ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

بازخوانی دیدگاه استاد کورانی پیرامون تطبیق علائم ظهور – بخش پایانی

تطبیق علائم ظهور

انتظار: آیا امام زمان(ع) اصحاب خود رادر دوران غیبت تربیت می‏کند؟
روایتی ندیده‏ام که آنها همراه حضرت بوده باشند و تربیت شوند حضرت علی(ع) می‏فرماید: ((پ‏معهم اللّه ص لیله واحده)). برخی از آنان، شب در خانه خود می‏خوابند، صبح می‏بینند در مکه هستند. عده ‏ای ((یسف ص السحاب))، برخی ((یأض مشیاً)) و بعضی ((مفقودون من فُرءک‏م)) هستند. شب خوابیده، صبح پیدایش نمی‏کنند، می‏بیننند که رفته است. ((یفتقدُه أهلُه)).
از امام صادق(ع) پرسیدند: ((اسّم افضل؟ الّذین یسفون ص السحاب او الّذین یفتقدون عن فُرُءک‏م؟ قال الذین یسفون ص السحاب، یعرف ای‏ءهم و ای‏ء آبائهم)).
خداوند آنان را انتخاب کرده و برای حضرت جمع می‏کند؛ گویا خودشان  تربیت شده‏اند.

انتظار: آیا ابدال و اوتاد، تربیت شدگان حضرت نیستند؟
چرا هستند. بنا به یک احتمال، این سی نفر که با حضرت هستند، هر یک با چند نفر مراوده دارد تا این که به حد نصاب برسند
. خود
آنها نیز همراه حضرت هستند که ایشان ظهور می‏فرماید. شاید هم آنان یک دفعه بمیرند و دیگران بیایند.

انتظار: در دوره حکومت امام زمان(ع)، نقش مردم و جمهوریت چیست؟ آیا حضرت رأی‏گیری شورا و… دارند؟
به نظر من وقتی مردم علم حضرت امام مهدی(ع) را می‏بینند، خودشان اصرار می‏کنند که ایشان نظر بدهد و به رأی خودش عمل کند. مثل این که وقتی می‏خواهیم فرد صالحی را برای قم انتخاب کنیم، اگر بدانیم یک نفر با علم خدادادی، فرد صالح را انتخاب می‏کند؛ انتخاب را به او واگذار می‏کنیم. مردم بین انتخاب خودشان و نظر امام(ع)، رأی او را می‏پذیرند.

انتظار: پس چرا مردم به علم امیرالمؤمنین(ع) تن در ندادند؛ با این که علم ایشان از علم امام زمان(ع) بالاتر بود؟
فهم مردم کم بود. معجزه پیامبر(ص) در الفاظ قرآن بود؛ اما معجزه امام زمان(ع) اعجاز علمی است. به هر حال بعید است که حضرت، امور را به رأی و خواست مردم موکول کند؛ ولی شخصیت آن حضرت این قدر بالا است و مردم معجزات و آیات از او می‏بینند که خودشان به انتخاب ایشان تن می‏دهند و می‏گویند: ما بر حسب ظن و احتمال، انتخاب می‏کنیم؛ اما او با یقین و علم خدایی انتخاب می‏کند.

 

انتظار: نقش انقلاب اسلامی و حضرت امام خمینی(ره) در حکومت جهانی حضرت مهدی‏(عج) چیست؟
این حرکت حتماً از علامات ظهور است و در سال ظهور هم، حرکتِ عظیم مردم ایران در جهت ظهور حضرت خواهد بود. اما فاصله این حرکت معلوم نیست؛ ولی این انقلاب مقدمه است.

انتظار: با توجه به این روایات که هر قیامی قبل از قیام حضرت مهدی(عج) باطل است، و بعضی با همین مطلب، علیه انقلاب ایران تبلیغ می‏کنند، نظر شما در این باره چیست؟
امام خمینی (ره) جواب دادند: مراد، رایتی است که مقابل رایت حضرت باشد؛ نه رایتی که دعوت به ایشان و ولایتشان می‏کند.

انتظار: آیا بحث دلالی است؟
بلی، حتی اگر حرف اینها درست باشد، این از نظر علامت بودن مانعی ندارد؛ یعنی، حتی بر فرض حرمتِ انقلاب، این خودش طبق روایات علامت است. این انقلاب به هر حال زمینه سازی است. حرکتی که درایران شد، قطعاً علامت است؛ چه به نظر مؤیدان آن و چه به نظر مخالفان آن.

انتظار: وظیفه افراد در مقابل این انقلاب چیست؟ آیا وظیفه؛ یاری انقلاب است یا به صرفِ بطلان رایات، باید از این انقلاب دست کشید؟
به اعتقاد من، تأیید این انقلاب واجب است؛ حتی تأیید آن برای مخالفان این قیام‏ها نیز واجب است.

انتظار: چگونه برای آنان واجب است؟
به طور مثال اگر گفتند در این محل مسجد نسازید، چون مشکلاتی دارد؛ اما عده‏ای ساختند، نمی‏توان گفت: دیگران حق دارند آن را تخریب کنند.
بالأخره این انقلاب به اجتهاد مراجع شیعه، بر پا شده و تأیید آن واجب است. ما که می‏گوییم حفظ کیان اسلام واجب است، الان کیان تشیع و پایگاه شیعه، همین جا است.

انتظار: آیا این روایت از نظر سند، صحیح است یا ضعیف؟
روایت، صحیح است؛ فقط بحث دلالی در آن مطرح است.

انتظار: دلالت آن را می‏توان قید زد به این که ((کل رایه)) یعنی به خودش دعوت بکند.
این تفسیر را امام خمینی‏۱ داشتند.

انتظار: اهل‏بیت(ع) نیز بعضی از قیام‏ها را تأیید می‏فرمایند و این‏مطلب قضیه را حل می‏کند.
&lt ;/SPAN>بله، امام معصوم(ع) فرمود: ((رحم اللّه عمّی زیداً انه ر یدْعُ لنفسه ولو ظفر لَوص))؛ یعنی، برای خودش دعوت نکرد، برای ما بود.

انتظار: یکی از خصوصیات حکومت حضرت مهدی (عج) عدالت است، در مورد این خصوصیت مقداری توضیح بفرمایید؟
در روایتی آمده است: ((لایبط صنف من الناس الاّ و حکم؛ [پیش از ظهور] صنفی نمی‏ماند؛ مگر این که حکومت را به دست بیاورد)). تمام اصناف نمی‏توانند این عدالت حضرت را پیاده کنند؛ حتی ما روحانیان. در حکومت آن حضرت، ایشان ((شدیدٌ عط العأّل و رحرٌ باثساکغ)) است.
در بُعد عدالت جهانی هم، آن حضرت غدّه‏های سرطانی را با هر وسیله‏ای که بتواند، از بین می‏برد. ایشان از شیوه‏های علمی، معجزه، عصای موسی و جنگ طبیعی استفاده می‏کند. در مقاطع مختلف، شیوه‏های گوناگون به کار می‏برد. به هر حال وقتی که دشمنان، موشک، بمب هسته‏ای و… دارند، خوب حضرت هم طبق عدالت از همان‏ها استفاده می‏کند.

انتظار: مردم چگونه عدالت حضرت را تحمّل می‏کنند؟
مردم به جهت این که مطالبی می‏بینند، عاشق حضرت می‏شوند: ((س‏وی الیه کأ س‏وِی النحلُ اض یعسوسا)). شخصیت امام عصر(ع)، جاذبه‏هایی دارد که خاص آن حضرت است.

انتظار: خشونت مطرح در زمان قیام، چگونه خواهد بود؟</o:p >

 

در حکومت حضرت ((شدّه ص لغ)) مطرح است. شاید استفاده از خشونت به تنهایی باعث شبهاتی بشود؛ مثلاً در مورد آزادی بیان، خوارج در مقابل امیرالمؤمنین(ع) توهین می‏کردند و فحش می‏دادند، اما آن حضرت با خشونت برخورد نمی‏کرد. یکی از خوارج گفت: چقدر فقیه است این کافر؟! فردی از شیعیان خواست او را بکشد، حضرت فرمود: نه صبر کن. اگر فحش داد، یا جوابش را بده یا عفو کن، من عفو کردم.
باید شدت بالین ممزوج باشد. اگر خشونت در غیر جای مناسب استفاده شد، باعث اشکال تراشی می‏شود. حضرت هم خشونت دارد و هم مهربانی: ((شدیدٌ عط العأّل رحر باثساکغ)).

انتظار: ظاهراً در مورد حکومت حضرت، خشونت بیشتر مطرح است، به حدی که برخی از افراد، از ظهور حضرت می‏ترسند و حتی دیگران را از دعا برای تعجیل فرج منع می‏کنند.
در روایت داریم: ((اذا جنّیژ فتمنّوه ص خفٍ و عافیهٍ)). پس اگر انسان گنه کار باشد، باید بترسد.
اصل کار حضرت، نبرد با دشمنان است و خشونت‏ها، بیشتر در رویارویی با معاندان و دشمنان می
‏باشد. آن حضرت با مردم با عطوفت و مهربانی برخورد می‏کنند
.

انتظار: در پایان اگر نصیحت و سفارش خاصی دارید، بفرمایید؟
کارکردن برای تقویت اعتقاد به ((مهدویت)) خیلی مهم است. از خود حضرت بخواهید که در عمل به این وظیفه مهم، به شما توفیق دهد.
در کار شما دو جنبه هست: یکی جنبه ساختن خود انسان و دیگری نشر مقاله و مجله.
سعی کنید چیزی تولید نکنید مگر این که به آن اعتقاد داشته باشید. چیزی بنویسید که به آن اعتقاد دارید، و به مطالب مفید و به درد خور اهمیت بدهید. بگویید من می‏خواهم موضوعاتی را که خودم علاقه دارم بررسی کنم، و موضوعاتی که به آن اعتقاد دارم می‏نویسم؛ غیر آن را به دیگری بدهید.
حالت صادقانه با امام زمان(ع) داشته باشید، بگویید: مولای من! من تا به حال به واسطه شما روزی می‏خوردم؛ ولی الان بیشتر از برکات شما استفاده می‏کنم. در مقابل حضرت، حالت اخلاص و صدق داشته باشید که همین مطلب برای آن حضرت و خدایش مهم است.

انتظار: موفق باشید

 

http://asreshia.com

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

تطبیق علائم ظهور. تطبیق علائم ظهور. تطبیق علائم ظهور. تطبیق علائم ظهور. تطبیق علائم ظهور. تطبیق علائم ظهور. تطبیق علائم ظهور. تطبیق علائم ظهور. تطبیق علائم ظهور. تطبیق علائم ظهور. تطبیق علائم ظهور. تطبیق علائم ظهور. تطبیق علائم ظهور. تطبیق علائم ظهور. تطبیق علائم ظهور. تطبیق علائم ظهور. تطبیق علائم ظهور.
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید