جستن به خدا یا خدایان یا قوای فوق طبیعی ،به وسیله پیشکشی که تقدیم می­شود را قربانی می­گویند.ادوارد بارنت تایلور(۱۸۳۲-۱۹۱۷) اولین مردم شناسی که به طور علمی به تحقیق در زمینه قربانی پرداخت، معتقد است که قربانی هدیه­ای به موجودات ماورای طبیعی بوده، تا علاقه آن­ها به قربانی کنن
دگان جلب شود و یا دشمنی آنها را کاهش دهد.[۲]


 


تاریخچه قربانی در دوران باستان:


  بشر همواره  با قربانی در پی ایجاد پیوند میان خود و مقدساتش بوده است. اگر چه برخی انسان­ها به خاطر ترس خود از عوامل طبیعی نظیر صاعقه یا زلزله با تقدیم هدایایی به خدایان ــ که برای هر یک از نادانسته­هایشان خدایی قائل بودند ــ سبب آشتی ایشان یا جلب محب
تشان می­شده­اند.


در عهد باستان قربانی، هدایا و خوراکی­هایی بود که با مردگان به سبب ترس از اموات دفن می­کردند و طی زمان ارواح نیاکان مورد احترام واقع می­شدند. و نزد اقوام سامی خدا، قربانی و قربانی کننده، با هم خویشاوند هستند و این پیوند طی مراسم جمعی خوردن قربانی مستحکم می­شود. از جمله قربانی­های عهد باستان، می­توان از گوشت، غلات، میوه­ها، شراب­ها و روغن نام برد[۳].


 


انحرافات آیین قربانی:


  همان­طور که بسیاری از انسان­ها، در پرستش از فطرت دور شده، به عبادت خورشید و حیوانات یا بت­ها روی آوردند؛ عده ای نیز آیین قربانی را دستخوش امیال یا توهمات پوچ خود گرداندند. اموال مردمی که در پای بت­ها به عنوان قربانی آورده می­شد، به دست پلید موبدان معابد به یغما رفت و بدتر از آن آیین­هایی که قربانی خدایان دروغین خود را جان کودکان معصوم و بی­گناه قرار داد. به عنوان نمونه در بین سامی­های آسیای غربی، پادشاه در مواقعی که مملکت در معرض خطری بود، پسر خود را فدای قوم خویش  می­کرد. وقتی پادشاه «موآب» (Moab[۴] مورد هجوم اسرائیلیان قرار گرفت و حلقه محاصره تنگ شد، پسر ارشدش را، که قرار بود جانشین وی شود، گرفت و دستور داد در قربان­گاه شهر ـ به عنوان فدیه ای به حضور خدایان ـ پیکر او را بسوزانند.»<SPAN style="mso-bookmark: _ftnref5"&g t;[5]


این موضوع حتی در اقوام پیشرفته­ای همچون آزتک­­ها([۶]) (Aztec) و اینکاهای([۷]) (Inca) کشور پرو مشهود بود. کیش و آیین قربانی کردن بچه­ها در پرو ـ مکزیکوی قدیم ـ رواج عظیمی داشته است. در پرو ادعا شده است که با تشکیل حکومت و روی کارآمدن هر اینکای جدید، تا هزار طفل قربانی می­شدند.[۸]


  


آیین قربانی در ادیان ابراهیمی:


 1)قربانی در
آیین یهود:


این آیین در کتب مذهبی یهود در فصل قداشیم (مقدسات) مطرح است. پیروان یهود طی مناسکی ویژه برای توبه، اعتراف، تقدیس، کفاره و شکر گذاری به انجام قربانی اعم از خونی و غیر خونی می­پرداختند[۹]. نظیر:


قربانی سوزاندن: که آن را «اولاه»؛ “بالا رونده” می­نامیدند، چون معتقد بودند که دودش به مشام یهوه می­رسد. لذا دود آنرا «رئاح نیخوآخ»؛ “رایحه آرامش بخش می­خواندند.


 قربانی سلامتی: که برای تقدیس خداوند بود و می­بایست از حیوانات یا محصولات کشاورزی تقدیم می­شد.


 قربانی خطا و گناه: که برای کفّاره گناه عمدی یا غیرعمدی،صورت می­گرفت و انجام آن به عهده کاهن بود.


 قربانی گاو سرخ: که در سِفر «اعداد»، مشخصات آن ذکر گشته:


 «به بنی اسرائیل بگو که گاو سرخ پاک، که در آن عیب نباشد و یوغ بر گردنش نیامده باشد، نزد تو بیاورند[۱۰].»&l t;/o:p>


 


در مراسم قربانی کاهن خون قربانی را به خیمه می­پاشید و گاو را سوزانده خاکستر توسط شخصی طاهر با آب مخلوط می­گردید و از آن به عنوان آب تنزیه استفاده می­شد.[۱۱] این نوع قربانی زمانی صورت می­پذیرفت که کسی در خیمه گاه یا بیرون از آن می­مرد. هر کس مرده را لمس کرده بود، به مدت هفت روز نجس می­شد و برای تطهیر، خود را با آب تنزیه می­شست.[۱۲]


 


اعیاد و مراسم قربانی در دین یهود:


عید «فصح» (پسح): این عید، یادگار خروج یهودیان از مصر است، یهودیان از سحرگاه پیش از طلوع فجر، گوسفندی را تقدیس کرده، آن­گاه رئیس معبد آن­را ذبح می­نماید، سپس از خون ذبیحه بر روی دروازه خانه پاشیده تا یادآور خاطره خروج آنها از مصر باشد[۱۳].


عید «گیپور» یا «روز کف
ّاره»: در این روز، یهودیان به قربانی بز یا پرنده­ای همچون فاخته می­پردازند تا کفاره گناهانشان باشد.در این مراسم، آنها دو بز یا دو پرنده به محراب مقدّس میآوردند؛ یکی را کشته دیگری را پس از اعتراف به گناه و مالیدن خون بر سر و گوش کسی که تطهیر می­شود، در بیابان رها می­سازند[۱۴].


قربانی در آیین مسیحیت:


  شیوه نگرش قوم مسیح با یهود متفاوت است و سنت­های دینی به شکلی عرفانی تفسیر می­گردد. در آیین مسیح حضرت عیسی مظهر قربانی است که به صلیب کشیده شدنش انسان را از گناهان باز خریده و این­را نوعی قربانی عرفانی برای همه انسان­ها می­دانند. مارسیون (Marsion) در تأیید این دیدگاه میگوید:


«عیسی؛ خدای نیکوکار، با قربانی کردن خود، کفّاره گناهان بشر را می­دهد و انسان را از اسارت نجات می­دهد»[۱۵]


قربانی در آیین اسلام :


  در قرآن کریم جریان ذبح حضرت اسماعیل بیان می­شود، خداوند می­فرماید:


« ففدیناه بذبح عظیم »


در منظر عرفانی و عمیق، خداوند به جز قربانی حیوان، جان و مال انسان­ها را نیز به قربانی می­پذیرد. اما نه بیهوده بلکه امثال شهادت در این مکتب حکم قربانی است.


قربانی، در اسلام، رسمی متداول است که با انگیزه بسیاری از ادیان متفاوت می­باشد. قربانی قبل از هر چیز به یاد خدا و با هدف قرب به درگاه او صورت می­پذیرد و از صورت­های زشت سوزاندن یا ذبح انسان و یا هدر رفتن گوشت قربانی خالی­ است بلکه نعمت قربانی را که برای خداوند سودی ندارد، برای بندگان محتاج  می­خواهد که رضایت حق در آنست. و در عوض قربانی کننده را به مدارج تکامل انسان می­رساند. لذا در آیه  36 و ۳۷ سوره مبارکه حج می­فرماید:


 «وَ البُدنَ جَعَلناها لَکُم مِن شَعاِئرِ الله لَکُم فیها خَیرٌ فَاذکُرُوا اسمَ اللهِ عَلَیها صَوافِّ فَإذا وَجَبَت جُنوبُها فَکُلوا مِنها وَ أَطعِمُوا القانِعَ وَ المُعتَرَّ کَذلِکَ سَخَّرناها لَکُم لَعَلَّکُم تَشکُرون* لَن یَنالَ اللهُ لُحومُها و لا دِمائُها وَ لکِن یَنالُهُ التَّقوی مِنکُم کَذلِکَ سَخَّرَها لَکُم لِتُکَبِّرُوا الله علی ما هَداکم و بَشِّرِ المُحسِنین»


 « و شترهای فربه را برای شما از شعائر الهی قرار دادیم؛ در آنها برای شما خیر و برکت است؛ نام خدا را (هنگام قربانی کردن) در حالی که به صف  ایستاده­اند، ببرید و هنگامی که پهلوهاشان آرام گرفت (جان دادند) از گوشت آنها بخورید، و مستمندان قانع و فقیران را نیز از آن اطعام کنید. این­گونه ما آنها را مسخر شما ساختیم تا شکر خدا را به جای آورید * نه گوشت­ها و نه خون­های آنها هرگز به خدا نمی رسد. آنچه به او می رسد تقوا و پرهیزگاری شماست. این­گونه خداوند آنها را مسخر شما ساخته، تا او را به خاطر آنکه شما را هدایت کرده است بزرگ بشمرید؛ و نیکوکاران را بشارت ده *[۱۶]»


در آیه ۳۴ نیز اشاره به وجود این عبادت در امت­های دیگر می­فرماید :


 «و لکلّ اُمَّه جعلنا منسکاً لیذکروا اسم اللّه علی ما رزقهم من بهیمه الانعم»


 «و ما برای هر امّتی شریعت و مراسمی مقرر فرمودیم تا به ذکر نام خدا پردازند که آنها از حیوانات بهائم ـ یعنی گاو و گوسفند و شتر ـ روزی داد»


 کلمه منسک اگرچه وسیع­تر از قربانی است اما به قرینه «لیذکروا اسم الله» برمی آید که مصدر میمی و به معنای عبادتی مشتمل بر قربانی می­باشد. و می­فرماید ما در امت­های گذشته،
نیز پیشکش قربانی قرار داده بودیم.[۱۷]


اقسام قربانی در اسلام:


       ا) قربانی «هَدی» که در حج تمتّع واجب است؛ که در حج تمتّع، در منی واجب است. که به عنوان قربانی، ابتدا شتر، سپس گاو و پس از آن، گوسفند بهتر است. [۱۸]</P&g t;

     ب) قربانی «اضحیه» که در روز عید اضحی (۱۰ ذی الحجه) صورت میپذیرد؛که قربانی است که در روز دهم ذی الحجه انجام میگیرد و مستحب است. و اگر کسی در منی هدی واجب داشته باشد، از اضحیه کفایت میکند.[۱۹] انگیزه این نوع قربانی، انگیزه ای عبادی و با یادآوری سنّت قربانی حضرت ابراهیم است. قربانی روز اضحی نزد مسلمانان «عید قربان» نام دارد.


      ج) قربانی برای کفاره ارتکاب کاری که در حین احرام، ممنوع است؛ کفاره صید در حال احرام و امور ممنوع دیگر نیز قربانی حیوانات است و تفصیل آن در کتب حج ذکر شده[۲۰].


 


      د) قربانی وفای به نذر؛ که دو قسم دارد؛


1) نذر شکرگزاری؛ شکرگزاری برای نعمتی است که خداوند عطا میکند.


2) نذر «زجر» آن است که کسی نذر کند، اگر فلان کار ناپسند را
انجام دهد، فلان قربانی را بدهد.[۲۱]


      ه) قربانی عقیقه؛ در میان مسلمانان، قربانی «عقیقه» هم به عنوان عملی مستحب، و هم برای سلامتی نوزاد، در هفته اول تولد صورت می­پذیرد[۲۲].


 


پی نوشت:


[1]  – العین ج ۵ ص ۱۵۳، مجمع البحرین ج ۲ ص ۱۴۱


[2]- 1947, p.1 Encyclopaedia of Religion and Ethics, Vss sarifice  به نقل از حسن فراهانی قربانی در ادیان، فصلنامه معرفت شماره ۵۱


[3]  – زیگموند فروید، توتم و تابو، ترجمه باقر ایرجپور، آسیا، ۱۳۶۲،ص ۲۲۰


[4]  – یک سلطنت باستانی درشرق بحرالمیت و درمحل سوریه کنونی.


[5]  – ئولین رید، انسان در عصر توحّش، ترجمه محمود عنایت، هاشمی، ۱۳۶۳، ص ۶۰۴


[6]  – قومی با تمدن پیشرفته که در مکزیکو میزیست.


[7]  – سرخپوستانی که تا زمان هجوم اسپانیا بر پرو مسلّط بودند و تمدن شاخصی داشتند


[8]  – ئولین رید، پیشین، ص ۶۰۶، به نقل از لیپرت، تکامل فرهنگ، ص ۴۴۹


[9]  – حسین لسان، «قربانی از روزگار کهن، تا امروز»، مجله هنر و مردم، تهران، سال ۱۴، ش ۱۶۷ـ ۱۶۹، ص ۱۵ـ۱۴، به نقل از: جیمز هاکس، قاموس کتاب مقدس، ص ۶۹۱


[10]  – تورات، سفر «اعداد»، باب ۱۹، فقرات ۲و۳ /


[11]  – همان فقرات ۵ـ۳ / فقره ۹ / فقره ۱۷ / فقره ۱۲


[12]  – در واقع این نوع قربانی بر گرفته از همان مسئله ایست که در سوره بقره به آن اشاره رفته که جوانی از بنی اسرائیل به قتل رسید و حضرت موسی دستور به ذبح گاوی دادند تا با زدن خون آن به مقتول وی قاتل خود را معرفی کند. و نزدیک بود که از این فرمان سر باز زنند ( قرآن کریم /۲ /بقره/آیات ۶۷ تا ۷۱)


[13]  – جان ناس، تاریخ جامع ادیان، ترجمه علیاصغر حکمت، چ سوم، تهران، پیروز، ۱۳۵۴، ص۳۳۵


[14]  – تورات، سفر «لاویان»، باب ۱۴، فقره ۲۲ و ۲۵


[15]  – فلیسین شاله، تاریخ مختصر ادیان بزرگ، ترجمه منوچهر خدایار محبی، چاپ دوم، تهران، طهوری، ۱۳۵۵، ص ۴۳۹ ـ ۴۳۸


[16]  – قرآن کریم ترجمه آیت الله العظمی مکارم شیرازی چاپخانه امیرالمومنین سوره مبارکه ۲۲/حج /۳۶


[17]  -علامه محمد حسین طباطبایی(معاصر) تفسیر المیزان چاپ اعلمی بیروت ۱۳۹۳هق، ج ۲۴، ص ۵۵۶/ شیخ ابی علی فضل بن حسن طبرسی ( قرن ۶ ) مجمع البیان دار المعرفه ۱۴۰۸ هق، ج ۴، ص ۸۴


[18]  -شهید ثانی(م ۹۶۶)،  الروضه البهیه فی شرح اللمعه الدمشقیه مکتبه الداوری ۱۴۱۰ ج ۲ ص ۲۸۹/


[19]  – همان ص ۳۰۵


[20]  – الروضه البهیه فی شرح اللمعه الدمشقیه ج ۲ ۳۳۴


[21]  – همان


[22]  – الروضه البهیه فی شرح اللمعه الدمشقیه ج ۵ ص ۴۴۸


www.pajoohe.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید