ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

توصیه های نوروزی آیت الله مکارم شیرازی به مردمبه گزارش رسا، حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، صبح امروز در آغاز درس خارج فقه خود که با حضور طلاب و روحانیان در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به در پیش بودن عید نوروز، گفت: برخی می گویند نوروز اسلامی است و در مقابل برخی دیگر می گویند بدعت و خلاف شرع است، یک نظریه اعتدالی نیز وجود دارد که می گوید نوروز یک رسم ملی و دارای خوبی ها و بدی هایی است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه ما از قرآن الهام می گیریم و باید به آموزه های آن عمل کنیم، اظهار داشت: عاقل کسی است که گل بچیند و آزار خار نبیند، آنهایی که شروع به گل چیدن کنند و تمام دست شان زخمی شود کار عاقلانه انجام نداده اند.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه گل عید را باید چید و از خارهای آن پرهیز کرد، به نکات مثبت عید نوروز اشاره کرد و گفت: خانه تکانی ظاهر و باطن و رعایت بهداشت یکی از آثار خوب عید نوروز است، در کنار رعایت نظافت و بهداشت ظاهری، زدودن رذائل اخلاقی و خانه تکانی درون نیز باید مورد توجه قرار گیرد و اسلام موافق این مساله است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی یادآور شد: توجهی که مردم در لحظه تحویل سال پیدا می کنند و به مراکز مذهبی و مساجد می روند و دست به دعا و نیایش برمی دارند از دیگر جنبه های مثبت عید نوروز است، اینها همه مورد تایید و سفارش دین مبین اسلام است.

وی شاد کردن دلها و دستگیری از مستمندان و یاری نیازمندان را از دیگر آثار خوب عید نوروز دانست و با بیان اینکه شاد کردن مؤمنان عبادتی بزرگ است، افزود: جوشش محبت و به جای آوردن صله رحم و تبدیل شدن کینه و قهرها از دیگر آثار مثبت عید نوروز به شمار می آید.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه اینها از مسلمات اسلام است و باید به آن اهمیت داد، تجدید قوا را از دیگر آثار مثبت عید نوروز دانست و تصریح کرد: ما در اسلام نسبت به انجام این امور و تفریح کردن تاکیدات و توصیه هایی داریم چراکه تفریح به ساعات کار و عبادات کمک می کند و نباید نسبت به این امور مثبت بی توجهی کرد و گفت جنبه مجوسی گری دارد.

این مرجع تقلید با اشاره به آسیب هایی موجود در این زمینه، اسراف، تبذیر و تجمل گرایی را از این دسته آسیب ها دانست و با تاکید بر پرهیز مردم از این گونه مسائل، تصریح کرد: شرع مقدس اسلام با این امور موافق نیست، مردم باید این امور را رها کنند و بدانند که زندگی هرچه ساده تر باشد صفا و صمیمیت در آن بیشتر است.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم مسابقه در اسراف، چشم و هم چشمی ها و تجمل گرایی را زیان آور و بر خلاف دستورات دین مبین اسلام ارزیابی کرد و گفت: آلودگی به انواع گناهان به نام عید از دیگر مسائلی است که باید مراقب آن بود، عیدی که می تواند عامل نشاط شود را نباید با برخی مسائل تبدیل به صورتی نامناسب کرد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی روی آوردن به خرافات را اشتباه دانست و با بیان اینکه ما هرگز نباید منطق بت پرستانه عرب جاهلیت را داشته باشیم و اگر با این دید نگاه کنیم بسیاری از مشکلات حل می شود، از برخی کارها در شب چهارشنبه پایان سال که باعث ایجاد مزاحمت برای مردم شد، انتقاد کرد.

این مرجع تقلید گفت: کاری که برخی ها دیشب انجام داده بودند و تصاویر آن نیز از تلوزیون پخش شد و متعاقب آن عده ای دچار خسارت و جراحت شدند، اینها دیه دارد و مسؤولیت آور است امیدواریم خداوند به اینها عقل بدهد تا بتوانیم روش قرآنی را در جدا سازی در این گونه مسائل برای خودمان حفظ کنیم.
: FarsNews

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید