ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

اهمیت ازدواج

یکى از سنّتهاى نیکوى بشرى که از دیرباز میان انسانها متداول بوده، «ازدواج» است.


شاید هیچ پدیده‏اى به اندازه این سنّت حیات بخش، مورد توجه بشر نبوده است، زیرا هم محتوایش بطور کامل با فطرت انسان هماهنگ است و هم موجب رشد و تربیت صحیح قواى طبیعى انسان و ارضاى غرایز و تأمین نیازهاى اصیل او مى‏شود.


غریزه جنسى یکى از غرایز پرقدرت بشر است که اگر براى مهار آن بموقع اقدام نشود و از راه صحیح تعدیل نگردد، زمام اختیار آدمى را به دست خواهد گرفت و چون طوفانى سرکش، او را به منجلابِ فساد و تباهى خواهد کشاند.


ادیان الهى همواره به مردم سفارش کرده‏اند که این نیازها را از راه طبیعى و مشروع، برطرف کنند و از افراط و تفریط بپرهیزند. دین اسلام نیز براساس توجهى که به نیازهاى فطرى انسان دارد، براى اشباع صحیح آنها مقرّرات مناسبى وضع کرده و راههاى اصولى را در این زمینه نشان داد
ه است؛ ازدواج از نظر اسلام، تنها راه تعدیل غریزه جنسى است که استفاده صحیح از آن تکامل انسان را در پى دارد.


در این گفتار نخست به بیان اهمیّت ازدواج از دیدگاه قرآن و معصومین علیهم السلام اشاره مى‏کنیم، سپس به بحث درباره نکوهش عزوبت خواهیم پرداخت.


اهمیّت ازدواج در قرآن‏


قرآن کریم در موارد متعدّدى به اهمیت ازدواج اشاره نموده و اهداف و ثمرات آن را گوشزد کرده است.


این اندیشه افراطى را که ازدواج مانع ترقى و تکامل معنوى و اخلاقى انسان است، از نظر قرآن، مردود و مغایر با
روش معمول انبیاى الهى دانسته شده است. در آیه زیر مى‏خوانیم:


 «وَ لَقَدْ ارْسَلْنا رُسُلًا مِنْ قَبْلِکَ وَ جَعَلْنا لَهُمْ ازْواجاً وَ ذُرِّیَّهً …»؛[۱] ما پیش از تو (نیز) رسولانى فرستادیم و براى آنها همسران و فرزندانى قرار دادیم.


خداوند متعال، زوجیّت را در متن زندگى انسان قرار داده و آن را موجب گسترش نسل بشر دانسته است؛ آنجا که مى‏فرماید:


«وَاللَّهُ جَعَلَ لَکُمْ مِنْ انْفُسِکُمْ ازْواجاً وَ جَعَلَ لَکُمْ مِنْ ازْواجِکُمْ بَنینَ وَ حَفَدَهً …»؛[۲] خداوند براى شما از جنس خودتان همسرانى قرار داد، و از همسرانتان براى شما فرزندان و نوه‏هایى به وجود آورد.


ازدواج از نظر قرآن، نقش اساسى در پاکدامنى انسان دارد و تداوم عفّت بدون آن، با مشکلات بسیارى همراه است؛ بدین جهت از کسانى که توانایى ازدواج ندارند، خواسته شده که از فرورفتن در لجنزار فساد خوددارى نمایند و با خویشتندارى، عفّت خود را حفظ کنند تا براى آنان امکان ازدواج فراهم شود. در آیه‏اى مى‏خوانیم:


 «وَلْیَسْتَعْفِفِ الَّذینَ لا یَجِدُونَ نِکاحاً حَتَّى یُغْنِیَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ»؛[۳] کسانى که امکانى براى ازدواج نمى‏یابند، باید پاکدامنى پیشه کنند تا خداوند از فضل خود آنان را بى‏نیاز گرداند.


ازدواج از نظر قرآن از چنان ضرورت و اهمیّتى برخوردار است که هیچ چیز، حتى تهیدستى نمى‏تواند مانع انجام آن شود، چنان که مى‏فرماید:


«وَ انْکِحُوا الْایامى‏ مِنْکُمْ وَالصَّالِحینَ مِنْ عِبادِکُمْ وَ امائِکُمْ انْ یَکُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَاللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ»؛[۴] مردان و زنان بى‏همسر خود را همسر دهید. همچنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را؛ اگر فقیر و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بى‏نیاز مى‏سازد؛ خداوند گشایش دهنده و آگاه است.


اهمیّت ازدواج از دیدگاه معصومین علیهم السلام


مسأله پیوند زناشویى در سخنان گهربار و سیره عملى معصومین علیهم السلام از جایگاه ویژه‏اى برخوردار است؛ آن بزرگواران براى نشان دادن اهمیت این موضوع، گذشته از عمل کردن به وظایفى که در این زمینه به عهده داشتند، با سخنان ارزنده خود، پیروان خویش را در اجراى هر چه بهتر این سنّت پسندیده تشویق مى‏کردند و در صورت مشاهده انحراف نسبت به آن، به روشنگرى پرداخته، افراد را از روش نادرست خود برحذر مى‏داشتند.


رسول خدا صلى الله علیه و آله ازدواج را یکى از سنّتهاى خود دانسته، مردم را به پیروى از این روش نیکو فرا مى‏خواند و کسانى را که از این دستور سرپیچى کنند، از زمره پیروان خود بیرون مى‏داند:


«النِّکاحُ سُنَّتى‏ فَمَنْ رَغِبَ عَنْ سُنَّتى‏ فَلَیْسَ مِنّى‏»؛[۵] ازدواج، سنّت من است و هر کس از سنّت من سرپیچى کند، از من نیست.


امیر مؤمنان صلوات‏الله‏علیه نیز جوانان را به ازدواج توصیه کرده، اهمیّتى را که رسول خدا صلى الله علیه و آله براى آن قائل بود، گوشزد مى‏کند و مى‏فرماید:


«تَزَوَّجُوا فَانَّ رَسُولَ اللَّهِ صلى‏الله‏علیه‏وآله کَثیراً ما یَقُولُ: مَنْ کانَ یُحِبُّ انْ یَتَّبِعَ سُنَّتى‏ فَلْیَتَزَوَّجْ فَانَّ مِنْ سُنَّتِىَ التَّزْویجَ …»؛[۶] ازدواج کنید. بدرستى که رسول خدا صلى الله علیه و آله بسیار مى‏فرمود: هر کس دوست دارد از سنّت من پیروى کند، ازدواج نماید، زیرا آن یکى از سنّتهاى من است.


رسول اکرم صلى الله علیه و آله روزى به دیدن
اصحاب «صُفّه» رفت. در آنجا به جوان بى‏همسر و غریبى به نام «جُوَیْبِرْ» برخورد کرد. به او فرمود: چقدر خوب بود همسرى انتخاب کرده، باتشکیل خانواده به این زندگى انفرادى خاتمه مى‏دادى، تا هم عفّت خود را به وسیله همسر حفظ کنى و هم او در کار دنیا و آخرت تو را یارى کند. جویبر گفت: اى رسول خدا! من نه مال و جمال دارم و نه حسب و نسب، چه کسى به من زن مى‏دهد و کدام زن رغبت مى‏کند که همسر من شود؟


حضرت فرمود: اى جویبر! خداوند به وسیله اسلام ارزش افراد را تغییر داده، بسیارى از اشخاص در دوران جاهلیت محترم بودند و اسلام آنان را پایین آورد و بسیارى، خوار و زبون بودند و اسلام منزلت آنها را بالا برد. برخیز و به منزلِ «زیاد بن لبید انصارى» برو و از دخترش «ذلفا» خواستگارى کن ….


مراسم خواستگارى انجام گرفت و زیاد بن لبید با آنکه وصلت با شخصى مانند «جویبر» را- که از تمام مزایاى مادّى محروم بود- در شأن خود نمى‏دید، به دستور پیامبر صلى الله علیه و آله با این ازدواج موافقت کرد.[۷]


آن حضرت هرگاه مى‏دید، پیروانش در امر زناشویى از حدّ اعتدال تجاوز کرده، آنان را به مسیر درست راهنمایى مى‏کرد. چنان که نقل شده، تعدادى از یاران پیامبر صلى الله علیه و آله مباشرت با همسر و خوردن و خوابیدن را بر خود حرام کرده بودند. وقتى آن حضرت این خبر را شنید، به سراغ آنان رفت و ضمن هشدار به نادرست بودن روش آنان، راه درست را پیش رویشان نهاد و فرمود:


 «أَتَرْغَبُونَ عَنِ النِّساءِ فَانّى‏ اتِى النِّساءَ وَ اکُلُ بِالنَّهارِ وَ انامُ بِاللَّیْلِ، فَمَنْ رَغِبَ عَنْ سُنَّتى‏ فَلَیْسَ مِنّى‏»؛[۸] آیا از همسرانت
ان دورى مى‏کنید، در حالى که من با همسران مباشرت مى‏کنم، در روز غذا مى‏خورم و شب مى‏خوابم؟ هر کس از سنّت من پیروى نکند، از من نیست.


تربیت یافتگان مکتب رسول خدا صلى الله علیه و آله نیز به پیوند زناشویى اهمیّت مى‏دادند و روا نمى‏دانستند که هیچ مردى هر چند براى مدّتى کوتاه، بدون همسر بماند و این نکته را، حتى در مواقع بُحرانى فراموش نمى‏کردند؛ حضرت فاطمه سلام‏الله‏علیها پیش از شهادت خویش به امیر مؤمنان صلوات‏الله‏علیه این گونه وصیت کرد:


 «یَابْنَ عَمِّ اوصیکَ اوَّلًا انْ تَتَزَوَّجَ بَعْدى‏ بِابْنَهِ اخْتى‏ امامَهِ فَانَّها تَکُونُ لِوُلْدى‏ مِثْلى‏، فَانَّ الرِّجالَ لابُدَّ لَهُمْ مِنَ النِّساءِ»؛[۹] اى پسر عمو! به تو وصیت مى‏کنم که پس از من با دختر خواهرم «امامه» ازدواج کنى، زیرا او براى فرزندانم مانند من است. همانا مردان چاره‏اى جز ازدواج ندارند.


امامان معصوم علیهم السلام همواره بر تحکیم روابط خانوادگى تأکید داشتند و اگر کسى موفّق به ازدواج نشده بود، او را به آن ترغیب کرده و مقدّمات آن را برایش فراهم مى‏ساختند.


امام صادق علیه السلام مى‏فرماید: روزى مردى خدمت پدرم امام باقر علیه السلام آمد. پدرم از او پرسید: آیا همسر دارى؟ عرض کرد: نه. امام فرمود:


 «ما احِبُّ انَّ لِىَ الدُّنْیا وَ ما فیها وَ انّى‏ بِتُّ لَیْلَهً وَ لَیْسَتْ لى‏ زَوْجَهٌ»؛دوست نمى‏دارم که دنیا و آنچه در آن است از آنِ من باشد و یک شب بدون همسر بخوابم.


سپس هفت دینار به آن مرد داد و فرمود: با این پول براى خود همسرى اختیار کن.[۱۰]


نکوهش عزوبت (مجرّد زیستن)


به همان اندازه که پیوند زناشویى در اسلام مورد ترغیب و تشویق قرار گرفته، عزوبت و خوددارى ورزیدن از ازدواج و تشکیل خانواده مورد نکوهش قرار گرفته است. رسول‏ خدا صلى الله علیه و آله مى‏فرماید:


 «شِرارُکُمْ عُزَّابُکُمْ، رَکْعَتانِ مِنْ مُتَأَهِّلٍ خَیْرٌ مِنْ سَبْعینَ رَکْعَهً مِنْ غَیْرِ مُتَأَهِّلٍ»؛[۱۱] بدترین شما بى‏همسران شما هستند. دو رکعت نماز شخص متأهّل از هفتاد رکعت نماز فرد بى‏همسر بهتر است.


آن حضرت به شخصى به نام «عکاف» برخورد. او با توجه به برخوردارى از امکانات مالى، مجرّد مى‏زیست. پیامبر صلى الله علیه و آله وقتى متوجه این امر شد، خطاب به او فرمود:


ازدواج کن و گرنه گناهکار خواهى بود.[۱۲]


امام صادق علیه السلام نیز می فرمایند:


 «انَّ رَکْعَتَیْنِ یُصَلّیهِما رَجُلٌ مُتَزَوِّجٌ افْضَلُ مِنْ رَجُلٍ یَقُومُ لَیْلَهُ وَ نَهارَهُ اعْزَبَ» ؛[۱۳]همانا ارزش دو رکعت نماز مرد متأهّل، برتر از عبادت شبانه‏روزى مرد بدون همسر (عَزَبْ) است.[۱۴]


پی نوشت:


[1] . رعد( ۱۳)، آیه ۳۸.


[2] . نحل( ۱۶)، آیه ۷۲.


[3] . نور( ۲۴)، آیه ۳۳.


[4] . نور( ۲۴)، آیه ۳۲.


[5] . بحارالانوار، مجلسى( ره)، ج ۱۰۳، ص ۲۲۰، چاپ اسلامیّه.


[6] . همان، ص ۲۱۸.


[7] . کافى، ج ۵، ص ۳۴۲، اسلامیّه.


[8] . سنن النّبى، علامه طباطبایى، ص ۱۴۶، اسلامیه.


[9] . فاطمه من المهد الى اللحد، سید محمدکاظم قزوینى، ص ۶۱۰، بیروت.


[10] .کافی، ج۵،ص۳۲۹؛  وسائل الشیعه، ج ۱۴، ص ۷.


[11] . کنز العمّال، ج ۱۶، ص ۲۷۷.


[12] . بحارالانوار، ج ۱۰۳، ص ۲۲۱.


[13] . همان، ص ۲۱۷.


[14] .برگرفته از کتاب ، اخلاق خانواده، فاخری، ص۲۹.


www.mazaheb.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید