ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

نشست صميمی متسابقان و دست‌اندركاران مسابقات بين‌المللی قرآن برگزار شد

فهرست مطالب

نشست صميمی استادان، داوران، متسابقان و دست‌اندركاران بيست و هشتمين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن كريم عصر ديروز، سه‌شنبه، 14 تيرماه، در يكی از تالارهای جانبی سالن اجلاس سران برگزار شد.


بنابر اين گزارش، اين نشست با تلاوت آياتی از قرآن كريم توسط هاشم روغنی، قاری بين‌المللی كشورمان آغاز شد، سپس عبدالرسول عبايی، رئيس هيئت داوران بيست و هشتمين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن كريم، ضمن خير مقدم به حاضران از تلاش همه مسئولان، دست‌اندركاران و متسابقان اين دوره از مسابقات تشكر و قدردانی كرد.


در ادامه نماينده كشور انگليس در اين دوره از مسابقات گفت: از اين‌كه اين فرصت به ما داده‌ايد، متشكريم، اما اگر اعتراض به نتايج قبل از اعلام اسامی برای ما امكان‌پذير می‌شد، بهتر بود، همچنين اگر متسابقان قبل از شروع مسابقات با داوران آشنا می‌شدند و آن‌ها توضيح می‌دادند كه امتيازات را چگونه محاسبه می‌كنند، خيلی بهتر بود.


وی در ادامه گفت: از اين‌كه با رهبر معظم انقلاب اسلامی اسلامی ديدار كرديم، بسيار خوشحاليم، اما اگر می‌توانستيم از نزديك به ايشان سلام كنيم، خيلی بهتر بود.


در ادامه اين نشست نماينده كشور افغانستان در بيست و هشتمين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن كريم طی سخنانی اظهار كرد: نحوه خواندن آيات قرآن كريم بر اساس قرعه‌ای كه به ما افتاده بود، انجام نشد، برای نمونه بنده قرعه شماره يك بودم، اما در نوبت صبح و هم در نوبت عصر جزء نفرات آخر بودم كه به تلاوت آياتی از قرآن كريم پرداختم و همين موضوع فشار زيادی را بر من تحميل كرد و اميدوارم اين مسائل در سال‌های آتی تكرار نشود.


وی تصريح كرد: اگر به جای بخش مقاله‌نويسی قرآنی بخش تفسير قرآن كريم جايگزين می‌شد، خيلی بهتر بود و تعداد افراد شركت‌كننده نيز بيشتر می‌شدند.
 داور مصری:
بايد همه پايبند به قرآن كريم و همه در كنار قرآن باشيم و هر روز از آيات قرآن كريم تلاوت كنيم


در ادامه اين نشست، محمدرضا ستوده‌نيا، داور اين دوره از مسابقات ضمن تشكر از استادان، هيئت داوران، دست‌اندركاران و متسابقان بيست و هشتمين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن كريم، عنوان كرد: بايد قبل از مسابقات برای شركت‌ كنندگان جلسه توجيهی برگزار می‌شد تا اين عزيزان با آگاهی كامل از نحوه محاسبه امتيازات در مسابقات قرآن كريم حضور پيدا كنند.


وی در ادامه افزود: در مسابقات قرآن كريم كشور مالزی، تمام ضوابط و قوانين مسابقات به صورت فيلم نمايش داده می‌شود و سپس هر يك از متسابقان به صورت رو در رو توجيح می‌شوند، البته اين دوره از مسابقات بسيار خوب اجرا شد.


اين داور بين‌المللی قرآن كريم گفت: مسابقات تفسير قرآن كريم بايد احيا شود، اما اين رشته در يك قالب كلی به صورت تفسير موضوعی بايد در مسابقات قرآن كريم گنجانده شود، همچنين بايد داوران به صورت علمی تعيين شوند، هر چند داورانی كه از كشورهای مختلف در اين دوره از مسابقات شركت كرده‌اند، از سرآمد‌های قرآنی در كشور خود هستند.


در ادامه نماينده كشور تونس در بيست و هشتمين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن كريم، طی سخنانی اظهار كرد: نحوه و چگونگی داوری بين برخی از قاريان را در اين دوره از مسابقات نفهميدم، همچنين ايران بدون مشهد مانند اسلام بدون قرآن است، پس لطفاً ما را از زيارت مشهد مقدس محروم نكنيد، زيرا ما علاقه‌مند هستيم با ديگر متسابقان به اين سفر معنوی اعزام شويم.


در ادامه عبدالرسول عبايی، رئيس هيئت داوران بيست و هشتمين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن كريم اظهار كرد: در بين داوران اين دوره از مسابقات تعداد داوران خارجی از داوران ايرانی بيشتر بود و در هر رشته سه داور شامل دو داور خاجی و يك داور ايرانی حضور داشتند.


نماينده كشور غنا در اين دوره از مسابقات در ادامه جلسه ضمن تشكر از جمهوری اسلامی ايران به دليل مهمان‌نوازی گرم، طی سخنانی گفت: اگر از روز اول مسابقات تابلويی در سالن محل برگزاری مسابقات نصب می‌شد و نتايج روی آن درج می‌شد، متسابقين متوجه می‌شدند كه نحوه امتيازدهی چگونه است و شكی برای كسی ايجاد نمی‌شد.


نماينده كشور موريتانی در بيست و هشتمين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن كريم در اين نشست گفت: اگر برگزاری مسابقات و بازديد‌ها به صورت روزهای مجزا برگزار می‌شد، بسيار بهتر بود، همچنين در سال‌های آينده تعداد افرادی كه به مرحله نهايی راه پيدا می‌كنند، از پنج نفر به 10 نفر افزايش يابد تا افرادی بيشتری شانس رقابت داشته باشند.
 نماينده انگليس در مسابقات:
از اين كه با رهبر معظم انقلاب اسلامی اسلامی ديدار كرديم، بسيار خوشحاليم، اما اگر می‌توانستيم از نزديك به ايشان سلام می‌كرديم، خيلی بهتر بود


در ادامه نمايندگان كشور كانادا، اطريش، كنيا، آفريقای جنوبی، عمان، سنگال، عربستان و لبنان نقطه نظرات خود را درباره اين بيست و هشتمين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن كريم بيان كردند.


گزارش ايكنا حاكی است، در ادامه اين نشست داور اين دوره از مسابقات از كشور سوريه طی سخنانی گفت: برخی اعتراض می‌كنند كه چرا نفرات اول از ايران هستند، بايد به اين نكته توجه كنند كه كشور جمهوری اسلامی ايران قاريان و حافظان ممتازی را در سطح جهان اسلام پرورش می‌دهد و حتی قاری به ديگر كشورها صادر می‌كند.


وی در ادامه افزود: بايد در مقابل نعمت‌هايی كه خداوند به ما داده، شاكر باشيم و ما هيچ كشوری را مانند ايران نديده‌ام كه به اين اندازه به قرآن كريم توجه كند، همچنين شما متسابقين مطمئن باشيد كه حضور در اين مسابقات ارزيابی الهی است و اين تقدير است و نبايد از نتايج ناراحت شويد.


اين داور سوری تصريح كرد: كميته داوران با دقت امتياز‌ها را محاسبه كردند و در هر رشته سه داور بر روی هر يك از موارد نظارت می‌كردند، اما بايد متن‌هايی كه به قاريان ارائه می‌شود، از لحاظ كلی متوازن باشد و برای يكی آيات مشكل و به ديگری آيات آسان انتخاب نشود.


در ادامه اين نشست، داور اين دوره از مسابقات از كشور مصر طی سخنانی گفت: هيچ انسانی نمی‌تواند خود را ارزيابی كند و از طريق آزمايش حقيقت هر شخص مشخص می‌شود، همچنين نبايد اعتراض كرد، زيرا خداوند اين‌گونه خواسته است و اگر باب اعتراض باز شود، هيچ‌گاه پايان نخواهد يافت و اين مشكلات در تمام مسابقات ديده می‌شود.


وی با اشاره به سخنان پيامبر اسلام(ص) افزود: بايد همه پايبند به قرآن كريم و همه در كنار قرآن باشيم و هر روز از آيات قرآن كريم تلاوت كنيم.


در ادامه اين نشست صميمی داوران غير ايرانی بيست و هشتمين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن كريم، نقطه نظرات خود را درباره اين دوره مسابقات بيان كردند، همچنين حجت‌الاسلام و المسلمين علی محمدی نماينده ولی وفقيه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه سخنانی را ايراد كرد.


در پايان اين نشست به داوران بيست و هشتمين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن كريم به رسم يادبود هدايايی اهداء شد.

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید