ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

محور‌های دهمین نشست تخصصی شورای عالی قرآن اعلام شد

فهرست مطالب

بنا به نقل حوزه ارتباطات شورای عالی قرآن، مقدمات برگزاری نشست علمی تخصصی سال 1393 شورای عالی قرآن با رویکردی تحلیلی، آموزشی فراهم شده است.


در این نشست که اردیبهشت‌ماه سال آینده با حضور اساتید، قاریان و حافظان ممتاز از سراسر کشور برگزار خواهد شد، برای دومین سال متوالی، موضوع «ویژگی‌های تلاوت استادانه»، با ارائه چند مقاله علمی تحلیلی توسط تعدادی از اساتید برجسته، همچنین با مشارکت حاضران، به بحث و تبادل نظر گذاشته خواهد شد.


اساتید، قراء، حفاظ و صاحب نظران می‌توانند مقالات خود را در این محور و موضوعاتی که ذیل آن مشخص شده است، حداکثر تا 30 فروردین‌ماه 1393 به شورای عالی قرآن ارسال نمایند تا مورد داوری و ارزیابی قرار گیرد، همچنین از صاحبان مقالات برگزیده تقدیر و تعدادی از این مقالات توسط صاحبان آثار شرح داده می‌شود.


* جزئیات محتوایی نشست


ویژگی‌های تلاوت استادانه مستند به آیات و روایات


معناشناسی تلاوت، قرائت و ترتیل قرآن، شاخص‌های تلاوت احسن در آیات و روایات، آداب ظاهری و باطنی تلاوت در آیات و روایات و جایگاه آن در تلاوت استادانه و بررسی تطبیقی مقایسه‌ای تلاوت احسن در صدر اسلام و عصر حاضر.


شاخص‌های هنری صوت و لحن در تلاوت استادانه


جایگاه شاخص‌های هنری در تلاوت استادانه با تأکید بر تلاوت‌های ماندگار قراء مصری، شاخص‌های هنری تلاوت استادانه در تلاوت ترتیل و بررسی تطبیقی مقایسه‌ای شاخص‌های هنری تلاوت در محافل و مسابقات.


شاخص‌های علمی در تلاوت استادانه


آشنایی با مفاهیم آیات و جایگاه آن در تلاوت استادانه، وقف و ابتداء و جایگاه آن در تلاوت استادانه، تجوید و جایگاه آن در تلاوت استادانه و اختلاف قرائات و جایگاه آن در تلاوت استادانه.


جایگاه فن تلاوت قرآن در نگاه رهبر معظم انقلاب


جایگاه فن تلاوت قرآن در نگاه رهبری، شاخص‌های تلاوت استادانه در نگاه رهبری، شاخص‌های اخلاقی و معنوی قاریان قرآن در نگاه رهبری و تأثیر حفظ قرآن در تلاوت استادانه با تأکید بر نگاه رهبری.


محور چهارم با زیر موضوعات آن، رأساً در دبیرخانه نشست مورد تحقیق و پژوهش قرار خواهد گرفت و نتایج آن در همایش ارائه خواهد شد، لذا مخاطبان محترم در این محور مبادرت به ارسال مقاله نکنند.


بنا بر این گزارش دهمین نشست علمی تخصصی شورای عالی قرآن اردیبهشت‌ماه 1393 در محل حسینیه الزهرا(س) واقع در مجتمع امام‌خمینی(ره) برگزار می‌شود.


این نشست سال گذشته با موضوعات «ویژگی‌های تلاوت استادانه» و «حفظ قرآن کریم» و دو سال قبل هم با موضوعات «خشوع در تلاوت» و «خاستگاه علم تجوید» برگزار شد.


: farsnews

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید