ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

تأثیرگذاری دعا بر سیستم دفاعی بدن/ قرائت دعا؛ موجب افزایش امید

حجت‌الاسلام والمسلمین مسعود آذربایجانی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه


تاثیرات کلی این دعا بر بهداشت روانی انسان‌ها انکار ناپذیر است ولی شفابخشی آنها برای موارد خاصی چون سر درد و چشم درد و .. نیازمند تحقیقات بیشتر در راستای تعمیم‌پذیری آنها به موارد مشابه است.
در مورد دعاها دو بحث وجود دارد: یکی چگونگی تاثیرات روان‌شناختی دعا بر انسان است که شواهد و مطالعات روانشناسان بیانگر تاثیر تردیدناپذیر دعا بر بهداشت روانی انسان‌ها است و دیگری تاثیرات شفابخشی دعاها در موارد خاصی از بیماری‌ها همچون چشم درد و سر درد که در این مورد باید تحقیقات بیشتری برای تعمیم آنها به موراد مشابه انجام شود.

تاثیرگذاری دعا در ابعاد درمانی و سلامتی انسان‌ها از حیث روانشناختی، انکار ناپذیر و یک واقعیت ثابت شده است که تاثیرات روانشناختی موجود در قرائت دعا و توسل تاثیرات شگرف بر روح و روان انسان بر جای می‌گذارد.

علت این امر تاثیر گذاری این امر بر سیستم‌های دفاعی بدن است. قرائت دعا با جنبه‌های تلقینی، موجب افزایش امید در انسان است و انرژی‌های روانی مثبتی را در انسان به وجود می‌آورد که این ابعاد کلی تاثیرگذاری دعا بر سلامت جسم و روح انسان‌ها است.
خواندن دعا‌های موجود به منظور استمداد از خداوند تاثیرات بسزایی بر سلامت دارد، خواندن دعاهای خاص در مورد برخی بیماری‌ها اگر مربوط به دعاهای ماثور باشد که سندیت آنها بر ما با توجه به منابع موجود اثبات شده و معتبر از نظر منبع و سند باشد به طوری که واقعا از ائمه معصوم به ما رسیده باشند دارای آن تاثیر کلی در ابعاد روانشناختی، تلقینی و بهداشت روانی می‌تواند باشد.

چگونگی تاثیرات خاص این‌گونه دعاها در مورد برخی بیما
ری‌ها همچون سر درد، چشم ‌درد و … جدای تاثیرات کلی روانشناختی اینکه این دعا برای بیماری خاصی تجویز و قرائت شود تا آن بیماری شفا یابد نیازمند تحقیق بیشتر است
.
برخی از این دعاها به ویژه احادیث طبی را باید بیشتر بررسی کنیم که شیخ صدوق نیز همین را در جلد ۷۲ بحارالانوار مطرح کرده‌اند.
در مورد احادیث طبی که برای شخص خاصی توسط امام معصوم تجویز شده‌اند، ممکن است یک دعا و اعمال مرتبط با آن برای شخص خاص و در زمان و مکان خاصی بیان شده باشد به طوری که این تجویز فقط در خصوص همان فرد دارای تاثیر بوده و یا برای منطقه و در زمان خاصی موثر باشد و در دیگر موارد دارای چنین تاثیرات شفابخشی موردی نباشد.
در این صورت، کلیت آن به منظور تعمیم به موارد مشابه قابل اثبات نیست مگر اینکه در این زمینه تحقیق کرده و مطالعات علمی فقه‌الحدیثی داشته باشیم که این محدود به مورد خاص نبوده است و قابل تعمیم به موارد دیگر نیز می‌تواند باشد.
اگر محدود نبودن روایت و حدیث و دعا به شخص، زمان و یا مکان خاصی به اثبات رسید و احراز شد می‌تواند برای آن مورد از بیماری در حالت‌های کلی و در مورد همه افراد و در همه زمان‌ها و مکان‌ها تاثیرگذار باشد.
بر اساس اعتقاداتی که به امامان معصوم داریم حتی اگر در مواردی نتوانیم مبانی تجویزات آنان و علل علمی آنها را بیابیم این دستورات را تعبدا می‌پذیریم زیرا اعتقاد داریم آنها چیزهایی را می‌دانند که تبیین آن برای ما دشوار است.
در عین حال هیچ منافاتی ندارد که از راه‌های عملی و طبیعی هم روش‌های عادی اثباتی را پیگیری و آنها را همچنان دنبال کنیم.
نمی
‌توانیم تجویز ادعیه شفابخش خاص را به موارد کلی و مشابه دیگر تعمیم دهیم، باید پس از انجام تحقیقات لازم و روشن شدن ریشه‌های این دعاها از طرق مختلف مثلا از طریق تحقیق در خود کتاب مفاتیح و یا کتب معتبر دیگر، حجیت و کلیت چنین روایاتی بررسی شود زیرا در خصوص روایات طبی این مسئله خیلی احتمال دارد که فقط مربوط و محدود به یک مورد خاص باشند
.

به هر حال این دعاها هم می‌تواند دارای اثر کلی دیگر دعا باشند و این قابل تردید نیست ولی در خصوص تاثیرگذاری خاص باید تحقیقات بیشتری انجام شود.


منبع: خبرگزاری ایکنا


www.asreshia.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید