ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

دوره های آموزش عمومی قرآن ویژه ۳۰۰ هزار نفر

داود تک فلاح، معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن الکریم درباره برنامه های آموزشی پیش بینی شده برای تابستان گفت: این آموزش ها در بخش عمومی سه حوزه ترجمه، تفسیر و مفاهیم، قرائت و حفظ را شامل می شود که در ذیل هر یک برنامه های جداگانه ای برای قرآن آموزان تدارک دیده شده است.


وی اظهار کرد: همسو با عملیاتی شدن بودجه نیم درصدی سال 90 و پیش بینی شش ماهه نخست سال به عنوان زمان هزینه کرد آن و نیز مطابق با طرح های قبلی و طرح های جدید، آموزش روخوانی، روانخوانی و صحت قرائت نماز ویژه 120 هزار نفر تا پایان شهریور در دستور کار قرار گرفته است.


 تک فلاح با اعلام پوشش آموزشی 300 هزار قرآن آموز در بخش عمومی تصریح کرد: این برنامه ها از محل بودجه نیم درصدی، اعتبارات سازمانی و کمک های مردمی به ویژه همزمان با ماه مبارک رمضان اجرا می شود.


معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن الکریم با اشاره به همکاری در اجرای طرح 1446 بیان کرد: بنابر برنامه ریزی های انجام شده سازمان دارالقرآن از محل اعتبار نیم درصدی تربیت 200 هزار حافظ جزء 30 را در دستور کار قرار داد که به موازات طرح 1446 سیمای قرآن پیش می رود. البته اجرای این طرح به اتحادیه تشکل های قرآنی کشور به منظور استفاده از توانمندی بخش مردمی سپرده شده است.


 وی با بیان این مطلب که در اجرای این طرح بیشتر تمرکز بر گروه سنی بالای 18 سال است، عنوان کرد: چراکه تربیت حفاظ در گروه سنی زیر 18 سال بر عهده وزارت آموزش و پرورش است البته اگر زمینه فراهم باشد به این گروه سنی نیز خدمات لازم ارائه می شود.


تک فلاح از تدارک طرح های آموزشی ویژه گروه سنی پیش دبستانی خبر داد و افزود: البته این آموزش ها فارغ از آموزش های رایج در مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی است و بین دو تا سه جلسه در هفته را شامل می شود. مقرر است نزدیک به 60 هزار نفر از کودکان در موسسات قرآنی تحت نظارت سازمان و مطابق با استانداردهای آموزش و پرورش، این دوره های آموزشی را طی کنند.


 وی با اعلام انجام طرح های پژوهشی ویژه این گروه سنی حساس بیان کرد: این طرح در قالب 20 عنوان تالیفی به منظور آموزش قرآن به کودکان که دو جلد آن به مربیان و اولیاء اختصاص دارد تا مهرماه منتشر می شود. علاوه بر این، تلاش می شود تا کودک در کنار آموزش های قرآنی از آمادگی لازم برای ورود به جامعه که نخستین گام آن مدرسه است، برخوردار شود.


تک فلاح با اشاره به برگزاری دوره های تخصصی آموزش قرآن ابراز کرد: راه اندازی مراکز تخصصی قرآن در تمامی استان ها همسو با این مهم از امسال کلید خورده و موسسات قرآنی فعال و توانمند برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده اند و در تیرماه تابلوهای این مراکز در استان ها نصب می شود.


 وی با بیان این مطلب که در فاز نخست دوره پنج ماهه برای این مراکز پیش بینی شده است، گفت: متناسب با چهار گروه استعدادهای برتر که بر اساس نتایج جشنواره نغمه های آسمانی شناسایی شده اند، کارشناسان و مدیران، افراد شاخص آموزش قرآن در سطح استان ها و قراء و حفاظ ممتاز استانی طی این دوره بین 15 تا 30 جلسه آموزش تخصصی برگزار می شود.


تک فلاح از برگزاری دو کارگاه تخصصی با حضور منتخبان تمامی استان ها در سال جاری خبر داد و افزود: این کارگاه پس از برگزاری متمرکز ویژه دو گروه خواهران و برادران به شیوه اردویی، در طول سال از طریق مکاتبه ادامه می یابد تا روند ارتقای این چهره های منتخب متوقف نشود.


وی با اشاره به برگزاری دوره های تربیت معلم در هشت رشته مجزا به همت سازمان دارالقرآن الکریم خاطرنشان کرد: دوره های تربیت داور حفظ قرآن نیز در تابستان برگزار می شود تا از خروجی این دوره ها در سیستم ارزشیابی و اعطای مدرک تخصصی به حفاظ استفاده شود.


منبع: خبرگزاری شبستان

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید