ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

حضور بيش از 50 هزار نفر در مراحل مختلف جشنواره قرآنی بهزيستی

فهرست مطالب

حسين سيف‌اللهی، دبير اجرايی جشنواره‌های فرهنگی، آموزشی قرآن و عترت سازمان بهزيستی كشور، با اشاره به برگزاری رقابت‌های قرآنی اين سازمان از سال 1385، گفت: اين جشنواره‌ دارای بخش‌ها و رشته‌های مختلفی است و هر بخش دارای يك سابقه برگزاری است، به عنوان مثال بخش كاركنان ششمين دوره و بخش معلولان و نابينايان نيز سی و سومين دوره خود را پشت سر می‌گذارد كه اين بخش تنها بخشی است كه قبل از سال 85 مسابقات آن در سازمان برگزار می‌شد.


وی در ادامه افزود: جشنواره فرهنگی آموزشی قرآن و عترت سازمان بهزيسی هر ساله در دو مرحله استانی و كشوری و در بخش‌های كاركنان و خانواده‌های آنها، روشندلان، معلولان جسمی و حركتی، مهدهای كودك، مربيان مهدهای كودك، خانه‌های كودك و نوجوان يا مراكز شبه خانواده، مديران سازمان، زنان سرپرست خانوار و مراكز آسيب‌ احتماعی برگزار می‌شود.


دبير اجرايی جشنواره‌های فرهنگی، آموزشی قرآن و عترت سازمان بهزيستی كشور تصريح كرد: امسال نيز اين مسابقات در بخش‌های شفاهی، مكتوب، رسانه‌های ديجيتال، هنری و گروهی برگزار شد كه در اين ميان در بخش شفاهی شركت كنندگان در رشته‌های قرائت تحقيق، قرائت ترتيل، اذان، حفظ پنج جزء، حفظ 10 جزء، حفظ 20 جزء، حفظ كل قرآن كريم، تواشيح و هم‌خوانی به رقابت با يكديگر پرداختند.


سيف‌اللهی اظهار كرد: در بخش مكتوب نيز شركت كنندگان در رشته‌های تحقيق و پژوهش، دل‌نوشته و نقاشی رقابت خود را در مراحل ماقبل نهايی انجام داده‌اند، همچنين در بخش رسانه‌های ديجيتال نيز متسابقان در بخش وبلاگ‌نويسی و در بخش هنری و گروهی نيز شاهد برگزاری رشته‌های داستان‌گويی قرآنی و مسابقات گروهی بوده‌ايم.


وی خاطرنشان كرد: در اين دوره از جشنواره، ابلاغ زمان‌بندی‌ مراحل مختلف به مراكز استان‌ها در ارديبهشت‌ماه صورت گرفت و پس از آن تبليغات و ثبت نام برای حضور در مسابقات در ماه‌های خرداد و تيرماه آغاز شد.


دبير اجرايی جشنواره‌های فرهنگی، آموزشی قرآن و عترت سازمان بهزيستی گفت: مسابقات بخش شفاهی در مرحله استانی(به جز بخش مهدهای كودك و مراكز شبه خانواده) در مرداد و شهريورماه برگزار شد و همزمان با برگزاری اين مسابقات در شهريور، مهلت ارسال آثار بخش مكتوب نيز به پايان رسيد.


سيف‌اللهی افزود: زمان برگزاری مرحله كشوری بخش شفاهی(به جز مهدهای كودك و مراكز شبه خانواده) در آبان‌ماه خواهد بود، اما زمان دقيق برگزاری آن هنوز مشخص نشده است و به محض مشخص شدن اين زمان اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت خواهد گرفت.


وی به ارائه آماری از اين جشنوراه در مرحله استانی پرداخت و اظهار كرد: در مراحل ماقبل نهايی و تاكنون بيش از 51 هزار و 363 شركت كننده حضور داشته‌اند كه در اين بين بيشترين شركنند‌ه‌ها مربوط به سه استان يزد، مركزی و ايلام به ترتيب با 17915، 6074 و 2756 نفر بوده است و استان‌های سمنان با 273 نفر، البرز با 291 نفر و قزوين با 391 نفر شركت كننده دارای كمترين تعداد متسابق بوده‌اند.


دبير اجرايی جشنواره‌های فرهنگی، آموزشی قرآن و عترت سازمان بهزيستی خاطرنشان كرد: در اين بين نيز آذربايجان شرقی 2692 نفر شركت كننده، آذربايجان‌غربی 450 نفر، اردبيل 638 نفر، اصفهان 1437 نفر، البرز 291 نفر، ايلام 2756 نفر، بوشهر 853 نفر، تهران 2152 نفر، چهارمحال و بختياری 1520 نفر، خراسان شمالی 568 نفر، خراسان رضوی با 2000 نفر، زنجان 862 نفر، سمنان 273 نفر، فارس 1530 نفر، قزوين 391 نفر، كرمان 770 نفر، كرمانشاه 462 نفر، كهكلويه و بويراحمد 858 نفر، گلستان 631 نفر، گيلان 2113 نفر، لرستان 1181 نفر، مازندران 1214 نفر، مركزی 6074 نفر، هرمزگان 810 نفر، همدان 808 نفر و يزد 17915 نفر حضور داشته‌اند.


سيف‌اللهی در ادامه تأكيد كرد: در اين آمار استا‌ن‌های خراسان جنوبی، خوزستان، سيستان و بلوچستان، قم و كردستان حضور نداشته‌اند و مطمئناً با احتساب اين استان‌ها رقم شركت كنندگان در جشنواره قرآن سازمان بهزيستی بسيار بيشتر از رقم فعلی خواهد بود.


وی گفت: بخش ديگری از جشنواره فرهنگی، آموزشی قرآن و عترت سازمان بهزيستی مربوط به بخش مهدهای كودك و مراكز شبه خانواده است كه مسابقات آن با تأخير نسبت به ساير بخش‌ها برگزار می‌شود.


دبير اجرايی جشنواره‌های فرهنگی، آموزشی قرآن و عترت سازمان بهزيستی افزود: ثبت نام برای بخش شفاهی اين مسابقات از آبان‌ماه آغاز شده است و مسابقات مرحله مقدماتی در مراكز شبه خانواده و مرحله استانی در مهدهای كودك نيز در آذرماه برگزار خواهد شد.


سيف‌اللهی در ادامه تصريح كرد: مرحله نيمه‌نهايی مسابقات قرآن شبه خانواده‌ها و بخش شفاهی مرحله كشوری مهدهای كودك در دی‌ماه برگزار خواهد شد، همچنين آخرين مهلت ارسال آثار مكتوب و هنری در اين دو بخش دی‌ماه اعلام شده است.


وی در پايان از برگزاری مراسم اختتاميه جشنواره فرهنگی، آموزشی قرآن و عترت سازمان بهزيستی كشور در بهمن‌ماه خبر داد و اظهار كرد: اين مراسم با حضور برگزيدگان رشته‌های مختلف مرحله ماقبل نهايی در بهمن‌ماه برگزار می‌شود و در اين مراسم از برگزيدگان به اهدای لوح يادبود و جوايزی تجليل خواهد شد.


: iqna

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید