ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

قاريان ارائه تلاوتی معنامحور را ‌بر قرائتی با سبكی نوين ارجحيت دهند

جهانبخش فرجی، قاری بين‌المللی كشورمان، با بيان اين مطلب گفت: درست است كه شيوه فعلی قرائت قرآن در كشورمان از مصری‌ها دريافت شده، اما خود مصری‌ها اذعان دارند كه تنها قاريانی كه می‌توانند به روش مصری بخوانند قراء ايرانی هستند با وجود اينكه زبان‌شان عربی نيست. اما تنها تفاوت بين قاريان ايرانی و مصری‌ اين است كه مصری‌ها تلاوت قرآن را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌كنند.


وی بيان كرد: به طور مثال در مصر از بين 10 هزار قاری تربيت شده در يك بازه زمانی، تعدادی از آن‌ها برای ورود حرفه‌ای به اين عرصه گلچين می‌شوند و برای طی اين مسير تمامی استادان فنون قرائت به آن‌ها كمك می‌كنند تا صاحب سبك شوند، اما در حال حاضر حتی در بين مصری‌ها، كمتر كسی صاحب‌ سبك ويژه‌ای می‌شود چون نبوغ و نوآوری به ويژه در استفاده از نغمات شرقی و باستانی كاهش يافته است.


فرجی اذعان كرد: مرتباً شاهد نزول نوآوری و ايجاد سبك‌های جديد هستيم. بايد به سمتی رفت كه قاريان حرفه‌ای با سطح سواد بالا و با تسلط كامل تربيت شوند كه به طور حتم اين در بضاعت قاريان ايرانی است.


وی ادامه داد: هر سبكی در بدو ايجاد با تقليد شروع می‌شود هر نوع خواندنی در دنيای موسيقی با تقليد همراه است. قاريان صاحب‌سبك زمانی از قاريان قبل از خود تقليد می‌كردند. كسی نمی‌تواند چنين ادعا كند كه فی‌البداية سبكی را ايجاد كرده است. به طور معمول قرائت قرآن از زمان نوجوانی با علاقه‌مند شدن نوجوان به صوت و سبك يك قاری و تقليد از سبك قرائتش آغاز می‌شود و در ادامه اين استعداد، هوش و مشخصه‌های ديگر است كه اين قاری را از تقليد صرف به يك قاری‌ صاحب سبك مبدل می‌سازد.


اين مدرس قرائت قرآن بيان كرد: صاحب سبكی خاص شدن از مجموعه تغييرات در آكسان‌ها و كشش‌ها و نيز در تغيير لهجه‌ها و تحريرها ايجاد می‌شود، البته فاكتورهای ديگر هم تأثيرگذار است كه مهمترين آن جنس صدايی خاص داشتن است.


اين قاری بين‌المللی افزود: سبك خواندن در همه دنيا واحد است، اما آنچه كه يك قاری را از قراء ديگر متمايز می‌كند صدای خاص و آكسان‌های صدايی خاص و ابتكارات تحريری ذهنی خلاق است كه خالق نغمات جديد باشد، البته بدون شك همه اين موارد نام برده شده بايد در خدمت انتقال مفاهيم قرآن باشد چون مخترع يك سبك شدن مهم نيست، بلكه انتقال مفاهيم به مستمع مهم است.


وی تصريح كرد: اگر بخواهيم شيوه صحيحی را در قرائت قرآن ارائه دهيم كه كمتر در تلاوت مصری‌ها چه در گذشته و چه در حال مشاهده شود بايد به سمتی رفت كه بتوان مفاهيم قرآن را انتقال داد به طور حتم اين كار بزرگی است. ايجاد سبكی جديد و خارق‌العاده مهم نيست، بلكه رفتن به اين سمت كه بگوييم قاريان ايرانی، قرآن را مفهومی می‌خوانند مهم است و اينكه صرفاً به دنبال نغمه‌پردازی‌ نيستند.


فرجی بيان كرد: خوشبختانه بسياری از قراء كشورمان به اين سمت می‌روند كه با ارائه شيوه‌ای در تلاوت‌شان بتوانند مفاهيم را به مستمع ارائه دهند. خود من نيز در تلاوت‌هايم چنين تلاشی را دارم، البته اينگونه تلاوت‌ها شنونده‌ خاص خودش را می‌طلبد. شنونده اين تلاوت‌ها افرادی هستند كه با قرآن همنشين و آشنايند و هدفشان از شنيدن تلاوت قرآن، داد و بيداد و جار و جنجال نيست. برای ارائه مفاهيم قرآن نيز بايد قاری به دنبال استفاده از الحانی باشد كه آن الحان درخدمت رساندن مفهوم و معانی آيات برآيند. معنامحور خواندن برای قراء ارجحيت به خواندن قرآن به سبكی نوين داشته باشد.


وی در ادامه افزود: برای روشن شدن مطلب می‌توان چنين مثالی را بيان كرد كه فردی بی‌اطلاع از شعر و شاعری با سبكی نامأنوس با مفاهيم بلند عرفانی حافظ، اشعار وی را بخواند به طور حتم نمی‌توان انتظار داشت كه اين اشعار، تأثير معنوی خود را داشته باشد و مفاهيمی كه حافظ در اشعارش پياده كرده است منتقل كند بلكه بايد از سبكی بهره گيرد كه به انتقال مفاهيم كمك كند.
: iqna

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید