ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

مهارت های زندگی در عصر غیبت

س.صلاحی


اشاره


زندگی در عصر غیبت هم برای خودش ادب و رسمی دارد که اگر آن را نشناسی و اصول اولیه اش را ندانی یک وقت به خودت می آیی و می بینی زندگی ات هیچ و پوچ است نه به جایی وصلی و نه توشه ای برداشته ای.


پس، آماده شو تا ادب زیستن در دوران غیبت را بیاموزی، و مهارتهای زندگی در آن را تجربه کنی.


آماده شو تا راه آمدن امام را ماهرانه و آگاهانه گلباران کنی.


مهارت در شناخت دین


خدا رحمت کند حافظ را، قرنها پیش گفت:


جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه


چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند


اگر آن روز هفتاد و دو ملت بودند که افسانه می سرودند، امروز هفتاد و دو هزار ملت و مذهب و مکتب اند که هر یک ادعای حق بودن دارند و تو را به سوی خود می خوانند و تو متحیر می مانی که این همه حق از کجا آمده و نمی فهمی کدام یک راست می گویند و کدام دروغ، مگر آن که تلاش کنی تا به میزانی دست یابی که حجت تو باشد و تو را به تلقی صحیحی از دین برساند تا خطوط اصلی و فرعی را بشناسی، خط و ربطها را تشخیص دهی، تفاوت بدعت و سنت را درک نمایی، مراقب تحریفها باشی، از کج فهمی بپرهیزی، اهل تفسیر به رای نباشی، در برداشتهای سنتی اسیر نشوی و قرائتهای نو فریبت ندهد.


باید آگاهی کسب کنی و آگاهانه حرکت کنی.


باید مجهز به تفکر و تعقل و تدبر شوی،


باید دامان دین شناسان آگاه را رها نکنی،


و باید تقوا پیشه کنی که هر که متقی باشد خداوند به او فرقان را عطا می کند.


مهارت در آراستگی به عدالت


کسی که در وجود خود و در دنیای کوچک درونش نتواند عدالت را به پا کند نمی تواند در دنیای بزرگ بیرونی اش شعار عدالت خواهی بدهد.


اگر توانستی قوا و نیروهای خود را در حد تعادل نگه داری، اگر میان شادی و غم، خنده و گریه، عشق و نفرت، محبت و کینه، دوستی و دشمنی حد وسط را شناختی، اگر زیاده روی و کم روی نکردی، اگر به موقع حرف زدی و به موقع خاموش ماندی، اگر هم اهل عبادت بودی و هم مرد کارزار، اگر زیبایی دنیا و عزت آخرت را یک جا خواستی، اگر توانستی علم و عرفان را با هم جمع کنی، اگر مرزها را شناختی، اگر نقش اجتماعی ات را در برابر پدر و مادر، همسر و فرزند، خویش و همسایه، دوست و رفیق، رئیس و ارباب رجوع، خوب ایفا کردی، اگر به خودت، به دیگران و به خدا ظلم نکردی، اگر حق را پایمال نکردی و حق خودت، حق دیگران و حق خدا را ادا کردی، آن وقت تو به عدالت رسیده ای و کسی که به عدالت آراسته شود و ماهرانه عدالت ورزد، راه را برای جهانی شدن عدل و ظهور منجی عالم هموار کرده است.


مهارت در دشمن شناسی


ساده انگاری است که فکر کنی اگر آهسته بروی و آهسته بیایی کسی به تو کاری ندارد. دهها چشم یکسره تو را می پایند تا از یک لحظه غفلتت استفاده کنند و اگر بی خیال آنها شوی آنچنان تو را فریب می دهند که نفهمی چه بر سرت آمده است.


حواست باشد، در عصر غیبت، دشمنان داخلی و خارجی هزار جور کلک و حقه سوار می کنند تا سرمایه های مادی و معنوی تو را بگیرند و اگر در تدبیر از آنها کم بیاوری و یا در مقابلشان کوتاه بیایی، همه چیزت را باخته ای.


باید دشمن را شناخت و متوجه او بود و اگر لازم شد – که می شود – در برابر توطئه هایش ایستاد و مقاومت کرد.


دشمن، گاهی جسورانه پیش می آید، گاهی با احتیاط، گاهی رودررو می ایستد، گاهی پشت سر، گاهی لباس سیاست تن می کند، گاه فرهنگ و ادب و هنر. گاهی با شمشیر می جنگد، گاهی با قلم. دشمن فیلم می سازد، کتاب می نویسد، دلسوزی می کند، همدردی می نماید و تا دلت بخواهد ادعا دارد برای همه چیز. دشمن گاهی در دل و درون تو خانه می کند و می شود نفس اماره، گاهی از تو فرسنگها فاصله دارد و می شود شیطان بزرگ. به هر حال باید او را شناخت و با همه توان با او مبارزه کرد.


مهارت در صبر و پایداری


یا به درستی راهی که انتخاب کرده ای یقین داری یا نداری؟ اگر یقین داری، تردید و دودلی چرا؟ چرا شک می کنی در رفتن؟ و چرا سرزنشهای دیگران تو را سست می کند؟ همیشه عده ای هستند که از تو ایراد می گیرند، انتقاد می کنند، سرزنشت می کنند ولی قرار نیست ایرادها و انتقادها و سرزنشها، تو را از مسیر حقی که می روی باز دارد که اگر اینطور باشد تو هرگز به مقصدی که خودت انتخاب کرده ای، به هدفی که برای رسیدن به آن می خواهی تلاش کنی، نمی توانی برسی. به خودت اعتماد کن و از آنچه که به تو می گویند هراسی نداشته باش. نمی گویم بی توجه باش لابلای این انتقادها و سرزنشها گاهی حرفهای حسابی هم می شود پیدا کرد، حتی خداوند هم می فرماید: «همه حرفها را بشنوید و از بهترین آنها نمپیروی کنید». اما یادت باشد اگر امروز، در عصر غیبت، از سرزنش دیگران بترسی و با هر حرفی جهت حرکتت را عوض کنی، فردا، در عصر ظهور، حجتی برای ارائه به امام خود نداری، که او حاضر و ناظر بر عمل و نیت توست. پس صبور و پایدار بمان!


دلا در عاشقی ثابت قدم باش            که در این ره نباشد کار بی اجر


www.hawzah.net

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید