ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

تقسیم‌بندی مسابقات قرآن به 3 رده/ تقویم مسابقات هفته آینده نهایی می‌شود

تقسیم‌بندی مسابقات قرآن به 3 رده/ تقویم مسابقات هفته آینده نهایی می‌شود

داود تک‌فلاح، مدیر کمیته طرح و برنامه ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) با بیان اینکه 90 درصد کار آماده‌سازی تقویم مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ایران انجام شده است، اظهار کرد: در جلسه‌ روز شنبه، هفتم اسفندماه 10 درصد باقیمانده کار نهایی می‌شود تا این تقویم برای ارائه به ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن ارائه شود.
وی افزود: جلسه بعدی ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن سه‌شنبه، 11 اسفندماه برگزار خواهد شد که در این جلسه تقویم نهایی مسابقات قرآن را طرح می‌کنیم تا اعضای ستاد نظرات خود را اعلام کنند؛ اگر نظر اعضای ستاد درباره تقویم موافق باشد این تقویم را در همان جلسه نهایی می‌کنیم و همچنین اگر نیاز به اصلاح داشته باشد که اصلاحات را انجام می‌دهیم.
تک‌فلاح ادامه داد: حدود 80 یا 90 درصد از تاریخ‌ها برای برگزاری مسابقات قرآن نهایی شده است و برای هر مسابقه نیز یک تاریخ اعلام کرده‌ایم اما مشکل اینجاست که در برخی حوزه‌ها، تاریخ دقیق مسابقه از سوی دستگاه مربوطه اعلام نشده است.
وی با بیان اینکه مسابقات قرآن کشور را سطح‌بندی کرده‌ایم، عنوان کرد: مسابقات در رده‌های اول تا سوم قرار گرفته‌اند. پنج مسابقه بزرگ قرآنی در کشور داریم که شرکت‌کنندگان در این مسابقات از 500 هزار نفر تا یک میلیون و 500 هزار نفر هستند و تکلیف این مسابقات مشخص شده و تاریخ آنها نیز نهایی شده است.
تک‌فلاح ادامه داد: رده دوم مسابقات قرآن کشور نیز شامل مسابقاتی است که مخاطبان آنها زیر 10 هزار نفر هستند؛ این مسابقات از سوی سازمان‌های قرآنی اجرا می‌شود اما تعداد مخاطبانشان کمتر از مسابقات اصلی است که تکلیف این مسابقات نیز مشخص شده است تا همپوشانی نداشته باشند.
وی در ادامه گفت: رده سوم مسابقات نیز مربوط به آزمون‌های ملی است که برای حافظان، قاریان و اساتید قرآن برگزار می‌شود؛ این آزمون‌ها توسط سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت ارشاد، سازمان اوقاف و شورای عالی قرآن برگزار می‌شود و در خصوص آزمون‌های این رده نیز در تقویم مسابقات قرآن تصمیم‌گیری شده و به گونه‌ای پیش‌بینی شده است که مشکل و همپوشانی نباشد.
مسئول کمیته طرح و برنامه ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن اضافه کرد: با توجه به اینکه هدف تقویم مسابقات قرآن، عدم همپوشانی و همزمانی مسابقات سراسری در سال آینده است در صورتی که چند دستگاه باقیمانده که البته تعداد مخاطبان آنها در مسابقات نیز زیاد نیست زمان نهایی خود را اعلام کنند کار تقویم به پایان می‌رسد.
وی درباره مسابقات قرآن رده اول که مخاطبان آنها بالای 500 هزار نفر است، گفت: مسابقات سراسری قرآن اوقاف، مسابقات سراسری قرآن بسیج، مسابقات قرآن دانشجویان و مسابقات قرآن دانش‌آموزی از جمله مسابقاتی هستند که مخاطبان آنها بالای 500 هزار نفر هستند و البته تکلیف این مسابقات مشخص شده و تاریخ نهایی این مسابقات در تقویم آمده است.

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید