ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

رشد ۳۰ درصدی شرکت‌کنندگان آزمون حفظ و مفاهیم و افزوده شدن ۶ رشته جدید

فهرست مطالب

نشست خبری دوازدهمین آزمون حفظ، مفاهیم، ترجمه، تفسیر و تدبر در قرآن کریم دوشنبه 15 مهر‌ماه 1392 با حضور حجت‌الاسلام «حمید محمدی» معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.


بنا بر این گزارش در این نشست حجت‌الاسلام محمدی با اشاره به برنامه‌های آموزشی این معاونت اظهار داشت: برنامه‌های آموزشی ما با سه هدف کلی دنبال می‌شود که عبارتند از؛ ارزیابی عملکرد آموزشی مؤسسات تحت پوشش ارشاد، فراهم کردن بستری برای خود ارزیابی مؤسسات و بروز استعداد‌های قر‌آنی و شناسایی استعداد‌های برتر و اعطای تسهیلات به آنان.


برگزاری سه دوره تربیت مربی نهج‌البلاغه


وی با اشاره به برگزاری دوره‌های تربیت مربی نهج‌البلاغه گفت: یکی از برنامه‌های جدید ما پرداختن به موضوع عترت است که برای این امر سه دوره تربیت مربی نهج‌البلاغه در نظر گرفتیم که دو دوره آن برگزار و یک دوره‌ هم در آینده نزدیک در اردبیل برگزار می‌شود.


محمدی از برگزاری دوره‌های آموزش نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه در مؤسسات سراسر کشور خبر داد و گفت: از اول آبان‌ماه 1392 دوره‌های آموزش نهج‌البلاغه و صحیفه‌سجادیه در مؤسسات سراسر کشور اعم از مؤسسات تحت پوشش ارشاد و مؤسسات سازمان دارالقرآن برگزار می‌شود.


جذب 800 نوجوان در طرح ملی تلاوت


معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد از جذب 800 نوجوان در دوره‌های طرح ملی تلاوت خبر داد و گفت: طرح ملی تلاوت امسال دومین سال برگزاری خود را پشت سر می‌گذارد و تا کنون 800 نوجوان تحت پوشش این طرح قرار گرفته‌اند که 50 نفر از این نوجوانان را برای حمایت بیشتر انتخاب کرده‌ایم.


تربیت مربی رشته‌های مختلف قرآنی در سال جاری


وی با اشاره به تربیت مربی در رشته‌های مختلف اظهار داشت: امسال دوره های مختلفی برای تربیت مربی در رشته‌های مختلف برگزار شده که طی آن سه هزار معلم حفظ، 6 هزار مربی ترجمه و مفاهیم، 10 هزار مربی مهد کودک و پیش دبستانی، و دو هزار مربی روخوانی و روانخوانی برای مناطق محروم تربیت شده‌اند.


رونمایی سامانه مؤسسات قرآنی


محمدی از رونمایی سامانه اطلاع‌رسانی مؤسسات قرآنی خبر داد و گفت: به زودی سامانه مؤسسات قرآنی کشور با نام «سما» به منظور آشنایی و اطلاع‌رسانی مؤسسات به مردم راه‌اندازی می‌شود.


برگزاری آزمون با رشد 30 درصدی شرکت‌کنندگان و افزوده شدن 6 عنوان


وی از برگزاری آزمون سراسری حفظ، مفاهیم، ترجمه و تفسیر قرآن کریم در روز 19 مهرماه 1392 خبر داد و گفت: این آزمون 19 مهرماه با حضور 75 هزار نفر برگزار می‌شود که نسبت به آزمون اردیبهشت ماه، رشد 30 درصدی داشته است، همچنین دوازدهمین دوره آزمون‌های وزارت ارشاد در 23 عنوان برگزار خواهد شد که نسبت به دوره قبل 6 عنوان به آن افزوده شده است.


معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد از افزوده شدن رشته حفظ موضوعی به آزمون امسال خبر داد و گفت: امسال کتاب حفظ موضوعی با بخش‌های عقاید، احکام و اخلاق در قرآن به همراه سوره‌های سفارش‌شده قرآن کریم طراحی، چاپ و دراختیار مؤسسات سراسر کشور قرار گرفته است که آزمون آن برای اولین بار 19 مهرماه 1392 برگزار می‌شود.


83 درصد شرکت‌کنندگان خانم هستند


وی از حضور 83 درصدی خانم‌ها در آزمون امسال خبر داد و گفت: داوطلبان آزمون امسال 83 درصد خانم و 17 درصد آقا هستند، همچنین 52 هزار نفر دیپلم و پایین‌تر و 21 هزار نفر بالای دیپلم هستند.


وی از شرکت 42 هزار و 500 نفر در آزمون‌های حفظ امسال خبر داد و گفت: در آزمون امسال 42 هزار و 500 نفر که 58 درصد شرکت‌کنندگان را تشکیل می‌دهند در رشته‌های مختلف حفظ و 31 هزار و 700 نفر که 42 درصد شرکت‌کنندگان را تشکیل می‌دهند در سایر رشته‌ها حضور دارند، همچنین 25 درصد افراد، زیر 15 سال و 75 درصد آنها بالای 15 سال هستند.


خراسان رضوی، اصفهان و کرمان بالاترین شرکت‌کننده را در آزمون دارند


محمدی در خصوص استان‌هایی که بالاترین شرکت‌کننده را در آزمون امسال دارند، گفت: امسال استان‌های خراسان رضوی، اصفهان و کرمان بالاترین شرکت‌کننده را در آزمون دارند، همچنین آزمون حفظ امسال نسبت به سال قبل رشد 100 درصدی داشته است.


حضور 600 هزار نفر در 11 دوره آزمون


وی از حضور 600 هزار نفر در 11 دوره آزمون خبر داد و گفت: تاکنون حدود 600 هزار نفر در آزمون‌های وزارت ارشاد شرکت کردند که از این بین حدود 60 درصد موفق به کسب گواهینامه شده‌اند.


اعلام نتایج پایان آبان‌ماه 1392


محمدی، از اعلام نتایج آزمون تا پایان آبان‌ماه 1392 خبر داد.


: farsnews

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید