ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

ساده‌سازی مفاهيم آيات؛ كليد گسترش معارف قرآنی

اصلی‌ترين هدف انزال قرآن كريم، آشناشدن انسان‌ها با معارف آن و به كاربستن تعاليم روح‌‌افزای اين كتاب آسمانی است كه متضمن سعادت در دنيا و آخرت برای پيروان نور و صراط حق خواهد بود.


خوشبختانه در جوامع مسلمانان اين كتاب آسمانی از ارزش و احترام زيادی برخوردار است و مسلمانان در زمينه قرائت قرآن كريم به خصوص در ايامی مانند ماه مبارك رمضان توجه ويژه‌ای به اين عمل نورانی دارند اما با توجه به حجم جلسات قرائت قرآن، جلسات تفسير يا تدبر در قرآن كريم با آن تناسبی ندارد.


هر چند مقوله تفسير، مقوله‌ای زمان‌بر است و دقيق است ولی با اين بنا به اعتراف صاحب‌نظران و كارشناسان نيز جای خالی برنامه‌های تفسيرمحور و تدبر محور در فعاليت‌های قرآنی همچنان خالی است.


يكی از مشكلاتی كه در زمينه گسترش بحث تدبر در قرآن كريم مطرح است، ارتباط دشوار فارسی‌زبانان با ترجمه و معنی روان و سليس آيات قرآن كريم است. گاهی ترجمه‌های قرآن كريم به زبان فارسی آنقدر در قيد ترجمه دقيق هستند كه خواننده فارسی زبان معنای آيات را متوجه نمی‌شود.


در پاره‌ای ديگر از ترجمه‌های قرآن كريم به زبان فارسی، آنقدر سليس بودن ترجمه مد نظر قرار گرفته است كه با وجود قابل فهم بودن از طرف مخاطب فارسی‌زبان، انتقال و ترجمه معانی قرآن كريم به زبان مقصد به خوبی صورت نمی‌گيرد و ترجمه دقيق در سايه روان بودن ترجمه قرار گرفته است.


بنابراين ترجمه روان، سليس و دقيق يكی از عواملی خواهد بود كه زمينه تدبر در آيات قرآن كريم را برای مخاطبان فراهم می‌كند. در كنار موضوع ترجمه، ترجمه شعری آيات نيز سهم ويژه‌ای در قرابت و درك معنا توسط قرائت كننده راحت‌تر و دلنشين‌تر می‌شود.


استفاده موزون مضامين آيات قرآن كريم در بسياری از شعرهای حكما و ادبای ايران زمين نيز به فراوانی مشاهده می‌شود و اين اشعار به خاطر استفاده هنرمندانه از مضامين والای آيات قرآن كريم و هنر شاعر، در حافظه مردم حك شده است و به كرّات از آن در زندگی خود استفاده می‌كنند و به مطالب آن استناد می‌كنند.


اخيرا مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی كشور پيامك‌های كوتاهی را از آيات قرآن كريم به مخاطبان خود ارسال می‌كند كه در آنها معنا و پيام آيه مورد نظر به صورت يك مصراع شعر ترجمه شده است و مضمون آيه را در به زيان هنر بازگو می‌كند.


اين پيامك‌های قرآنی سهم مهمی در آشنايی مخاطبان با آيات كاربردی قرآن كريم دارد. استناد به اين آيات خود بهترين دليل بر اين است كه آيات اين كتاب الهی، برای برنامه روزانه همه انسان‌ها راهگشا و حياتی است و می‌تواند در همين زندگی روزمرّه هدايتگر طالبان نور و هدايت باشد.


البته اين پيامك‌ها توسط مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی كشور فعلا در حجم محدودی ارسال می‌شود ولی شايسته است برای گسترش فرهنگ قرآنی اين پيامك‌های قرآنی برای افراد بيشتری ارسال شود و نهضت ارسال پيامك‌های مفيد و قرانی به يك فرهنگ عمومی در جامعه بدل شود.


سيدميلاد اوصياء
: iqna

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید