ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

بارگزاری قرآن و متون دینی در سایت/چاپ ۵هزارجلد قرآن ویژه دانش آموزان

فهرست مطالب

محمد بابایی، مدیر اجرایی مرکز طبع و نشر قرآن کریم با اشاره به بارگذاری فایل‌های الکترونیکی تولیدات این مرکز گفت: فایل‌های الکترونیکی دستاوردهای مرکز طبع و نشر قرآن کریم در سه بخش بر روی سایت این مرکز با هدف دسترسی آسان محققان، پژوهشگران و عموم مردم از این مطالب بارگذاری شده است، این فایل‌های الکترونیکی به سه قسمت مصحف جمهوری اسلامی ایران به شیوه کم علامت، شیوه مصری، شیوه هندی، مصحف امیری، خط عثمان طاها، قرآن حکیم، قرآن ترجمه لغات مشکل و قسمت کتب دینی شامل مفاتیح‌الجنان، صحیفه سجادیه به شیوه کم‌علامت و قسمت سوم شامل دیگر کتب همچون کشف‌الایات، کشف الموضوعات، جدول کلمات و آیات قرآن بر اساس مصحف تقسیم‌بندی شده است.نشر الکترونیک و انتشار قرآن هایی با متون متقن
وی افزود: نشر الکترونیک کمک بسزایی در توسعه آثار مرکز طبع و نشر و اشاعه قرآن‌هایی با متنوع متقن و بدون غلط و دقیق در فضای مجازی ایجاد می‌کند.
همچنین فایل های مذکور بر اساس آخرین تحقیقات محققان مرکز طبع و نشر قرآن کریم و با بهره گیری از قلم رایانه ای ساخته شده و توسط کارشناسان و هنرمندان این مرکز تنظیم گردیده است.
گفتنی است این فایل ها به دفعات توسط مصحّحان مرکز بازبینی شده و می تواند الگوی مناسبی جهت کتابت قرآن و سایر متون دینی قرار گیرد.آرشیو کامل این فایل ها در پایگاه
moshaf.org بارگزاری شده و هم اکنون قابل دسترسی است.چاپ قرآن دانش آموز با هدف ترویج حفظ موضوعی قرآن
مدیر اجرایی مرکز طبع و نشر قرآن کریم گفت: با اشاره به چاپ قرآن‌هایی ویژه دانش‌آموزان با هدف ترویج حفظ موضوعی قرآن تصریح کرد: در روزهای پایانی سال 92 قرآن دانش‌آموز با هدف ترویج حفظ موضوعی قرآن در بین دانش‌آموزان به میزان 5 هزار جلد به چاپ رسید که پس از دریافت بازخوردها و رفع نواقص این قرآن در میزان گسترده‌تر به چاپ می رسد.
این مصحف که حاصل تلاش سه ساله محققان و کارشناسان مرکز می باشد، حاوی ترجمه جدیدی از قرآن کریم است که توسط گروهی از محققان مرکز صورت گرفته است. ضمناً در هر صفحه قرآن، یکی از موضوعات آن صفحه – که متناسب با سؤالات و نیازهای دانش آموزان می باشد – با قلمی شیوا و ادبیاتی مناسب دانش آموزان شرح شده است.


به منظور سهولت دستیابی به شرح موضوعات مختلف، فهرست موضوعات در پایان مصحف درج شده است. این مصحف در قطع وزیری، با ترجمه زیر نویس در 1260 صفحه و در شمارگان 5000 جلد در چاپخانه بزرگ قرآن کریم به طبع رسیده و به زودی روانه بازار نشر می شود.چاپ قرآنی ویژه دانشجویان درآینده نزدیک
وی با اشاره به ویژگی‌های قرآن دانش‌آموز عنوان کرد: این قرآن دارای همان خطی است که در مدارس کشورمان تدریس می شود و از شیوه کم‌علامت اقتباس شده و ترجمه زیر آیات قرآن توسط محققان مرکز به صورت روان به چاپ رسیده است. گفتنی است در هر صفحه یک موضوع خاص که مبتلابه دانش‌آموزان است با تحقیقات انجام‌شده از معلمان و دانش‌آموزان در سطح وسیعی به چاپ رسیده و در حد یک صفحه در مورد آن موضوع شرح داده شده که ادبیات این ترجمه مقتضی سن دانش‌آموزان است. همچنین المان‌های هنری که برای چاپ این قرآن در نظر گرفته شده ویژه سلایق دانش‌آموزان بوده، گفتنی است مرکز طبع و نشر در آینده قرآنی ویژه دانشجویان چاپ می کند.


مدیر اجرایی مرکز طبع و نشر قرآن کریم با بیان این مطلب که قرآن‌هایی ویژه حفظ آسان آیات قرآن کریم به چاپ رسیده، تصریح کرد: طی سال‌های گذشته قرآن‌هایی ویژه حافظان قرآن به چاپ رسیده که از ویژگی‌های آن ساده‌بودن خط و حذف زواید است زیرا کمک بسیاری به حفظ تصویری آیات و نقش بستن آن در ذهن حفاظ دارد. این قرآن‌ها حتی اگر با ترجمه نیز به چاپ رسیده باشد جای راست یا چپ صفحات آیات تغییر نمی‌کند. همچنین ترجمه مناسب باعث شده کمک بسیاری در نقش بستن آیات در ذهن حفاظ داشته باشد، از این رو قرآن دانش‌آموز نیز توجه بیش از پیشی به حفظ موضوعی آیات الهی دارد و هر موضوع را به زبان ساده توضیح می‌دهد.


: shabestan.ir

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید