ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

جی‌پی‌اس (GPS) با ای‌جی‌پی‌اس (A GPS) چه فرقی دارد؟

احتمال دارد در بررسی نوع موبایلتان به شما اعلام کنند که این دستگاه مجهز به A GPS است و شما از خودتان سوال </v:shapetype&g t;می‌کنید کارآیی آن چیست؟


GPS ها از سیگنال‌های ماهواره ای استفاده می‌کنند و این می‌تواند در بعضی شرایط، بسیار به سختی دریافت گردد در شهرهای بزرگ که در اطراف خیابان‌ها برج و ساختمان‌های بلند واقع شده است برای آماده شدن و نشان دادن موقعیت دقایقی طول می‌کشد چون GPS از جدول نجومی ماهواره‌ها بی‌خبرند و نمی‌توانند پیش‌بینی کنند اکنون کدام ماهواره‌ها وجود دارند و کجا هستند.

بنابراین گزارش
GPS برای کار حداقل باید در دسترس سه ماهواره قرار بگیرند که اگر این تعداد ماهواره کم بشود GPS قفل می‌کند در این صورت از BTS های موبایل کمک می‌گیرد و به بهره‌‌گیری از BTS توسط دستگاه GPS اصطلاحا A GPS گفته می‌شود.
 
سامانه موقعیت‌یاب جهانی از طریق دست کم سه ماهواره تعیین موقعیت می
‌کند در فضا
GPS که در مدارهای خود به دور زمین در چرخش هستند تعیین موقعیت می‌کند اگر GPS از  سه ماهواره اطلاعات بگیرد طول و عرض دقیق جغرافیایی به صورت دو بعدی بیان می‌کند ولی اگر از چهار ماهواره دریافت کند ارتفاع زمین‌شناسی را نیز بیان می‌کند ماهواره‌های GPS هر روز دوبار دور زمین می‌گردند و سیگنال‌های حاوی اطلاعت را به زمین می‌فرستد.
 
این گزارش حاکیست؛ منبع اطلاعات
GPS از امواج رادیویی از ماهواره‌های GPSاست در صورتی که منبع اطلاعات A GPS علاوه بر امواج رادیویی ارسالی از ماهواره GPS است و از سرورهای کمکی شبکه موبایل نیز کمک می‌گیرد.
 
در
A GPS موقعیت‌یابی به علت وجود واسطه و دستیار بسیار سریع‌تر صورت می‌گیرد که در GPS به علت برقراری ارتباط با حداقل چهار ماهواره مدت زمان بیشتری را برای موقعیت‌یابی نیاز دارد.
 
در
GPS موقعیت‌یابی با خطای یک متر انجام می‌گیرد ولی A GPS بیشتر از یک متر خطا دارد؛ GPS به علت اینکه مستقیما از ماهواره‌های رایگان موج دریافت می‌کند هزینه‌ اندکی دارد در صورتی که A GPS به علت بکارگیری ابزار کمکی هزینه‌بر است A GPS بیشتر در موبایل‌ها استفاده می‌شود


www.yjc.ir

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید
پخش ویدئو

مسابقه ی کتابخوانی تفسیر سوره ی انسان

مشاوره رایگان کلاسهای مجازی