ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

توسعه دایره مخاطبان نمایشگاه قرآن با فکرها و ایده‌های جدید

فهرست مطالب

محمدمهدی بحر‌العلوم، معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن‌الکریم، با اشاره به نمایشگاه بین‌المللی قرآن که هر سال همزمان با ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود، گفت: به طور کلی هر فعالیتی در حوزه قرآن که کارشناسی‌شده باشد و مورد استقبال مردم باشد، خوب است و اصل نمایشگاه قرآن هم خوب است.


نمایشگاه قرآن کم یا زیاد مورد استقبال بوده است
معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن افزود: نمایشگاه قرآن نیز از جمله فعالیت‌هایی است که طی سال‌های گذشته کم یا زیاد مورد استقبال مردم بوده است، بخش‌های مختلفی هم طی سال‌های گذشته به این نمایشگاه اضافه شده است؛ اما تا جایی که در جریان بوده‌ایم نمایشگاه قرآن ضمن همه نقاط مثبتی که در جذب مخاطب داشته است، به نظر می‌رسد برای جذب مخاطبان جدید باید فکرهای جدید داشته باشد.


دایره مخاطبان نمایشگاه قرآن بسته است
وی با بیان اینکه دایره مخاطبان نمایشگاه قرآن بسته است و تعداد مشخصی از افراد جامعه همواره از این نمایشگاه بازدید می‌کنند، گفت: این ضعف در همه نهادهای فرهنگی و برنامه‌های قرآنی دیده می‌شود و بسیاری از برنامه‌های فرهنگی و قرآنی در کشور با دایره بسته‌ای از مخاطبان روبه‌رو هستند. مخاطبان نمایشگاه قرآن، مخاطبان مسابقات قرآن و مخاطبان محافل قرآنی هم هستند، البته درصد کمی از افراد جامعه را تشکیل می‌دهند.


درصد قابل توجهی از مردم را در نمایشگاه قرآن نداریم
بحرالعلوم با یادآوری اینکه ما درصد قابل توجهی از مردم را در فعالیت‌های قرآنی خود نداریم، گفت: نمایشگاه قرآن از جمله فعالیت‌هایی است که درصد کمی از مخاطبان را داشته و تاکنون نتوانسته درصد زیادی از مردم را به فعالیت‌های قرآنی جذب کند؛ البته باید فکرهای جدید برای این حوزه داشته باشیم و از عرصه‌های جدید وارد شویم که جای کار زیادی دارد.
وی ادامه داد: باید افرادی با ایده‌ها و نظرات جدید برای جذب گرو‌ه‌های جدید به کار گرفته شوند تا بتوانند آن دسته از مخاطبان را که هیچ گاه در نمایشگاه قرآن نداشته‌ایم را جذب کنند.
معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن عنوان کرد: یکی از کارکردهای نمایشگاه قرآن باید ایجاد انگیزه برای انجام فعالیت‌های قرآنی در میان بازدیدکنندگان باشد، رویکرد نمایشگاه قرآن باید به نحوی دنبال شود که وقتی یک نفر به نمایشگاه قرآن می‌آید و پس از بازدید چند ساعته از نمایشگاه خارج می‌شود، حداقل یک انگیزه برای انجام یکی از فعالیت‌های قرآنی در او ایجاد شود.


سالن خالی نشست‌های نمایشگاه قرآن آزاردهنده است
وی با اشاره به نشست‌های متعددی که در نمایشگاه بین‌المللی قرآن برگزار می‌شود، افزود: هر چند که طی سال‌های گذشته نشست‌های تخصصی بسیاری در نمایشگاه قرآن برگزار شده، اما سالن برگزاری نشست‌ها همواره خالی از مخاطب بوده است که این مسئله آزاردهنده است. گاهی اوقات نیز اگر کسی در نشست حضور داشته باشد، بی‌انگیزه است.


ایجاد انگیزه برای فعالیت‌های قرآنی از طریق برپایی نمایشگاه قرآن
بحرالعلوم ادامه داد: برای برگزاری نشست‌های تخصصی در نمایشگاه قرآن باید یک هماهنگی‌هایی با دانشگاه‌ها انجام شود تا این نشست‌ها با حضور مخاطبان خاص خود برگزار شود؛ همچنین باید موضوعاتی برای نشست‌های تخصصی انتخاب شود که مخاطبان خاص خود را داشته باشد و انگیزه‌های لازم برای حضور در نشست‌های تخصصی در میان مخاطبان ایجاد شود؛ همچنین نمایشگاه قرآن باید به نوعی مخاطب جدی پای کار داشته باشد.
وی در پایان به مدت زمان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی قرآن که طی سال‌های گذشته یک ماه بوده است، اشاره کرد و گفت: مدت یک ماه برای نمایشگاه قرآن، زمان زیادی بود که مشابه آن در هیچ یک از نمایشگاه‌ها وجود نداشته است. اینکه زمان برپایی نمایشگاه قرآن به 20 روز کاهش پیدا کرده اتفاق بسیار خوبی است، زیرا لزومی هم نداشت که یک ماه نمایشگاه قرآن داشته باشیم.


: iqna

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید