ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

زیبنده دانشجو نیست که قرآن خواندن بلد نباشد

زیبنده دانشجو نیست که قرآن خواندن بلد نباشد

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی 28 بهمن ماه در مراسم تجلیل از حافظان قرآن جشنواره قرآنی ویژه دانشجویان دانشگاه حضرت معصومه(س)، بر جایگاه رفیع قرآن کریم تاکید کرد و اظهار داشت: در روایات داریم که جایی که قرآن کریم وجود دارد نباید پایین ترین سطح باشد.
وی با بیان اینکه قرآن کریم با آیه «خُذِ الْكِتَابَ بِقُوَّةٍ»(12 مریم) به ما دستور می دهد که این کتاب را جدی بگیریم، بیان کرد: متاسفانه ما قرآن را جدی نمی گیریم یعنی به این آیه عمل نکردیم.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور با تاکید بر اینکه قرآن در مورد روابط خانوادگی ما هم دستور دارد، گفت: تمام مشکلات ازدواج جامعه ما در آیه ۲۷ سوره قصص حل می شود:« قالَ إِنِّی أُریدُ أَنْ أُنْکِحَکَ إِحْدَی ابْنَتَیَّ هاتَیْنِ عَلی‏ أَنْ تَأْجُرَنی‏ ثَمانِیَ حِجَجٍ فَإِنْ أَتْمَمْتَ عَشْراً فَمِنْ عِنْدِکَ وَ ما أُریدُ أَنْ أَشُقَّ عَلَیْکَ سَتَجِدُنی‏ إِنْ شاءَ اللَّهُ مِنَ الصَّالِحینَ».
قرائتی با انتقاد از رویه ازدواج در جامعه گفت: اولین نیاز انسان اکسیژن است نیاز دیگر آب و غذاست و آخرین نیاز پوشانندگی است که در قرآن داریم که همسر پوشانندگی دارد از این رو بنده با ازدواج دانشجویی مخالفم و با ازدواج دبیرستانی موافقم. هیچگاه درس را مانع ازدواج ندانید زیاد هم سخت نگیرید تا یک زندگی خوب را آغاز کنید.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه قرآن باید محور ما در امور و اداره جامعه و زندگی باشد، بر بهره گیری توامان از قرآن و سیره اهل بیت(ع) تاکید کرد و گفت: اگر قرآن و اهل بیت را توامان داشتید به گمراهی نمی افتید بنابراین باید قرآن را جدی گرفت.
قرائتی با اشاره به آیه «وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا » اظهارکرد: اولین نکته این آیه این است که با دست خودت به والدینت نیکی کنی، دیگv آنکه پدر و مادر نیازمند پول شما نیستند بلکه عاطفه می خواهند. دیگر آنکه والدین اعم از اینکه مومن یا کافر باشد نیکی کن. احسان به پدر و مادر محصور به زمان حیات آنها نیست , احسان به والدین زمان ندارد.
وی ادامه داد: ساده ترین کلمات قرآن برای باسوادترین افراد، نکته علمی دارد همانگونه که در مورد آیه«و بالوالدین احسانا» مطرح کردم.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور با تاکید بر تغییر فکر و عقیده افراد جامعه بیان کرد: در قرآن کریم، ایمان، علم، تقوا، قدرت بدنی، امانتداری، هجرت  و جهاد ملاک و معیار عزل و نصب افراد است.
حجت الاسلام قرائتی تاکید کرد: در مورد ریزترین مسائل در قرآن کریم آیه داریم پس باید تلاش کنیم قرآنی شویم در این صورت جاذبه هم فراوان می شود.
وی گفت: سعی کنید ظرفیت خود را دریابید و خودتان را کشف کنید؛ اگر خداوند به زن حجاب را توصیه می کند این ارزش بالای وی را می رساند و زن نیز باید حجابش را رعایت کند تا به این ارزش ارج نهد.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور به دانشجویان توصیه کرد: هیچگاه خود را محدود نکنید و به خودتان قفل نزنید و کمبودهای خود را جبران کنید مثلاً اگر قرآن بلد نیستید باهم قران بخوانید و به هم در رفع کمبودها کمک کنید خیلی بد است لیسانس بگیرید قرآن بلد نباشید بخوانید.
قرائتی در پایان از دانشجویان خواست تا به درس خود اهمیت بدهند و خاطر نشان کرد: سعی کنید فوق دانشگاهی مطالعه کنید و خود را محدود به چند واحد درس نکنید و تلاش کنید دانش خود را کاربردی کنید و به ارزش خود نیز پی ببرید.

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید