ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

جمع آوری قرآن های بدون مجوز از نمایشگاه کتاب

فهرست مطالب

احمد حاج‌شریف،معاون آموزش، پژوهش و نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان دارالقرآن کشور با اشاره به روند صدور مجوز چاپ قرآن در ماه‌های آغازین سال 93 و کاهش چشم گیر چاپ قرآن در کشور گفت: طبق آمار واصله در فروردین امسال 11 فقره مجوز چاپ قرآن به میزان 84 هزار جلد و تصحیح اجزای 694 قرآن توسط مصححین سازمان دارالقرآن انجام شده است که از سال 1391 نسبت به سال 90 با افت 50 درصدی چاپ قرآن مواجه بودیم که امسال همچون سه ماهه اول سال گذشته این روند تغییر نکرده است.


 


وی با اشاره به فروش‌ قرآن‌های بدون مجوز در نمایشگاه بین‌المللی کتاب و لزوم برخورد با متخلفان عنوان کرد: سازمان دارالقرآن الکریم وظیفه‌ای مبنی بر مقابله با گرانی فروش قرآن‌ها در نمایشگاه ندارد. متاسفانه در نمایشگاه کتاب امسال از این دست گران‌فروشی‌ها بسیار یافت می‌شود، به عنوان مثال یک قرآن 750 هزار تومانی در غرفه‌ای دیگر با کمی تزیینات ظاهری به مبلغ 2 میلیون و 500 هزار تومان فروخته می‌ شود و یا قرآن 30 هزار تومانی در غرفه‌ای دیگر به قیمت 60 هزار تومان در معرض فروش قرار گرفته است.


 


حاج‌شریف تصریح کرد: عدم تعادل قیمت در فروش قرآن‌ها در نامه رسمی به حجت‌الاسلام محمدرضا حشمتی، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اطلاع دادیم که خوشبختانه طی روزهای گذشته با قرآن‌های بدون مجوز برخورد و از نمایشگاه کتاب جمع‌آوری شد.


 


وی در پاسخ به این سوال که چرا تاکنون نهادی برای برخورد جدی با گرانفروشی قرآن‌ها در کشور وجود ندارد، عنوان کرد: نظارت بر قیمت قرآن‌های چاپ‌شده دستگاه و متولی خاص خود را می‌خواهد. با توجه به اینکه وجود کوچک‌ترین غلط در قرآن و انتشار آن در عرصه بین‌المللی می‌تواند برای نظام جمهوری اسلامی ایران گران تمام شود باید در این خصوص اقدام جدی صورت گیرد. متاسفانه قرآن‌هایی در نمایشگاه کتاب عرضه می‌شود که دارای اغلاط فاحشی هستند و باید از آنها جلوگیری شود.


 


حاج‌شریف با بیان این مطلب که باید قرآن با قیمت ارزان به دست مردم برسد، تصریح کرد: طی دیداری که مسئولان سازمان دارالقرآن‌الکریم با مقام معظم رهبری در سال 1370 داشتند رهبر انقلاب تأکید بر فروش قرآن‌های ارزان در میان مردم کردند، ایشان گفتند باید زمینه‌ای فراهم شود که قرآن 20 تومان یا 25 تومان بدست مردم برسد تا در میان بچه‌ها و فرزندان ما قرار گیرد.


 


وی خاطرنشان کرد: متاسفانه قرآن 604 صفحه‌ای که برای یک ناشر شش هزار تومان تمام می‌شود به قیمت 30 هزار تومان فروخته می‌شود که این روند درست نیست.


: shabestan

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید