ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

اجرای ۶۴۹ برنامه قرآنی در حج امسال/ کیفیت تلاوت‌ها با ارزیابی قاریان اعزامی افزایش می‌یابد

کاروان قرآنی جمهوری اسلامی ایران موسوم به کاروان نور امسال با 20 قاری، حافظ و گروه تواشیح به مناسک حج اعزام و در این ایام به اجرای برنامه‌های قرآنی پرداخت.


این کاروان سال گذشته 25 عضو و دو سال قبل 32 عضو داشت که به دلیل کاهش سهمیه جمهوری اسلامی ایران، تعداد اعضای کاروان نور هم با کاهش نفرات روبرو شد.


کاروان امسال متشکل از 14 قاری، یک حافظ و پنج نفر عضو گروه تواشیح است که سرپرستی کاروان را بهزاد احمدی برعهده داشت.


به منظور اطلاع بیشتر از برنامه‌های کاروان در ایام حج امسال دقایقی را با «بهزاد احمدی» سرپرست این کاروان به گفت‌وگو نشستیم.


* با توجه به اینکه این سفر اولین سفر شما به سرزمین وحی بود کمی از حال و هوای حج بگویید.


فضای حج فضایی بی‌نظیر است و با همه ایام و فضاهایی که در طول عمر تجربه کرده‌ایم کاملاً متفاوت است. آرزوی همه مردم این است که به سفر حج مشرف شوند و کسانی که در این ایام توفیق تشرف پیدا نکرده‌اند دلشان آنجاست. 


باید از ظرفیت حج برای تبلیغ شیعه استفاده کرد


کنگره عظیم حج ظرفیت بسیار بزرگی است که می‌توان از آن استفاده کرد، زیرا مسلمانان سایر نقاط جهان در این ایام گرد هم جمع می‌شوند و می‌توان از این فرصت برای تبلیغ شیعه و جمهوری اسلامی استفاده کرد.


کشور ما تنها کشوری است که کاروان قرآنی به حج اعزام می‌کند، البته قاریان سایر کشورها هم به صورت انفرادی به این سفر می‌آیند، مثلاً آقای میثم التمار قاری اهل کشور عراق در سفر حج حضور داشت و به محض اینکه از حضور ما مطلع شده بود، در محافل ما شرکت می‌کرد، یکی از پیشنهادهای ما به نماینده ولی فقیه، برگزاری همایش بین‌المللی با عنوان همایش قاریان جهان اسلام بود تا بتوان همه قاریانی که از سراسر جهان در مناسک حج حضور دارند را در گرد هم جمع کرد.


* از برنامه‌های کاروان قرآنی حج امسال بگویید.


برنامه‌های قرآنی کاروان در دو فاز مکه و مدینه برگزار شد. فاز اول در مدینه برگزار شد که یکی از برنامه‌های جالب آن حضور قاریان در مسجد شیعیان مدینه بود.


اجرای تلاوت و اذان در مسجد شیعیان مدینه


قاریان ایرانی هر روز هنگام اذان ظهر و مغرب در مسجد شیعیان مدینه حضور پیدا می‌کردند و تلاوت پیش از اذان، تلاوت ترتیل و اجرای اذان از جمله برنامه‌های کاروان در این مسجد بود.


هاشم سلطانی‌نژاد تنها حافظ اعزامی به حج هر روز با حضور در این مسجد یک جزء از قرآن کریم را به صورت ترتیل تلاوت می‌کرد. برگزاری جشن میلاد امام رضا(ع) از دیگر برنامه‌هایی بود که در این مسجد برگزار شد، همچنین سه محفل قرآنی با حضور قاریان و گروه مدیحه‌سرایی شمیم بهشت مازندران هم در این مسجد برگزار شد.


برگزاری دو محفل تخصصی قرآن در مکه و مدینه


برگزاری یک محفل تخصصی در محل بعثه مقام معظم رهبری از دیگر برنامه‌های کاروان بود که بنا به خواست رهبری مبنی بر اینکه جلساتی برگزار کنید که مردم در آن نوای قرآن گوش دهند برگزار شد، البته یک محفل مانند این محفل در مکه مکرمه برگزار شد.


 برگزاری تنها یک محفل تخصصی کم نیست؟


این موضوعی است که من در گزارش نهایی برنامه‌های کاروان به آن اشاره کردم، حتی یکی از پیشنهادات من این بود که این‌گونه محافل هرچه‌بیشتر و با‌شکوه‌تر و با حضور قاریان جهان برگزار شود.


حضور در همایش‌های مختلف و تلاوت قرآن کریم و اجرای تواشیح از دیگر برنامه‌های کاروان قرآنی نور در مدینه بود که در مجموع 23 همایش در مدینه برگزار شد، همچنین امسال برای اولین بار رئیس سازمان حج و زیارت با کاروان قرآنی دیدار داشتند و فعالیت‌های ما را رصد کردند.


برگزاری محافل انس و معرفت برای حجاج ایرانی


محافل انس و معرفت یکی دیگر از برنامه کاروان قرآنی نور بود که در سه نوبت صبح، ظهر و عصر در هتل‌هایی که زائران ایرانی در آنجا اقامت داشتند برگزار می‌شد و طی آن قاری قرآن، گروه تواشیح، سخنان و ذاکر اهل بیت(ع) برای حجاج برنامه‌های متنوعی اجرا می‌کردند.


اجرای تلاوت پیش از برگزاری مراسم دعای کمیل و دعای ندبه از جمله برنامه‌های کاروان نور بود که طی آن 5 دعای کمیل و 5 دعای ندبه برگزار شد، همچنین یکی دیگر از برنامه‌های کاروان، حضور در جمع زائران سایر کشورها بود که به دعوت از کاروان‌های کشورهایی مانند پاکستان، بحرین، عراق و شیعیان مدینه انجام شد و قاریان ما در آنجا به تلاوت قرآن پرداختند.


برگزاری محفل انس با قرآن در مسجد‌النبی یکی از برنامه‌های خوب کاروان بود که مورد استقبال بالای حجاج ایرانی و غیرایرانی قرار گرفت. نکته جالب اینجاست که حجاج سایر کشورها اغلب گمان می‌کردند که ما مصری هستیم و هنگامی که موتوجه ایرانی بودن ما می‌شدند بسیار تعجب می‌کردند، البته این محفل تنها سه بار در مسجد النبی برگزار شد، زیرا مأموران سعودی مانع از برگزاری اینگونه محافل می‌شدند.


اجرای 329 برنامه قرآنی در مدینه منوره


* در مجموع چند برنامه در مدینه اجرا شد.


در ایام حضور اعضای کاروان در مدینه 161 تلاوت تحقیق، 21 محفل تلاوت ترتیل، 23 اجرای اذان، 64 برنامه تواشیح و 48 مصاحبه و گفت‌وگو انجام شد که در مجموع بیش از 320 برنامه در مدینه اجرا شد.


* یکی از برنامه‌های کاروان اجرای تواشیح اسماءالحسنی بود که فیلم آن هم در خبرگزاری فارس منتشر شد. کمی از آن توضیح دهید.


اجرای تواشیح اسماءالحسنی توسط کل اعضای کاروان یکی از برنامه‌های جالب بود که برای اولین‌بار در طول تاریخ اعزام کاروان قرآنی در منا اجرا شد، البته این برنامه فقط اجرای تواشیح نبود بلکه یک محفل قرآنی بود که در این سرزمین برگزار شد.


 * از برنامه‌های مکه بگویید.


فاز دوم برنامه‌های ما در مکه مکرمه اجرا شد که طی آن هفت شب در مسجد‌الحرام برنامه اجرا شد، البته هر سال این برنامه در طبقه دوم خانه خدا و روبه‌روی ناودان طلا برگزار می‌شد، اما امسال به دلیل اجرای طرح گسترش حرم سه شب اول نتوانستیم روبه‌روی ناودان طلا برنامه اجرا کنیم، اما از شب چهارم در همان فضا جلسات را برگزار کردیم.


همانگونه که در اعلام برنامه‌های مدینه گفتم یک محفل تخصصی انس با قرآن مانند مدینه در مکه هم اجرا شد، همچنین تلاوت در 28 همایش از دیگر برنامه‌های ما بود که قاریان قرآن با حضور در این برنامه‌ها به تلاوت قرآن کریم پرداختند.


برگزاری جلسات جزءخوانی همانند مدینه در شهر مکه مکرمه هم ادامه داشت و هاشم سلطانی‌نژاد حافظ کل قرآن کریم با حضور در بعثه مقام معظم رهبری از ساعت 11 تا 12 به تلاوت ترتیل یک جزء از قرآن کریم می‌پرداخت، البته دو نفر از قاریان هم در کنار آقای سلطانی‌نژاد در این محفل حاضر بودند.


دیدار با نماینده ولی فقیه و ارائه پیشنهادات به وی


* در این ایام با نماینده ولی فقیه هم دیدار داشتید؟


بله، دو دیدار یکی در مدینه و دیگری در مکه با نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی داشتیم که در دیدار دوم گزارشی از برنامه‌های کاروان به همراه پیشنهاداتی خدمت وی ارائه شد.


ضرورت اعزام خبرنگار قرآنی برای پوشش اخبار کاروان


*چه پیشنهادهایی به وی دادید؟


یکی از پیشنهادها برگزاری همایشی با حضور قاریان جهان اسلام بود، همچنین حضور روحانی و خبرنگار قرآنی در کنار کاروان قرآنی نور دیگر پیشنهاد ما بود، زیرا کاروان قرآنی مانند سایر کاروان‌ها است و اعضا برای انجام اعمال به یک راهنما نیاز دارند، همچنین ضروری است یک خبرنگار قرآنی برای انعکاس برنامه‌های کاروان اعزام شود. 


36 محفل انس و معرفت در مکه برگزار شد که درباره آن در شرح برنامه‌های مدینه توضیح دادم، همچنین تلاوت در 6 محفل دعای کمیل و دعای ندبه یکی دیگر از برنامه‌های کاروان در مکه است. حضور قاریان در بین کاروان‌های سایر کشورها هم از دیگر برنامه‌های ما بود که قاریان ایرانی به دعوت از آنها در جمع حجاج سایر کشورها تلاوت کردند.


از دیگر برنامه‌های ما نشست با مدیر سیمای قرآن بود که در این جلسه قاریان و اعضای کاروان نقطه نظرات خود را درباره برنامه‌های این شبکه بیان کردند.ژ


اجرای 325 برنامه قرآنی در مکه و 649 برنامه در کل مناسک حج


* در مجموع چند برنامه در مکه اجرا شد؟


در مکه 325 برنامه شامل 142 برنامه تلاوت تحقیق، 57 تلاوت ترتیل، 37 اذان، 66 برنامه تواشیح اجرا شد، همچنین در مجموع 649 برنامه در کل ایام مناسک حج اجرا شد.


* یکی از مشکلاتی که هر سال سبب مشکل برای قاریان قرآن می‌شود، بیماری‌های ویروسی است. امسال این مشکل در برنامه‌ها خلل ایجاد نکرد؟


بله، امسال هم یکی از مشکلات کاروان نور همین موضوع بیماری‌ها بود که تقریباً همه اعضاء بیمار شدند، البته تلاش می‌کردیم با مراجعه به پزشک، تغذیه و استراحت تا حدودی آمادگی خود را حفظ کنیم.


ضرورت ارزیابی قاریان اعزامی در ایام حج برای بالابردن کیفیت تلاوت‌ها


* آیا در ایام حج تلاوت اعضای کاروان را ارزیابی کردید؟


یکی از پیشنهادهایی که من برای بهتر شدن برنامه‌های کاروان نور بیان کردم، تشکیل یک کمیته فنی، برای ارزیابی تلاوت اعضا و استخراج نقاط ضعف و قوت است، البته امسال ما این کار را با حضور برخی از قاریان برجسته مانند حمیدرضا احمدی‌وفا، محمدرضا پورزرگری انجام دادیم که طی آن جلساتی با عنوان جلسات ارتقای سطح کیفی تلاوت‌ها برگزار شد و اساتید اشکالات قاریان را بازگو می‌کردند.


* شما هم مدیر کاروان بودید، هم اجرای برنامه‌ها را برعهده داشتید و قاری قرآن هم هستید، این تعدد کارها فشار را بر شما سنگین نمی‌کرد؟


من پیش اجرا و سرپرستی کاروان، قاری قرآن هستم، اما در برنامه حج امسال به دلیل کمبود تعداد اعضا مجبور به انجام کارهای دیگر هم بودم. از این رو فشار کار قدری بر روی من سنگین بود، اما این موضوع برای من افتخار است و خدا را شاکر هستم که این سعادت را نصیب من کرد.


* در پایان حرف دیگری دارید؟


لازم می‌دانم از مسئولان حج مانند آقایان قاضی‌عسگر، قنبری و حیدری‌فر مسئول مراسمات تشکر کنم، زیرا امسال برای اولین بار یک پایگاه و دفتر برای کاروان قرآنی درنظر گرفتند و شأن قاریان قرآن را حفظ کردند، همچنین از مسئولان کمیته اعزام و سازمان اوقاف که هماهنگی‌های اعزام را انجام دادند سپاسگزارم.


: farsnews

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید