ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

قضاوتی از امام صادق علیه السلام

اخبار از عترت طاهرین آن حضرت که مشتمل بر بیان فلسفه حکم است زیاد مى باشد و شیخ صدوق (ره) در این باره کتابى به نام علل الشرایع تالیف نموده است. و در اینجا تنها به ذکر یک خبر بسنده مى کنیم.&lt ;BR>روزى منصور (خلیفه عباسى) مشغول طواف بود مردى به نام ربیع نزد او آمد و گفت: فلان غلام آزاد شده ات مرده و غلام دیگرت سر از بدن او جدا کرده است. منصور بسیار خشمگین شده اتفاقا ابن شبرمه و ابن ابى لیلى و چند تن از قضات و فقهاى دیگر نزد او بودند، منصور حکم مساءله را از آن جویا شد، ولى هیچکس از آنان به او پاسخ نداد. منصور متردد بود، نمى دانست او را بکشد یا نه؟ بعضى از حاضران به منصور گفتند: در این ساعت شخص
ى آمده که اگر این مساءله پاسخى داشته باشد نزد اوست. او امام جعفر
صادق علیه السلام است که الان مشغول سعى شده است. ربیع به دستور منصور نزد امام رفت و موقعى که آن حضرت در مروه بود مساءله را از آن حضرت سوال نمود.
امام علیه السلام به وى فرمود: مى بینى که من مشغول سعى هستم برو به منصور بگو فقها و دانشمندان نزد تو بسیارند مساءله را از آنها بپرس ! ربیع جریان عدم پاسخگویى آنان
را خدمت امام عرضه داشت ولى دستور امام را اجرا کرده نزد منصور برگشت و پیغام آن حضرت را رساند. منصور مجددا او را خدمت امام فرستاد، ربیع خدمت آن حضرت رسید، امام به او فرمود: اندکى حوصله کن تا از سعى فارغ شوم. و چون فارغ گردید در گوشه اى از مسجدالحرام نشست و به ربیع فرمود: نزد منصور برو و به او بگو کسى که سر میت را بریده صد دینار بدهکار است ربیع نزد منصور رفت و پاسخ آن حضرت را گفت.
حضار به ربیع گفتند: برو از او بپرس چرا صد دینار؟
ربیع نزد امام برگشت و فلسفه حکم را سوال نمود. حضرت به وى فرمود: زیرا دیه نطفه بیست دینار، و علقه چهل دینار، و مضغه شصت دینار، و استخوان هشتاد دینار، و گوشت صد دینار، مى باشد، و خداوند مى فرماید: ثم انشاناه خلقا آخر یعنى پس از مرحله گوشت، او را آفرینشى دیگر پدید آوردیم، و میت به منزله جنین است که در رحم مادر گوشت و استخوان شده ولیکن روح در او ندمیده است که دیه اش صد دینار مى باشد.
ربیع نزد منصور برگشت و پاسخ آن حضرت را رساند، حضار از این استنباط بسى در شگفت شده باز به ربیع گفتند: نزد حضرت برو و بپرس این صد دینار مال چه کسى مى باشد؟
امام علیه السلام در پاسخ فرمود: مال ورثه نیستند، زیرا این مال را پس از مرگ مستحق شده است؛ و باید با این پول برایش حج بدهند، یا صدقه و یا در راه خیر دیگرى صرف نمایند.(۱)


پی نوشت:


1- فروع کافى، ج ۷، ص ۳۴۷، حدیث ۱. تهذیب، ج ۱۰، ص ۲۷۰، حدیث ۱۰


www.ghadeer.org

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید