ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

هرمزگان؛ ميزبان سی و چهارمين دوره مسابقات سراسری قرآن

حجت‌الاسلام والمسلمين احمد شرفخانی، معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خيريه در نشست خبری سی و چهارمين دوره مسابقات سراسری قرآن كريم كه در سالن همايش‌های سازمان اوقاف برگزار شد، از برگزاری اين دوره از مسابقات قرآن همزمان با ولادت حضرت رسول اكرم(ص) از 25 تا 30 بهمن‌ماه در استان هرمزگان خبر داد.


حجت‌الاسلام شرفخانی ضمن تبريك دهه فجر و هفته وحدت گفت: انتخاب مكان برگزاری اين مسابقات به دليل موقعيت ويژه منطقه هرمزگان و با هدف توسعه فرهنگ قرآن و ايجاد فضای وحدت ميان برادران اهل سنت و تشيع صورت می‌گيرد.


شرفخانی با بيان اينكه در اين دوره از مسابقات با افزايش چند برابری تعداد متسابقين مواجه بوده‌ايم افزود: با همكاری نهادها و مجموعه‌های مرتبط بيش از 450 هزار نفر در مسابقات اين دوره شركت داشتند كه از اين ميان 6 هزار نفر به مرحله استانی راه يافته‌اند.


وی مجموع متسابقين شركت‌كننده در سال گذشته را 52 هزار نفر ذكر كرد و با تأكيد بر اينكه افزايش كمی متسابقين از تأكيدات مقام عظمای ولايت بوده است ادامه داد: ايجاد موجی قرآنی در جامعه با برگزاری مسابقات قرآن كريم از تدابير و تأكيدات رهبر معظم انقلاب بود كه با اتخاذ تدابير نماينده ولی فقيه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه در سال جاری، برنامه‌ريزی جهت ارتقای سطح كمی و كيفی مسابقات قرآنی مورد توجه قرار گرفت.


شرفخانی برگزاری يك 1624 مسابقه در مرحله شهرستانی به منظور انتخاب و اعزام نفرات برگزيده به مسابقات كشوری را خاطرنشان شد و اظهار کرد: در نهايت تعداد 370 نفر در بخش خواهران و برادران مقطع بزرگسالان به مرحله كشوری اين مسابقات راه يافتند كه تعداد 170 نفر از اين متسابقين را بانوان تشكيل می‌دهند.


معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خيريه، هدف گذاری سازمان را تربيت بيش از يك ميليون نفر شرکت‌کننده در كشور با انگيزه كشف و شناسايی استعدادهای دو مقطع شكوفه‌ها و بزرگسالان در كشور خواند.


وی حضور بيش از سه هزار داور متخصص در رشته‌های مختلف مسابقات را در مرحله شهرستانی از ويژگی‌های قابل توجه اين دوره ذكر كرد و با بيان اينكه مرحله استانی اين مسابقات را نيز 300 داور بر عهده داشته‌اند افزود: از نكات مهم در اين دوره حضور 50 درصدی داوران بومی در مسابقات بوده است.


شرفخانی با تأكيد بر اينكه اعزام ناظرين تخصصی و ستادی با هدف ارتفای سطح كيفی مسابقات صورت گرفت، تصريح كرد: نخبگان برگزيده اين دوره به مسابقات بين‌المللی حفظ و قرائت قرآن كريم اعزام خواهند شد.


معاون فرهنگی سازمان اوقاف برگزاری 100 محفل قرآنی با حضور نخبگان و قاريان برجسته بين‌المللی و كشوری همزمان با برگزاری مسابقات در شهر بندرعباس و تنگه هرمز را يادآور شد و ادامه داد: تعداد 40 محفل قرآنی با حضور قاری بين‌المللی مصری استاد محمود شحات انور برگزار خواهد شد. همچنين ناوشكن جماران در تنگه هرمز از جمله ميزبانان محفل انس با قرآن طی مسابقات سال جاری خواهد بود.


وی از برپايی 25 محفل انس با قرآن ويژه بانوان خبر داد و اضافه كرد: به منظور ارتقای سطح كيفی و تخصصی متسابقين تعداد 200 جلسه آموزشی با حضور اساتيد برجسته ملی و بين‌المللی بعنوان برنامه‌های جنبی اين دوره از مسابقات در نظر گرفته شده است.


حجت‌الاسلام شرفخانی برپايی نمايشگاه قرآنی در جنب محل مسابقات قرآن را با هدف عرضه محصولات و معرفی فعاليت‌های قرآنی در منطقه عنوان كرد.


وی به ديگر برنامه‌های سازمان در ايام برگزاری اين مسابقات اشاره و خاطرنشان كرد: همزمان با برگزاری سی و چهارمين دوره از مسابقات حفظ، ترتيل، قرائت و مفاهيم قرآن كريم، مراسم رونمايی از مصحف قرآن جمهوری اسلامی ايران در مركز طبع و نشر قرآن مجيد و نيز آيين تجليل از نخبگان قرآنی استان انجام خواهد گرفت.


شرفخانی اجرای برنامه‌های قرآنی در سطح استان و مدارس هرمزگان را از ديگر برنامه‌های جنبی اين دوره از مسابقات ذكر كرد.
: iqna

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید