ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

مشوق برای شرکت بین‌المللی‌ها در طرح اعطای مدرک به قاریان قرآن

نشست خبری سومین دوره طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن کریم با حضور «سیدعلی سرابی» دبیر شورای ارزیابی و محمدتقی میرزاجانی مدیر برنامه‌ریزی و اجرایی طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن کریم، امروز 14 دی‌ماه 1392 در شورای عالی قرآن برگزار شد.


بنا بر این گزارش، در ابتدای نشست، میرزاجانی طی سخنانی با اشاره به اهداف طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن کریم گفت: این طرح با هدف ارتقای علمی و فرهنگی قاریان و مدرسان و تسهیل تعامل دستگاه‌ها با این افراد در برنامه‌های آموزشی و فرهنگی ارائه شده است.


تعیین درجه قاریان خواست رهبر معظم انقلاب است


در ادامه سرابی با اشاره به خواست مقام معظم رهبری برای تعیین حدود قاری کامل اظهار داشت: از اواسط دهه 70 و با توجه به مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه باید حدی برای قاری کامل معلوم شود تا مشخص شود قاری کامل چه کسی است، طرح‌های مختلفی به این منظور ارائه شد و در اواخر دهه 80 طرحی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به بحث گذاشته شد که هم‌زمان با تأسیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی، این طرح به تصویب رسید و اجرای آن برعهده شورای عالی قرآن گذاشته شد.


وی در خصوص برگزاری این طرح اظهار داشت: در این مصوبه پیش‌بینی شده که اساتید با حضور در شورای ارزیابی، مراحل اجرای طرح را برنامه‌ریزی و آن را مورد نظارت و تصویب قرار دهند، همچنین نمایندگانی از وزارتخانه‌های ارشاد، علوم و بهداشت، سازمان اوقاف و امورخیریه، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها، اتحادیه تشکل‌ها و مؤسسات قرآنی، شورای عالی قرآن و برخی نهادهای دیگر در این شورا حضور دارند.


سومین دوره طرح از 15 دی‌ماه 1392 آغاز می‌شود


سرابی از دریافت مدرک توسط 33 نفر در دو دوره گذشته طرح خبر داد و گفت: در سال‌های 90 و 91، دو دوره از طرح ارزیابی برگزار شده که طی آن 33 نفر در گرایش‌های مختلف موفق به اخذ گواهینامه طرح شده‌اند. همچنین بر اساس تقویم پیش‌بینی شده، سومین دوره طرح از 15 دی‌ماه 1392 آغاز می‌شود.


قائم مقام شورای عالی قرآن در خصوص مهلت ارسال آثار به دبیرخانه طرح اظهار داشت: نام‌نویسی داوطلبان از 15 دی‌ماه آغاز و افراد تا 15 بهمن‌ماه می‌توانند جهت ثبت‌نام و ارسال اثر اقدام کنند. همچنین ارزیابی اولیه تا پایان سال برگزار و آزمون‌های کتبی و عملی در سال آینده برگزار می‌شود.


وی با اشاره به نام‌نویسی حدود یک‌هزار و 500 نفر در دوره‌های اول و دوم طرح اظهار داشت: دوره‌های اول و دوم طرح ارزیابی در سال‌های 90 و 91 برگزار شد که طی آن حدود یک‌هزار و 500 نفر در این دو دوره شرکت کردند، البته با برگزاری مراحل مختلف، این نفرات کاهش پیدا کردند و نهایتاً در اختتامیه نمایشگاه قرآن 33 نفر موفق به کسب مدارک درجات 1 تا 4 طرح شدند.


امسال نیز به تعدادی از اساتید مدرک افتخاری اعطا می‌شود


سرابی با اشاره به اعطای مدرک به برخی از اساتید قرآن کریم اظهار داشت: سال گذشته 4 نفر از اساتید طراز اول قرآن کریم مدرک طرح را به صورت افتخاری دریافت کردند، البته اعطای مدرک بدون آزمون جزو مصوبات طرح است و برای افراد خاصی که توانایی آنها محرز باشد، بدون آزمون مدرک صادر می‌شود. همچنین امسال هم مانند سال گذشته به تعدادی از این افراد مدرک اعطا خواهد شد.


قائم مقام شورای عالی قرآن در خصوص قاریان توانمند و بین‌المللی اظهار داشت: برخی از افراد توانمند و عنوان‌دار می‌توانند طی مصوبه‌ای جدید، در آزمون‌هایی که در شأن آنهاست شرکت کنند، به این صورت که برخی از مفاد که توانایی آنها در آن محرز است، برای این افراد برگزار نمی‌شود.


وی با اشاره به اینکه پرونده شرکت‌کنندگان تا سه دوره فعال است، گفت: ممکن است فردی در طرح شرکت کند و برخی مفاد را قبول، برخی را هم رد شود، اما پرونده وی تاسه دوره فعال می‌ماند و در دوره‌های بعد، فقط در مفادی که نتوانسته به حد نصاب برسد، شرکت می‌کند.


دبیر اجرایی طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن کریم در خصوص مزایای طرح ارزیابی گفت: مدرک اعطایی این طرح از مدارک هنری وزارت ارشاد است و افرادی که بتوانند این مدرک را کسب کنند، از مزایایی که سایر هنرمندان از آن برخوردار هستند، استفاده می‌کنند؛ به عنوان مثال، یکی از این مزایا مدرک معادل طرح برای استفاده در نهادهای دولتی است و طی آن، افراد درجه یک مزایای مدرک دکترا، درجه دو کارشناسی ارشد، درجه سه کارشناسی و درجه چهار کاردانی را دریافت می‌کنند.


وی در خصوص سایر تسهیلات طرح ارزیابی اظهار داشت: مزایای دیگری که برای طرح در نظر گرفته شده شامل اعزام‌های خارجی به عنوان مبلغ و همچنین تدریس در مراکز آموزش عالی است، البته برخی از این مزایا قطعی نشده و از طریق دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی پیگیر آنها هستیم.


سرابی، برخورداری از امکانات بنیاد ملی نخبگان را از دیگر مزایای طرح عنوان کرد و گفت: یکی دیگر از مزایای این طرح، برخورداری از امکانات بنیاد ملی نخبگان است و افرادی که مدارک درجه یک و دو دریافت کنند با مراجعه به بنیاد از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند.


: farsnews

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید