ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

بزرگترین فضیلت امیرالمؤمنین علیه السلام در قرآن

روزی مأمون  به امام رضا علیه السّلام گفت: بزرگترین فضیلت امیر المؤمنین علی  علیه السّلام که قرآن دلالت بر آن فضیلت دارد چیست؟


امام علیه السّلام فرمود: آیه مباهله است چنان که خداى عز و جل فرموده است:


فَمَنْ حَاجَّک
َ فِیهِ مِنْ بَعْدِ ما جاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أَبْناءَنا وَ أَبْناءَکُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَکُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْکاذِبِینَ
[سوره آل عمران، آیه ۶۱]


ترجمه: پس هر که در این [باره‏] پس از دانشى که تو را [حاصل‏] آمده، با تو محاجه کند، بگو: «بیایید پسرانمان و پسرانتان، و زنانمان و زنانتان، و ما انفس خود را و شما خویشان خود را فرا خوانیم؛ سپس مباهله کنیم، و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم.»


خطاب است به رسول صلّى اللَّه علیه و آله، یعنى بعد از آنکه علم حاصل کردى به حال عیسى علیه السّلام، پس اگر کسى از نصارى مجادله کند با تو در باب وى به اینکه خداست یا پسر خدا؟ بگو تو، که بیایند تا بطلبیم ما پسران خود را و شما پسران خود را و ما زنان خویش را و شما زنان خویش را و ما انفس خود را و شما انفس خود را، بعد از آن مباهله کنیم و بگردانیم لعنت خداى را بر دروغگویان.


(و مباهله اینست که دو شخص دعا کنند و هر یک بگویند که ما و تو هر کدام که دروغ بگوئیم لعنت خداى تعالى بر او باد).


پس رسول اللَّه صلّى اللَّه علیه و آله امام حسن و ام
ام حسین علیهما السّلام را طلبید پس ایشان دو پسر بودند، و حضرت فاطمه سلام الله علیها را طلبید پس او بود مراد در این مقام به زنان حضرت، و امیرالمؤمنین علیه السّلام را  طلبید پس او نفس حضرت رسول صلّى اللَّه علیه و آله بود به حکم خداى عزّ و جلّ.


(زیرا فرمود که ما مى‏طلبیم نفس خود را و آخر امیر المؤمنین علیه السّلام را طلبید، پس معلوم شد که او به منزله نفس نبى صلّى اللَّه علیه و آله است) و به تحقیق ثابت شد که نیست احدى از خلق خداى تعالى بزرگتر از رسول صلّى اللَّه علیه و آله و افضل از وى.


پس لازم می آید  که کسى افضل و بهتر  نباشد  از کسى که نفس رسول صلّى اللَّه علیه و آله  (به حکم خداى- عزّ و جلّ-، یعنى امیر المؤمنین علیه السّلام) است.


به نقل و ترجمه شده از کتاب الفصول المختاره للمفید


www.islamshenasi.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید