ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

فعاليت‌های بخش آموزش بيستمين نمايشگاه قرآن تشريح شد

فهرست مطالب

محمد بنيادی، رئيس بخش آموزش بيستمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن با بيان اينكه امسال برای سومين سال متوالی، مسئوليت بخش آموزش نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم به اداره‌كل قرآن، نماز و عترت وزارت آموزش واگذار شده است، اظهار كرد: تاكنون بالغ بر 20 جلسه كارشناسی به منظور انجام برنامه‌ريزی‌های لازم برای فعاليت بخش آموزش نمايشگاه قرآن در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت آموزش و پرورش برگزار شده است.


بنيادی با بيان اينكه دستورالعمل برپايی بخش آموزش نمايشگاه قرآن به ادارات آموزش و پرورش شهر تهران و شهرستان‌های استان تهران ابلاغ شده است، گفت: ادارات آموزش و پرورش شهر تهران و شهرستان‌های استان تهران نيز آمادگی كامل برای حضور در بخش آموزش بيستمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن را دارند.


وی در ادامه با اشاره به برخی برنامه‌های مقدماتی كه از سوی اداره‌كل قرآن، نماز و عترت وزارت آموزش و پرورش برای فعاليت بخش آموزش نمايشگاه قرآن انجام شده، افزود: نخستين اقدامی كه به انجام رسيده، تهيه و طراحی ماكت بخش آموزش بوده و در طراحی اين ماكت تلاش شده است تا تمدن ايرانی ـ اسلامی مورد توجه قرار گيرد و شكل ظاهری اين ماكت به گونه‌ای باشد كه مخاطبان بخش آموزش (دانش‌آموزان، خانواده‌ها، فرهنگيان و ساير اقشار جامعه) نسبت به اين بخش احساس علاقه داشته باشند.


وی با بيان اينكه ورودی و خروجی بخش آموزش نمايشگاه قرآن هدفمند طراحی شده و برای هر يك از غرفه‌های اين بخش برنامه‌ريزی خاصی صورت گرفته است، ادامه داد: تمامی جزئيات بخش آموزش و طراحی ورودی، خروجی و غرفه‌های اين بخش مورد توافق ميان وزارت آموزش و پرورش و وزارت ارشاد قرار گرفته است.


مشاور وزير آموزش و پرورش در امور قرآنی در اين بخش از سخنان خود با اشاره به برنامه‌هايی كه در بخش آموزش بيستمين نمايشگاه قرآن كريم ارائه خواهد شد، گفت: سبقه برنامه‌های بخش آموزش، سبقه آموزشی است اما فعاليت‌های اين دوره از بخش آموزش با شكل و شمايل جديدتری ارائه خواهد شد و هم‌چنين، فعاليت‌هايی كه در اين بخش با حضور دانش‌آموزان فعال قرآنی اجرا خواهد شد از طريق صدا و سيما به صورت مستقيم پخش می‌شود.


وی با عنوان اين مطلب كه بحث «آموزش» در بخش آموزش نمايشگاه قرآن به دليل مقطعی بودن نمايشگاه، مقطعی است، اظهار كرد: در اين دوره از نمايشگاه بين‌المللی قرآن علاوه بر اجرای فعاليت‌های آموزشی در حوزه قرائت، حفظ، ترتيل‌خوانی، قصه‌گويی قرآنی و … فعاليت‌هايی در جهت معرفی سند تحول بنيادين آموزش و پرورش ارائه كنيم.


معرفی 7 کتاب جدیدالتألیف قرآن در بخش آموزش نمایشگاه قرآن


وی در ادامه اين بخش از سخنان خود با اشاره به 7 كتاب جديدالتأليف قرآن كه از سوی كريم دولتی به نگارش درآمده و با انتشار از سوی اداره‌كل قرآن، نماز و عترت وزارت آموزش و پرورش در اختيار دانش‌آموزان مقاطع ابتدايی، راهنمايی متوسطه و مربيان قرار گرفته است، ادامه داد: در بخش آموزش بيستمين نمايشگاه قرآن كريم غرفه‌ای به منظور معرفی اين كتاب‌ها در نظر گرفته شده است و دانش‌آموزان، خانواده و مربيان با حضور در اين غرفه از نزديك با اين كتاب‌ها آشنا می‌شوند و اطلاعاتی را درباره اين كتاب‌ها كسب می‌كنند.


مديركل قرآن، نماز و عترت وزارت آموزش و پرورش با اشاره به آغاز اجرای طرح نهضت ملی حفظ قرآن كريم از سال گذشته، عنوان كرد: امسال نخستين سال اجرای طرح «نور» است و برهمين اساس غرفه‌ای به منظور معرفی اين طرح در بخش آموزش نمايشگاه قرآن در نظر گرفته می‌شود و هم‌چنين يك غرفه از غرفه‌های بخش آموزش نيز به معرفی برنامه‌های 10 هزار مدرسه قرآن اختصاص خواهد داشت.


فعالیت 1000 مدرسه تخصصی قرآن در نمایشگاه قرآن معرفی می‌شود


بنيادی با يادآوری راه‌اندازی بيش از 1000 مدرسه تخصصی قرآن از سال تحصيلی آينده برای نخستين‌بار، افزود: در غرفه مدارس تخصصی قرآن نيز دستورالعمل مدارس تخصصی قرآن و برنامه‌هايی كه برای فعاليت اين مدارس در نظر گرفته شده، ارائه خواهد شد تا دانش‌آموزان و مربيان از نزديك با اهداف و برنامه‌های اين مدارس آشنا شوند و هم‌چنين مديران اين مدارس آمادگی لازم برای راه‌اندازی مدارس تخصصی قرآن را كسب كنند.


وی راه‌اندازی غرفه مسابقات قرآن و نماز، غرفه مقطع ابتدايی، راهنمايی و متوسطه، غرفه آموزش و پرورش استثنايی، غرفه «همگام با قرآن» ويژه دانش‌آموزان مقطع راهنمايی و غرفه قرآن‌پژوهشی ويژه دانش‌آموزان مقطع متوسطه را از ديگر برنامه‌های درنظر گرفته شده برای بخش آموزش بيستمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم دانست.


رئيس بخش آموزش بيستمين نمايشگاه بين‌المللی قران كريم در پايان با اشاره به افزايش متراژ بخش آموزش در اين دوره از نمايشگاه گفت: مكان و متراژ بخش آموزش از سوی وزارت ارشاد به ما اعلام شده است و براساس مكان و متراژی كه در اختيار داريم به برنامه‌ريزی برای اجرای فعاليت‌های متعدد را انجام می‌دهيم.


: iqna

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید