ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

خطبه حضرت زینب سلام الله علیها در مجلس یزید

فهرست مطالب

راست گفت خدای متعال آن هنگام که فرمود: «ثُمَّ کانَ عاقِبَهَ الَّذینَ أَساءُوا السُوأَی أَن کذّبُوا بِایاتِ اللهِ وَ کانوا بِها یَستَهزِئون».


ای یزید! آیا پنداشته ای که چون بر ما سخت گرفتی و فضای آسمان و زمین را بر ما تنگ کردی و با ما همانند اسیران رفتار کردی؛ ما نزد خداوند زبون و خواریم و تو در پیشگاه خدا گرامی و عزیز هستی. درنگ کن! مگر فراموش کرده ای گفته خداوند بزرگ را که فرمود: «وَ لا­یَحسَبَنَّ الَّذینَ کَفَرُوا اِنَّما نُملی لَهُم خیرٌ لأنفسِهِم انما نُملی لَهُم لِیَزدادُو إثماً وَ لَهُم عَذابٌ مُهِینٌ.» کافران می پندارند این مهلتی که به آنها داده ایم برای آنان خوب است ما آنها را مهلت می دهیم تا بار گناه خود را سنگینتر کنند آنگاه به عذابی می رسند که مایه خواری و رسوایی است


ای پسر آزاد شدگان! این عدالت است که زنان و دختران و کنیزکان توپس پرده عزت نشینند و تو دختران پیغمبر را اسیر کنی؟! پرده حرمت آنان را بدری؟ صدای آنان را در گلو خفه کنی و مردان بیگانه آنان را بر پشت شتران از این شهر به آن شهر بگردانند؟


تو با ریختن خون فرزندان پیغمبر و خانواده عبدالمطلب که ستارگان زمین بودند، دشمنی دو خاندان را تجدید کردی. شادی مکن! چه بزودی در پیشگاه خدا حاضر خواهی شد، آن وقت است که آرزو می کنی کاش کور ولال بودی و این روز را نمی دیدی. کاش نمی گفتی پدرانم اگر در این مجلس حاضر بودند از خوشی در پوست نمی گنجیدند.


خدایا خودت حق ما را بگیر و انتقام ما را از آنکه بر ما ستم کرد، بستان! به خدا پوست خود را دریدی و گوشت خود را کندی.


پس به خدای سوگند! تو کاری جز آماده ساختن جنازه ات برای آتش انجام نداده ای. در روز جزا، تورا پیشگاه رسول الله می برند تا جزای خونهایی که از فرزندان پیامبر جاری کردی و حرمت آنان را پاس نداشتی، ببینی. تو را همین بسنده که خداوند داور و محمد صلی الله علیه و آله داد خواه است و جبرئیل پشتیبان اوست و آنان که تو را ترغیب کردند و تو را توان دادند تا دستهایت را  به خون مسلمانان آغشته سازی، به کیفر خواهند رسید و ستمگران را بد جایگاهی است.


یزید! اگر چه سختیها و مصیبتها مرا واداشت تا با تو سخن گویم، اما من تو را ناچیز می دانم. حیله هایت را به کار بند و تلاشهایت را انجام ده که به خدا سوگند! خاطره  ما را  نتوانی از خاطرها  پاک کنی و نمی توانی ندای آسمانی ما را خاموش سازی. این پستیها هیچ گاه از تو دور نمی شود. ای یزید! جز چند صباحی بیشتر نخواهی بود و دستگاه تو نیز به نیستی مبدّل خواهد شد. روزی که منادی ندا در دهد: نفرین خداوند بر ستم پیشگان باد!


کتاب: زنی به نام زینب

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید