ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

قطره ای از دریای نهج البلاغه

بنا بر نظریه شارحان نهج‏البلاغه این خطبه در روز عید فطر از طرف امیرالمومنین(ع) ایراد گردیده و بعضی از آنها برآنند که چون این خطبه در روز عید فطر ایراد شده، طولانی بوده اما مرحوم سیدرضی که خطبه‏های حضرت امیرالمومنین(ع) را جمع‏آوری کرده نتوانسته است تمام قسمتهای این خطبه را به دست بیاورد و در مقدمه این کتاب گفتیم که مرحوم سیدرضی مردی امین بود و خطبه را به همان شکل که در کتابها نوشته بودند اقتباس و ثبت می‏کرد بدون هیچ نوع مداخله از لحاظ تدوین خطبه‏ها.


 


«خدایی را حمد می‏کنم که هیچ موجودی از مرحمت او ناامید نمی‏باشد و هیچ آفریده‏ای از نعمت او بی‏بهره نمی‏ماند و هیچ یک از آفریدگان از غفران و بخشایش او، بی‏نصیب نمی‏شوند.


او چنان خدایی است که هر کس بندگی او را بکند هرگز از بندگی پشیمان نمی‏گردد و درصدد بر نمی‏آید که از عبودیت استنکاف کند.


خدایی که آن قدر دارای رحمت است که هرگز روزی نمی‏آید که آن رحمت قطع شود و خوان کرم و احسانش آن قدر گسترده و غنی است که هرگز نعمتهای او که نصیب آفریدگان می‏شود کاهش نمی‏یابد.


و اما دنیا سرایی است که سرنوشت نهایی آن در فنا یافتن است و اهل دنیا چه بخواهند چه نخواهند باید از آن رحیل کنند و بروند.


دنیا ظاهری دارای آب و رنگ و فریبنده دارد و در ذائقه شیرین می‏نماید و همین که می‏بیند که طالب او هستند با شتاب به سوی آن که خواهان وی می‏باشد، می‏رود که محبت خود را در قلب او جا بدهد.


شما از این دنیا که دارای این خصوصیات است، با بهترین توشه‏ای که می‏توانید به دست بیاورید کوچ کنید و آگاه باشید که در این دنیا، درصدد برنیایید بیش از آنچه مورد احتیاج شما است به دست بیاورید و از دنیا فقط آنچه بخواهید که شما را به درستی به سوی سرمنزل مقصود راهنمایی می‏نماید.»

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید