ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

اتمام ششمین اردوی نمایندگان ایران در مسابقات بین المللی قرآن

افتتاحیه ششمین دوره آموزش و ارزیابی قاریان و حافظان ممتاز کشور که به عنوان اردوی آمادگی نمایندگان ایران برای اعزام به مسابقات بین‌المللی قرآن کریم شناخته می‌شود، با حضور اساتید قرآن کشورمان صبح چهارشنبه، 21 فروردین‌ماه 92 در هتل باباطاهر تهران برگزار شد.


این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط وحید وکیلی، قاری ممتاز کشورمان و نفر اول مسابقات سراسری اوقاف در سال 91 آغاز شد. پس از آن محمدتقی میرزاجانی، مسئول دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم ضمن بیان خیر مقدم به حاضران در این مراسم و همچنین تسلیت ایام فاطمیه طی سخنانی گفت: پیرو مصوبه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم در سال 1386 مبنی بر تعیین بهترین نمایندگان کشورمان برای شرکت در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، ششمین دوره آموزش و ارزیابی ویژه قاریان و حافظان برگزیده مسابقات سراسری قرآن کریم که سال 1391 موفق به کسب رتبه‌های برتر شده‌اند، برگزار می‌شود.


وی در ادامه افزود: این دوره به منظور ارزیابی دقیق‌تر، آموزش تخصصی و آماده‌سازی قراء و حفاظ قرآن کریم شرکت کننده و در نهایت انتخاب نمایندگان جمهوری اسلامی ایران جهت اعزام به مسابقات بین‌المللی در سال جاری از امروز، 21 فروردین تا جمعه، 23 این ‌ماه در تهران و در سه مکان برگزار می‌شود.


میرزاجانی بیان کرد: در بخش قاریان بزرگسال قرآن کریم هر یک از قاریان در هر روز یک تلاوت 15 سطری و یک تلاوت 30 سطری اجرا خواهند کرد، همچنین در روز جمعه، 23 فروردین‌ماه هر یک از قراء شرکت کننده در این دوره در کارگاه تلاوت شورای عالی قرآن با حضور یکی از اساتید برجسته یک تلاوت 20 سطری اجرا می‌کنند که این تلاوت‌ها ضبط استودیویی خواهد شد.


میرزاجانی تصریح کرد: برای نخستین‌بار آیین‌نامه مسابقات قرآن تمام کشور‌ها تهیه و در این دوره‌ها برای شرکت‌کنندگان تبیین می‌شود، دلیل این کار این است که همواره عدم آگاهی نمایندگان کشورمان از آیین‌نامه مسابقات قرآن خارجی باعث بروز مشکلاتی برای آنان شده است.


وی در خصوص ویژگی‌های این دوره گفت: در کنار جلسات نقد و تحلیل تلاوت و ارائه مطالب تخصصی، کارگاه ضبط تلاوت استودیویی هم در این برنامه پیش بینی شده است و قاریان بزرگسال و شکوفه در این برنامه شرکت خواهند کرد و توفیق در این تلاوت و کسب حدنصاب بالاتر در برآیند کل نمرات موثر خواهد بود.


مسئول دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان اظهار کرد: در بخش حفاظ قرآن کریم یک روز به طور کامل اختصاص به مباحث تجوید و صوت و لحن اختصاص می‌یابد، زیرا ترتیل‌خوانی حافظان کشور ما نیاز به تقویت بیشتر دارد و حضور اساتید متخصص در این حوزه به این عزیزان کمک شایانی خواهد کرد.


در ادامه این مراسم سید علی سرابی، دبیر کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم و قائم مقام شورای عالی قرآن طی سخنانی گفت: این اردوی آموزشی برای قاریان و حافظان قرآن کریم فرصت بسیار مناسبی است تا از تجربیات اساتید قرآن استفاده کنند تا بتوانند در مسابقات بین‌المللی قرآن رتبه‌های در خور جمهوری اسلامی ایران را کسب کنند.


وی در ادامه افزود: قاریان و حافظانی که در ششمین دوره آموزش و ارزیابی قاریان و حافظان ممتاز کشور شرکت کرده‌اند افرادی هستند که از مسابقات مختلف قرآن کریم کشور به خوبی عبور کرده‌اند و توانایی حضور در مسابقات بین‌المللی قرآن را دارند.


سرابی اظهار کرد: شما قاریان و حافظان قرآن کریم سرمایه‌های قرآنی کشور هستید و باید برای جمهوری اسلامی ایران در سطح بین‌المللی افتخار آفرینی کنید.


 روز اول دوره – چهارشنبه 21 فروردین 92


بنابر این گزارش، در روز اول این دوره، در بخش قاریان بزرگسال قرآن کریم در رشته صوت، احمد ابوالقاسمی، در رشته لحن، غلامرضا شاه‌میوه اصفهانی، در رشته تجوید، محمدرضا ستوده‌نیا و در رشته وقف و ابتدا، سیدجواد سادات‌فاطمی به ارزیابی پرداختند.


در این روز، در بخش حافظان کل قرآن مقطع شکوفه‌ها در رشته صوت و لحن، علی‌اکبر حنیفی و در رشته تجوید، منصور قصری‌زاده، همچنین در رشته صحت حفظ، امیر آقایی و در رشته وقف و ابتدا، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدرضا شهید‌ی‌پور به ارزیابی حفاظ پرداختند.


در بخش قاریان شکوفه‌های قرآن کریم در رشته صوت و لحن، مهدی دغاغله، در رشته تجوید، علی‌ سیاح‌گرجی و در رشته وقف و ابتدا، سعید رحمانی به ارزیابی پرداختند.


 روز دوم دوره – پنج شنبه 22 فروردین 92


در دومین روز دوره، در بخش قاریان بزرگسال قرآن کریم در رشته صوت، جهانبخش فرجی، در رشته لحن، محمود لطفی‌نیا، در رشته تجوید، عباس امام‌جمعه و در رشته وقف و ابتدا، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدرضا شهیدی‌پور قراء شرکت کننده را ارزیابی کردند.


همچنین در این روز، در بخش حفاظ قرآن کریم در رشته صوت و لحن، محمدحسین سبزعلی و در رشته تجوید، محمدرضا پورزرگری به ارزیابی حافظان نوجوان قرآن کریم پرداختند.


در بخش حافظان کل قرآن بزرگسال و شکوفه در رشته صوت و لحن، رحیم خاکی و در رشته تجوید محمدرضا ستوده‌نیا متسابقین را ارزیابی کردند.


 روز سوم دوره – جمعه 23 فروردین 92


در روز سوم دوره، جلسه اختتامیه و پرسش و پاسخ در سالن جلسات شورای عالی قرآن با حضور تمامی شرکت کنندگان و سیدعلی سرابی، قائم مقام شورای عالی قرآن و محمدتقی میرزاجانی، رئیس حوزه ارتباطات برگزار شد. در این جلسه، قاریان و حافظان شرکت کننده مطالب و نقطه نظرات خود، پیرامون اعزام‌های تبلیغی به خارج از کشور، اعزام به مسابقات بین‌المللی، تلاوت در صدا و سیما و دوره آموزش و ارزیابی مطرح نمودند که به سوالات ایشان پاسخ داده شد.


به گزارش دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم، در ادامه روز سوم، قاریان بزرگسال و شکوفه در استودیوی شورای عالی قرآن حضور یافته و با نظارت استاد محمود لطفی‌نیا، به تلاوت پرداختند. همچنین جلسه معرفی آیین‌نامه‌های داوری مسابقات بین‌المللی کشورهای مختلف برای اولین بار و توسط حجت الاسلام حاج ابوالقاسم برای حافظان بزرگسال و شکوفه برگزار شد.


لازم به ذکر است، با جمع‌بندی نهایی نتایج این دوره که با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه و دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم برگزار شد، نمایندگان کشورمان جهت حضور در مسابقات بین‌المللی سال 92 تعیین می شوند. ضمناً اخبار و گزارش‌های تصویری این دوره بر روی سایت کمیته اعزام و دعوت از قاریان قران کریم به نشانی www.alqari.ir منعکس می شود.


: shabestan.ir

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید