ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

تدبر، ورود انديشمندانه به وادی مفاهيم قرآن است

حسن قادری، مدرس دانشگاه و كارشناس ارشد تطبيق اديان امروز، درخصوص عملكرد قرآنی دانشگاه‌ها در سال‌های بعد از پيروزی انقلاب اسلامی گفت: مطمئناً عملكرد قرآنی دانشگاه‌ها در سال‌های پس از پيروزی انقلاب اسلامی نسبت به سال‌های قبل از آن رشد قابل توجهی داشته اما تا اوضاع مطلوب فاصله همچنان باقی است و جای كار و فعاليت بيشتری است، زيرا فعاليت‌های قرآنی دانشگاه‌ها به برگزاری برنامه‌هايی در ماه مبارك رمضان آن هم در حد مراسم شبی با قرآن خلاصه می‌شود كه البته اين بحث در تمام دانشگاه‌ها صادق نيست اما متأسفانه برخی دانشگاه‌ها فعاليت قرآنيشان را در اين حد تنزل داده‌اند.


اين مدرس دانشگاه با اشاره به اينكه دانشگاه‌ها نبايد از مرحله تلاوت و روخوانی و تجويد قرآن غافل شوند، خاطرنشان كرد: شايسته است مراكز آموزش عالی دانشجويان را به تفكر و تدبر در آيات قرآن تشويق كرده و برنامه‌هايی برای اين منظور به اجرا درآورند، چرا كه تدبر در آيات قرآن بالاترين نوع انس و ارتباط با قرآن است و تدبر، ورود انديشمندانه به وادی مفاهيم قرآن است كه بدون توجه و ژرف‌انديشی برايمان حاصل نمی‌شود.


قادری درباره ميزان آشنايی دانشجويان با قرآن، تصريح كرد: آشنايی دانشجويان با قرآن نسبی است و به اطلاعات سطحی از قرآن محدود می‌شود اما به طور كل می‌توان گفت عموماً در حد روخوانی قرآن است و با مفاهيم و معانی والای قرآن آشنايی چندان جدی ندارند و اطلاعاتشان از حد كتاب‌های دبيرستان و آنچه از مجلس وعاظ شنيده‌اند بيشتر نيست.


وی عنوان كرد: مسئولان دانشگاه‌ها و تشكل‌های مرتبط علاقه دارند فعاليت‌های قرآنی واحد خود را افزايش داده و دانشجويان را با معانی والای قرانی آشنا كنند ولی اينكه تا چه حد در اين امر توفيق داشته‌اند، امری است كه بررسی بيشتری می‌طلبد.


قادری تصريح كرد: يكی از اقدامات قابل تقدير دست‌اندركاران امر، ايجاد تحول در سرفصل‌های دروس معارف اسلامی است كه اين امر منجر به جای گرفتن درس تفسير موضوعی قرآن كريم در سرفصل دروس عمومی دانشگاه‌هاست كه اگر با تدوين كتاب‌های درخور و مناسب همراه شود مطمئناً نتايج مثبتی را برای دانشجويان خواهد داشت.


اين كارشناس ارشد تطبيق اديان افزود: تدوين كتاب‌های تفسير موضوعی قرآن با محتوای تدبرمحورانه جهت تدريس در دانشگاه، تقويت تشكل‌های قرآنی، برگزاری نشست‌های تخصصی قرآن، برپايی جلسات سخنرانی و تفسير قرآن با حضور اساتيد مجرب و مطرح كشور، تشويق دانشجويان به تدبر در قرآن، تدوين كتاب‌های كم‌حجم تفسير قرآن و قرار دادن آن‌ها در اختيار دانشجويان از راه‌های مفيد و مؤثر در ارتقای سطح كيفی فعاليت‌های قرآنی دانشجويان است.


قادری درباره تأثير قرآن بر زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها گفت: بی‌شك كتاب مقدس ما مسلمانان برای زندگی انسان‌ها برنامه‌های مشخصی دارد و شناخت و عمل به اين آموزه‌ها سعادت دنيوی و اخروی را به همراه خواهد داشت كه بر اين اساس هر چقدر اين شناخت و البته عمل به آن در زندگی پررنگ‌تر باشد انسان را به خير و صلاح و سعادت بيشتر رهنمون می‌شود و از آنجا كه ميزان انس و سطح افراد با قرآن متفاوت است تجلی آن در زندگی فردی و اجتماعی هم متفاوت خواهد بود.


مدرس مركز آموزش علمی ـ كاربردی جهاد دانشگاهی شعبه سمنان درباره تأثير توجه به قرآن بر پيشرفت تحصيلی دانشجويان گفت: اول آنكه قرآن همواره به تفكر و تامل و آموختن علم توجه بسياری دارد و مسلمانان را به خردورزی و آموختن علم دعوت می‌كند كه بدين ترتيب وظيفه فرد مسلمانی كه قصد توجه و عمل به آيات قرآن را دارد تلاش مضاعف در راه كسب علم و دانش است و بايد در اين راه سختی‌ها را به جان خريده و به دعوت قرآن پاسخ مثبت دهد.


به گفته قادری عمل به دستورهای قرآنی موجب رشد تحصيلی دانشجويان شده و از سويی ديگر ما قرآن را نور و مايه خير و بركت و توجه بدان را موجب رها شدن از ظلمات جهل و نادانی می‌دانيم كه به انسان در تمام شئون زندگی از جمله تحصيل كمك خواهد كرد.


وی تصريح كرد: انس با قرآن مراتبی دارد كه قاعدتاً افراد بايد از مراحل اوليه شروع كرده تا به سطوح متعالی برسند و توفيق نائل شدن به مراتب بالا نيازمند تفكر و تأمل و در گروی تلاش بسيار است.


قادری افزود: البته دانشجويان علاقه دارند بيشتر آياتی را بخوانند يا برايشان تفسير شود كه تأثير ملموس در زندگيشان داشته و به آن‌ها سرمشق و الگو در امورات فردی و اجتماعی بدهد.


وی اظهار كرد: استادان قرآن ضمن اينكه بايد از اخلاق و رفتار مناسب و شايسته‌ای برخوردار باشند لازم است توانايی بالايی در پاسخگويی به سؤالات و شبهاتی كه از جانب دانشجويان مطرح می‌شود داشته باشند چرا كه گاهی برخی به اشتباه اينگونه می‌پندارند كه پاسخ مناسب نداشتن مدرس علوم دينی، برابر با اين است كه دين پاسخی به برخی از مسائل ندارد.
: iqna

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید